בכל זאת ארץ נהדרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי הניצחון המסחרר במלחמת ששת הימים, כשהארץ היתה מוצפת באלבומי ניצחון, הציע לי דן בן אמוץ לכתוב ביחד לקסיקון על כל הכשלים של המדינה. לא נעניתי להצעתו. אמרתי לו שאחרי ששת שבועות ההמתנה הקשים והנאום המגומגם של ראש הממשלה לוי אשכול מגיע לנו לשמוח.

גם עתה אני מעדיף להתמקד בשאלה איך המדינה הגיעה לאן שהגיעה למרות המוקשים והכשלים בשנותיה הראשונות. לא בכדי תפסה ישראל בשנתיים האחרונות את המקומות הראשונים בסקרי גאלופ, מבחינת שביעות הרצון של התושבים מהחיים במדינתם. הקיטורים נראים כתחביב לאומי יחסית להישגיה המדהימים של המדינה מאז הקמתה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

טלו למשל את נושא השילומים מגרמניה. "חרות" בראשותו של מנחם בגין פתחה בפברואר 1952 במערכה אלימה נגד קבלת השילומים. בגין הכריז אז בהפגנה בכיכר ציון בירושלים שתהיה זו מלחמה לחיים או למוות. "היום אתן את הפקודה דם!" המפגינים המשולהבים צעדו לבניין הכנסת והשליכו עליו אבנים (על כך הורחק בגין מהכנסת לשישה חודשים).

אילו בגין ניצח אז לא היתה מתקיימת הפגישה ההיסטורית בין בן גוריון לקנצלר קונרד אדנאואר במלון וולדורף אסטוריה בניו יורק, שבה סוכם כי גרמניה תסייע לביטחונה של ישראל לאורך ימים. סיכום המתקיים עד היום, ובלעדיו גם הצוללות החדישות לא היו כאן. לימים בגין הודה בפני ב"ג שטעה. מי היה מאמין שאותו בגין קיצוני הוא גם זה שיעשה שלום עם מצרים ויקבע את התקדים של שלום תמורת שטחים. הוא גם היה ראשון להרוס יישובים. זו שאלה של זמן עד שיקום מנהיג המסוגל להתגבר על ייצרו כבגין.

עברנו תקופה קשה בזמן הצנע הכלכלי. כשרואים כיום את הסופרמרקטים המלאים בכל טוב - רק זקני הארץ ייזכרו בתוכנית "הצנע" שהכריזה הממשלה. אכלו אבקת ביצים ודג פילה קפוא והיה קיצוב. כל משפחה קיבלה פנקס נקודות לקניית מזון ואפילו בגדים. זו היתה התרומה הקולקטיבית לקליטת העלייה. וכמובן, כיאה למצבים כאלה השוק השחור פרח, וההומור המריר חגג. נוכח הירידה מהארץ, בדיחה השעה היתה "האחרון שיוצא יכבה את האור". והסיסמה הפוליטית של השעה היתה "תנו לחיות בארץ הזאת".

יש דברים שהיום הם מובנים מאליהם. לעגו לאותו שר שהכריז שתהיה אוטוסטראדה מחיפה לתל אביב. לעגו לפרס שהבטיח מכונית לכל פועל. החזון במירכאות ובלעדיהן היה לחם חוקם של הפוליטיקאים. אך עם הזמן נתגלה שהיה לו כיסוי, לטוב או לרע. ב-5 ביולי 1961, ב-4.41 בבוקר, שוגר מחוף פלמחים הטיל הקרוי שביט-2. מעופו בזיגזגים היה בהחלט לא מרשים. הוא כונה טיל בחירות בגלל סמיכות שיגורו לבחירות. כשיצאה גולדה מאיר מהבונקר טרוטת עיניים אמרה בזלזול, "בשביל זה הערתם אותי בשלוש בלילה?" זה הקטן גדול היה והפך אותנו למעצמה אזורית, מדינה "גאה ושתלטנית" כהגדרתו של דה-גול את העם היהודי.

באיזשהו שלב יצא "העולם הזה" בתחקיר סנסציוני, ש"צעירי מפא"י" זממו לעשות פוטש להמלכת ב"ג כרודן. הידיעה הסתמכה על רעיון מטופש שהציע אלוף משנה מסוים לב"ג ושהוא דחה אותו על הסף. ב"ג שלט לטוב ולרע עד שנפל על פרשת לבון, כשם שבגין מביא השלום נפל על מלחמת לבנון וגולדה על מלחמת יום כיפורים. שלושתם בלחץ דעת הקהל. נקבע סופית שאין בארצנו מקום לנפוליאונים.

אין יותר "כולנו אשמים" כמטבע הלשון של הנשיא אפרים קציר. אין יותר תסמונת השין גימל. העיתונות המפלגתית מתה, והתקשורת החופשית נאבקת בציפורניה על חופש הביטוי. והיא שתנצח. הציבור הישראלי יותר חזק מהפוליטיקאים. אחרי המחאה החברתית הוא גם ייאבק במוקדם או במאוחר נגד השחיתות בשלטון ונגד שליטת החרדים והקיצונים בחיינו, ויכריח את בחירי העם לעשות את הדברים הנכונים.

זו בכל זאת תהיה ארץ שכיף לחיות בה. ארץ נהדרת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ