חירות כפתרון

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

בסופו של דבר סוריה תשתחרר. כשסוריה תשתחרר, לא יירצחו בה עשרות (לעתים מאות) אזרחים ביום. כשסוריה תשתחרר, לא יתמלאו בתי הכלא שלה בעשרות אלפי אסירים, חייליה לא יאנסו את נשיה ובתי החולים בה לא ייהפכו למתקני עינויים. כשסוריה תשתחרר, מיעוט עלאווי לא יפיל חיתתו על שאר האוכלוסייה ודם סורי לא יהיה הפקר. כשסוריה תשתחרר, גם לבנון תהיה מדינה טובה יותר, ולא בת ערובה של חיזבאללה. זה לא יקרה בעוד שבוע או חודש, אבל זה יקרה. זה לא יקרה בגלל תגובת העולם. זה יקרה למרות חוסר התגובה שלו.

בסופו של דבר איראן תשתחרר. כשאיראן תשתחרר, היא לא תשקיע את מרבית משאביה בפיתוח נשק השמדה המוני. כשאיראן תשתחרר, היא לא תדכא ותרעיב את עמה, ונשים בה לא ייסקלו למוות. כשאיראן תשתחרר, יהיו בה בחירות חופשיות ותוצאותיהן לא יזויפו כדי למנוע שחרור. לעם האיראני מגיע משטר אחר והוא יקבל משטר אחר. זה לא יקרה בעוד שבוע או חודש, אבל זה יקרה. זה לא יקרה בגלל תגובת העולם. זה יקרה למרות חוסר התגובה שלו.

היכולת הגרעינית האיראנית כשלעצמה אינה מהווה סכנה לישראל ולשלום העולם. הבעיה היא המשטר האיראני. למדינות רבות יכולת גרעינית, כולל צבאית, אבל הן אינן מהוות סיכון. אי אפשר למנוע קידמה וטכנולוגיה עכשווית מעם תוסס, יצירתי וצמא דעת. אי אפשר להחזיר את מחוגי השעון לאחור. אי אפשר להפציץ את איראן בחזרה לתקופת האבן.

כפי שאי אפשר למחוק את הישגי הקולנוע האיראני, שהאוסקר האחרון הוא רק אחד מהם, כך גם אי אפשר למחוק את הטכנולוגיה והידע האיראניים. אבל גם את שאיפת האיראנים לזכויות אדם ולשגשוג כלכלי אי אפשר למחוק, וגם לא את אומץ לבם של אזרחים רעבים וסטודנטים זועמים, שקוראים מוות לאחמדינג'אד ומסתכנים בעצמם במוות. ההתנפלות על מכוניתו של נשיא איראן לפני שבועיים וחצי מעידה על עומק הקרע בין העם למשטר, שכבר ביוני 2009 איבד לגיטימציה עקב זיופי בחירות ודיכוי עקוב מדם של הפגנות לא אלימות, שקראו לבחירות חדשות ולדמוקרטיה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

שתיקתם המביכה של מנהיגים בעולם אז התירה את דמם של אזרחי איראן תאבי החופש. במקום לתמוך בהם, לנתק כל קשר עם משטר שאיבד לגיטימיות ולקרוא לבחירות חדשות והוגנות, נתן העולם המערבי זריקת עידוד לדיכוי ויצר רושם שחירות היא זכות מוגבלת שאינה תקפה במזרח התיכון.

המשא ומתן הנוכחי בין נציגי איראן למעצמות, שעוסק באורניום אך לא בזכויות אדם, מעניק שוב לגיטימציה למשטר האייתוללות ומהווה בגידה נוספת בעם האיראני שמאס בשליטיו. די היה להתבונן בקתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, עטופה בצעיף עד סנטרה, משתחווה לפני שר החוץ האיראני עם פתיחת השיחות באיסטנבול, כדי להבין את גודל ההישג של המשלחת האיראנית. ההדלפות על ההסכם המתגבש מעידות גם הן על גלגל הצלה למשטר והפקרת העם.

על ישראל והעולם המערבי לתמוך בעם הסורי ובעם האיראני במאבקם נגד עריצים טובחים ומדכאים. מי שמתעלם מסבל הזולת ורוצה להציל רק את עצמו, סופו שיביא כליה גם על עצמו. כשאיראן תשתחרר השאלה אם יש לה תוכנית גרעינית לא תהיה שאלה קיומית. הפתרון לבעיית הגרעין האיראני אינו הרס, אלא חופש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ