הכדורגל זה אנחנו

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

מחול השדים המתחולל בתקופה האחרונה סביב הכדורגל הישראלי, עוסק אחרי הכל בעוד זווית של חברה אלימה, מתבהמת וחסרת סבלנות, שבה אדם לאדם זאב וכוח הזרוע הוא האמצעי האולטימטיבי לפתרון כל בעיה.

האלימות המבישה באיצטדיון "המושבה" בפתח תקוה וגרסתה המשודרגת באיצטדיון "וינטר" ברמת גן, בקרב מהלומות ובעיטות מחפיר בין הפועל רמת גן לבני לוד, על שחקניה, מאמניה ומנהליה (קרב שהתרחש בסמיכות די סמלית לספארי), מוכיחה שהענף חולה. שלל הצעות הושמעו, כמו "להרוס" ו"להתחיל מבראשית", אבל למעשה אין תרופת פלא וגם לא הצעה מעשית איך לצאת מהמשבר החמור.

כדורגל כאן הוא "הספורט הלאומי", יותר מכל ענף ספורט אחר, ממשחקי הכדור ועד למשחקי שולחן. וככזה, הכדורגל המקומי הוא שיקוף מדויק להפליא של החברה הישראלית המתבהמת, האלימה וחסרת הסובלנות לזולת ולדעותיו. חברה שבה פותרים סכסוכים וחילוקי הדעות בכוח הזרוע, בסכינים ובנשק חם. האפשרות שיתרחש רצח במגרשי כדורגל היא לא עניין של "אם", אלא של "מתי". והרגע הזה הולך וקרב במהירות מפחידה.

זה לא רק "הם" - בעלי הקבוצות המפוקפקים, ההזויים והכוחניים והאוהדים הערסים או הנרקיסיסטים, שרואים את עצמם מעל הכל. במאקרו זה "אנחנו" - אלה שרבים בכביש ובמגרש מטיחים בשחקן, במאמן או בשופט את המקצוע של אמו ואת סודות חדר המיטות שלו. לבסוף אלה "אנחנו" שדוקרים בפאב, כמובן מתוך הגנה עצמית.

באופן תיאורטי ניתן להפיל את התיק כולו על התאחדות הכדורגל ועל דייניה. מנגד, גם הקמתם של איצטדיונים חדישים לא תשנה את מהות הטיפוס הבלתי מחונך והאלים מיסודו, שמבקש לפרוק במגרש בתוך שעתיים תסכולים שצבר במשך שבוע שלם. ומי יכול להבטיח שהרחקת הגברים מהמגרשים כ"עונש חינוכי" תביא לשם קהלים איכותיים יותר? אפשר לחשוב שילדים עד גיל 13 מעודם לא שמעו קללות שהנייר אינו סובל כשביקרו במשחקי כדורגל בליווי המבוגרים האחראים. די לצפות בחלק מהנשים אוהדות הכדורגל כדי להבין, שגם מקרב המין היפה לא תצמח הישועה. אולי הפתרון בכלל להביא ל"בלומפילד" ול"טדי" נגני כינור וקלרינט עגולי משקפיים שלומדים לדוקטורט בפילוסופיה?

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

אין זה סוד שבישראל אנשים איכותיים מעדיפים ללכת לעסקים והיי-טק, לא לפוליטיקה שמלאה באינטריגות ואינטרסים צרים. מאותה סיבה בדיוק, אנשי עסקים רציניים אינם ממהרים לקשור את שמם לביצה הטובענית הקרויה "כדורגל ישראלי במאה ה-21", שבה מבוססים שחקנים, בליינים ובכיינים, מאמנים חסרי עמוד שדרה וסוכנים שאי אפשר לסמוך על המלה שלהם.

האירועים האחרונים רק מחזקים את התחושה שההתבהמות משתלמת, והיא לא תבוא על עונשה אפילו אם תגלוש לאלימות ברוטלית ודוחה, כפגיעה באדם חסר אונים. אבל ספק אם הקמה של עוד ועדה תבטל את מהות הכדורגל שלנו. לשם כך יש צורך בחריש עמוק, יסודי ואולי אפילו אכזרי, בשיתוף שלטונות החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ