מדיניות המחירים של נתניהו

נעמי וגבי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי וגבי שפר

בימים אלו, בעת שהמעצמות מנהלות משא והמתן עם , ראש הממשלה בנימין נתניהו החמיר מאוד את התנאים להסדר שישראל תהיה מוכנה לקבל. שלא כמו המעצמות ושר הביטחון אהוד ברק, נתניהו הודיע שהמדינה תהיה מוכנה להימנע מתקיפה ולקבל הסדר, רק אם בידי איראן לא ייוותר אורניום מועשר, היא לא תוכל להעשיר אורניום והכור בפורדו יפורק. ויידחו על ידי איראן.

זוהי דוגמה אחת לאסטרטגיה בעייתית של נתניהו בכל הנוגע לניהול העניינים הרגישים ביותר בתחומי הביטחון, החוץ והפנים. עיקרה של האסטרטגיה הזאת הוא, שלגבי התהליכים המכוונים להתמודדות עם מצבים משבריים המאיימים על ישראל, נתניהו קובע מחירים גבוהים מאוד, הבולמים את האפשרות למצוא פתרון לבעיות החמורות. יתר על כן, נתניהו מציג את הצד האחר כסרבן כשזה לא נענה לתנאיו. על ידי כך ראש הממשלה מבקש לדחות פתרונות ולשמור על מעמדו ועל מעמדם של שותפיו הפוליטיים.

הערמת קשיים על הצד השני התרחשה גם בקשר לאפשרות של שיחות שלום עם הפלסטינים, שהסכסוך עמם הוא הבעיה הקיומית הדוחקת של ישראל. בתהליך נסיגתו מהסכמתו המוקדמת לפתרון שתי מדינות, נתניהו הוסיף מפעם לפעם תנאים שהקפיאו את המו"מ עם הפלסטינים, אף כי לא היו והם אינם חיוניים. כך, לדוגמה, בנוסף לשורת תנאים בדבר הגבולות, ההתנחלויות ותנאי הביטחון, הוא קבע, כתנאי להתקדמות במשא ומתן, שהפלסטינים חייבים להכיר בישראל כ"מדינה יהודית" - את "הדמוקרטית" הוא השמיט - וכשהפלסטינים סירבו, האשים אותם שהם אינם מעוניינים בהסדר.

דוגמה אחרת היא המחיר הגבוה לשיפור היחסים עם טורקיה, החשובים לישראל ביותר מבחינה ביטחונית, פוליטית וכלכלית. נתניהו שלל כל אפשרות של התנצלות והכרה באחריותה של ישראל להרג המשתתפים במשט, ומכאן גם מתן פיצויים לנפגעים. כך הוא הקטין מאוד את הסיכויים לההתקרבות בין ישראל לטורקיה בתקופה הקרובה.

דבר דומה חל גם על תיקון חוק יסוד: החקיקה, באופן שיגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים שחוקקו על ידי הכנסת - "חוק עוקף בג"ץ" של שר המשפטים יעקב נאמן. ההצעה הקודמת של חוק זה, אשר גם בניסוחה השתתף נאמן, המליצה שיידרש רוב של 70 ח"כים כדי לפסול פסיקה. נתניהו ונאמן הסכימו להפחית את הרוב הדרוש ל-65 ח"כים. הדבר יאפשר לנתניהו, גם עם קואליציה קטנה, לבצע את התיקונים, לשלוט בבג"ץ ובדמוקרטיה הישראלית ולהבטיח את המשך שלטונו.

דברים דומים אמורים בקשר ליחסו לתנועת המחאה ולמצב החברתי-הכלכלי בישראל. כמה מהדוגמאות הבוטות ביותר מצויות בתנאים המוקדמים שהציג לוועדת טרכטנברג. הדבר בולט בעיקור התוכנית ל"דיור בר השגה" לזוגות צעירים עובדים, בהוספת שנות נישואים כקריטריון לזכאות, בהגדלת מכסות הדירות לזוגות עם שלושה ילדים ויותר, ובהשמטת הקריטריון החשוב של מיצוי כושר ההשתכרות. כל אלה יעמיקו את ההעדפה של הציבור החרדי.

לעומת ההחמרה בנושאים הללו, נתניהו מגמיש את המדיניות כלפי המאחזים ומנסה להכשירם גם בניגוד לעמדת בג"ץ. הוא תומך בעשירים ובחרדים ואינו פוגע בתקציב הביטחון. עמדות אלה ואחרות, המיועדות להבטיח את מעמדו האישי ואת מעמד תומכיו, מחמירות מאוד את הבעיות שישראל מתמודדת עמן, אינן מביאות לפתרונות ראויים ומערערות את הדמוקרטיה הישראלית. חיוני למחות ולהתנגד לכך.

נעמי שפר היא חברת הנהלה בעמותת "עו"סים שלום". גבי שפר הוא פרופסור אמריטוס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות