קבלו את שר האוצר הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

את אנחת הרווחה במסדרונות הליכוד ניתן היה לשמוע מקצה הארץ ועד קצה. שלום שמחון שר התמ"ת הכריז בראיון ל"מעריב": "אני ממש לא רוצה להיות ראש ממשלה".

מה היה בנימין נתניהו עושה אם שמחון היה רץ מולו? איך היה נערך לאתגר העצום? הרי מדובר באחד משרי מפלגת "עצמאות", שיש לה השקפת עולם חדה וברורה, לאחר שהתפלגה מ"העבודה" על רקע אידיאולוגי של כיסאות ותפקידים. הסקרים מספרים ש"עצמאות" לא תעבור את אחוז החסימה, אבל יש לה הישג חשוב אחד: שיא עולמי של ציניות פוליטית: 4 שרים על 5 חברי כנסת.

אבל אם לא ראש ממשלה, שמחון רוצה להיות שר האוצר. "נפלתי ברצפה", כמו שאומרים ב"גששית" כאשר קראתי זאת. שר אוצר? עם עמדות כמו שלו? זה לא פחות מצחיק מהמשפט שהוא לא רוצה להיות ראש ממשלה. במהלך הראיון הביע שמחון מורת רוח ממחירי המזון הגבוהים בארץ, אבל הוא התעלם מעובדה אחת קטנה, שהוא, אישית, אחד האחראים למחירים המופרזים הללו. כי שמחון התנגד בכל תוקף לביצוע חלק מרכזי בהמלצות ועדת טרכטנברג: הורדת מכסים ופתיחת המשק לתחרות מיבוא, למרות שרק כאשר יש יבוא חופשי נאלץ היצרן המקומי "להתיישר", להתייעל ולהוריד מחירים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

שמחון לא רוצה להבין זאת. הוא ומנכ"ל משרדו, שרון קדמי, התנגדו בכל תוקף להורדת המכסים על מוצרי תעשייה ומזון. הם התנגדו גם להסרת המחסומים המלאכותיים שבולמים יבוא, כמו מכון התקנים והיטלים שונים ומשונים. אז נכון שבסיכומו של מאבק מול האוצר תהיה הורדת מכסים מסוימת, אך זו תיעשה על אפו ועל חמתו של שמחון, כאשר בתחום העיקרי של מוצרי מזון טריים, כמו בשר, חלב, דגים, שימורי ירקות, דבש, שמן זית ועוד מוצרים רבים, ההורדה קטנה מדי ולא מספקת.

במקום לעשות את הצעד הנכון ולפתוח את המשק, מציע שמחון פטנט אחר להורדת מחירים: הפחתת המע"מ על מוצרי מזון ל-8% בלבד. אבל למה רק על מזון? מדוע לא להפחית את המע"מ גם על דלק, תרופות, דירות, מחשבים, חשמל, מים, ספרים, ועוד כגון אלה? מה יש, הם פחות חשובים ממזון?

ויש עוד זווית פעוטה אחת להורדת המע"מ: הכנסות המדינה. שר כלכלי צריך לדעת שיש כיום גירעון של 11 מיליארד שקל בצד ההכנסות בתקציב, ובשנה הבאה המצב יהיה רע יותר. אז איך אפשר לוותר על 8 מיליארד שקל בשנה, בלי להביא בחשבון את ההשפעה הדרמטית שתהיה לכך על הגירעון, החוב, דירוג האשראי, הריבית והתעסוקה?

שמחון מותח ביקורת קשה על התנהלות שר האוצר, אבל שוכח לספר שמאחורי הקלעים מתנהל בימים אלה מאבק איתנים בינו לבין יובל שטייניץ. שמחון רוצה להטיל היטל היצף על יבוא צמר סלעים, כדי להגן על היצרן היחיד בארץ, שכך יהפוך למונופול מוחלט, אך שטייניץ מתנגד. שמחון אינו מבין שהיטלים פוגעים בסך התעסוקה במשק. שמחון גם לא מבין שהגנה כביכול על אותו יצרן תגרום לכל הזוגות הצעירים לשלם יותר בעבור רכישת דירות או שכירתן, כי צמר סלעים משמש כחומר גלם בתעשיית הבנייה.

שמחון רוצה להטיל היטל גם על יבוא מטליות רצפה, במטרה להגן על שני מפעלים בענף, אך שטייניץ מתנגד גם לכך. שטייניץ מבין, שהיטל כזה יהפוך גם את המטליות ליקרות ביותר בעולם, כמו הקוטג'. דרך אגב, שמחון מתנגד גם ליבוא מוצרי חלב ולכן מחיריהם יישארו מנופחים לעד. שמחון רוצה גם להטיל היטל מוזר של 35 דולר לטונה על יצוא גרוטאות. גם לכך מתנגד שטייניץ.

בשורה התחתונה מתברר שגישתו הכלכלית של שמחון מנוגדת לטובת המשק. אם היתה מתקבלת, היתה מצעידה אותנו אחרונית. לכן שמחון מתאים להיות שר אוצר בדיוק כמו שהוא מתאים להיות ראש ממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ