בחירות בעוד 90 יום

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

ראש ממשלת יוון לוקאס פפדמוס הכריז לפני שבועיים על הקדמת הבחירות. פפדמוס הגיע למסקנה, שלאחר תוכנית הקיצוצים שהעביר בפרלמנט הוא זקוק לאמון מחודש של הציבור ולאופק עבודה יציב של ארבע שנים. לכן הבחירות ביוון יתקיימו בעוד כשבועיים; כלומר, ארבעה שבועות בלבד מיום ההכרזה.

אצלנו העניינים יגעים הרבה יותר. בנימין נתניהו אינו רוצה בבחירות מוקדמות. הוא מנסה לסחוב כמה שיותר. אבל מעבר לפינה ממתינים לו כמה מטעני נפץ פוליטיים, שבכל מקרה לא יאפשרו לו להשלים קדנציה מלאה.

עד אוגוסט אמור נתניהו להגיש לכנסת חוק שיחליף את חוק טל. לא קל יהיה להגיע להסכמה בנושא הטעון הזה עם ש"ס ויהדות התורה, בשעה שמהצד האחר מתפתח לחץ ציבורי משמעותי למען גיוס חרדים לצה"ל, או למצער לשירות אזרחי.

עד אוגוסט ייאלץ נתניהו לפנות את מגרון, וזה אינו פופולרי כלל בחוגי הימין. ברקע נמצא גם מבקר המדינה, העומד לפרסם כמה דו"חות ביקורת חמורים. ואם אין די בכל זה, הרי שבקיץ תחזור המחאה החברתית במלוא עוצמתה. המעמד היצרני מרגיש מקופח גם לאחר ועדת טרכטנברג, והוא ידרוש יותר ממה שדרש ב-2011. אלא שהפעם נתניהו אינו יכול לתת כלום.

במקום תוספות והטבות הוא ייאלץ לקצץ סכום אדיר של כ-15 מיליארד שקל בתקציב 2013; ואם יש משהו שנתניהו ממש לא רוצה לעשות - זה להטיל גזרות. הוא רוצה להיות סנטה-קלאוס המחלק מתנות.

האמת היא, שגם השנה מצב התקציב איננו טוב. יש ירידה בקצב הצמיחה, הגוררת ירידה בגביית מסים, כך שבמקום לסיים את 2012 בגירעון של 2% היא תסתיים בגירעון של 3.5%, וזה רע.

אבל אם אפשר איכשהו לעבור את 2012 בלי קיצוצים, הרי שב-2013 מוכרחים לקצץ, והרבה. מדיניות היד הרחבה של יובל שטייניץ ונתניהו בשנתיים האחרונות אינה משאירה הרבה ברירות. יום הדין הגיע.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

אם, מעשה נסים, היה נתניהו חוזר להיות נתניהו של 2003, הוא היה אומר לציבור את האמת: מוכרחים לקצץ כדי להציל את המשק. מוכרחים לקצץ בדיוק כמו שקיצצתי ב-2003, כשהייתי שר האוצר בממשלת אריאל שרון. הגדלנו את ההוצאות בחוסר אחריות: 18 מיליארד ב-2011, ו-15 מיליארד נוספים ב-2012, וגם התחייבנו לבצע את ההמלצות היקרות של ועדת טרכטנברג; אך עכשיו מתברר, שאין בכוחנו להרים את המשא, ולכן צריך לקצץ.

אבל הואיל ונסים כבר אינם מתרחשים במקומותינו, נתניהו לא ינאם את הנאום הצ'רצ'יליאני הזה. הוא ימרח את הציבור בתרגיל דחייה בעניין חוק טל, בהסכם של קריצת עין בעניין מגרון, ובמקום קיצוצים בתקציב ינהיג כלכלת בחירות יקרה ובזבזנית. גם חברי הכנסת "הטובים" יעבירו חוקים "חברתיים" לרוב כדי למצוא חן בעיני הבוחרים, וכך תאבד הממשלה את יכולת המשילות שלה. הנזקים יילכו וייערמו, האווירה הפופוליסטית תתגבר, האינפלציה תעלה, ההשקעות יירדו, והאבטלה תרים ראש.

כדי למנוע את כל אלה נתניהו צריך להגיש תקציב מקוצץ ל-2013, לפנות את מגרון ולחייב את החרדים לשרת בצה"ל. אבל הואיל ואין סיכוי שהוא יבצע את הדברים הנכונים הללו - הדרך היחידה להציל את המשק היא הקדמת הבחירות.

ברגע שנתניהו יודיע על הקדמת הבחירות, מחול השדים ייפסק. החקיקה הפופוליסטית תיעצר, וההחלטות על תוספות יוקפאו. לאחר הבחירות תקום ממשלה חדשה, שיהיה לה אופק תכנון של ארבע שנים, בלי לחץ של בחירות מעבר לפינה. הקיצוצים ייהפכו לחלק מההסכם הקואליציוני, וכך גם חוק טל ופינוי מגרון. כי מה שממשלה יכולה לעשות בשנה הראשונה שלה היא אינה יכולה לבצע בשנה הרביעית.

אמנם אין מדובר כאן במודל היווני, המאפשר בחירות בתוך ארבעה שבועות, אבל במודל הישראלי אפשר וצריך להקדים את הבחירות כך שייערכו בעוד 90 יום. מי יודע, אולי לכבוד יום העצמאות נתניהו יפתיע. הוא הרי יודע, שכלכלה יציבה וחזקה היא תנאי הכרחי לעצמאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ