רוח החוק כבר כאן

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס
אייל גרוס

אז מה היה לנו בסוף השבוע של יום העצמאות? המשטרה כיתרה פעילים מקבוצת "זוכרות", שביקשו לחלק דפים עם שמות של כפרים שהוחרבו בנכבה, בקבוקי תבערה הושלכו על בתים של מבקשי מקלט בדרום תל אביב, והמדינה ביקשה מבג"ץ (שוב) לא לקיים פסק דין הנוגע לפינוי מבנים שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית, הפעם בבית-אל.

ואולי אין הולמים מאירועים אלו כדי לשקף את מצב המדינה בתאריך סמלי זה. רבות דובר בתקופה האחרונה על מצבה המידרדר של הדמוקרטיה בישראל, ועל יוזמות החקיקה האנטי-דמוקרטיות. אך יש המבקשים להרגיע, שהשד אינו כל כך נורא, שחלק מהחוקים לא עוברים כלל, וחלקם לא מיושמים בפועל.

כך, למשל, בג"ץ דחה את העתירה בעניין חוק הנכבה, בטענה ש"אינה בשלה" מאחר שלא ברור כיצד החוק ייושם אם בכלל. ואולם, המשטרה יישמה אותו כבר בערב יום העצמאות. אמנם לא בצורה ישירה - החוק מאפשר לשלול תמיכה מגופים מתוקצבים שציינו את הנכבה - אבל היא בהחלט יישמה את רוחו. המסר מחוק הנכבה נקלט אם כן והופנם על ידי המשטרה: אסור לדבר על הנכבה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

כך גם בנוגע לבקבוקי התבערה שהושלכו על בתיהם של פליטים. החוק החדש, שמאפשר לכלוא פליטים לשלוש שנים בלא משפט, שהופך את הפליט לפושע ואם להשתמש בביטוי של חנה ארנדט, אדם שאין לו את הזכות שיהיו לו זכויות - הופנם על ידי מי שזרק את בקבוקי התבערה.

ואשר לבקשתה של המדינה לא לפנות את הבתים שנבנו על קרקע שנגזלה מפלסטינים - בהקשר זה אין כמעט חדש, פרט לכך שאבדה כבר הבושה. אם בעבר נדרשו דו"חות ותחקירים כדי לגלות שהופר האיסור להתנחל על קרקע פלסטינית פרטית, הרי שכיום העובדה שפלסטינים אינם אנשים בעלי זכויות הראויות להגנה היא כבר עמדה רשמית. לכך מיתוספות היוזמות השונות בדבר "הכשרה" רטרואקטיבית של מאחזים.

אז זוהי הבשורה לכל מי שהתנחם בכך שחלק מהחוקים האנטי-דמוקרטיים לא עברו או לא יושמו, ואף התפעל מהעובדה שראש הממשלה סיכל את חלקם, תוך שהוא מצהיר הצהרות על מחויבות לדמוקרטיה ושלטון החוק: גם החוקים שעברו וגם אלה שלא כבר מיושמים, ובצורה רחבה יותר מכפי שלשונם גורסת. האקדח נתגלה במערכה הראשונה, אך אנחנו הגענו מהר מאוד למערכה השלישית, כפי שראינו ביישום המרחיב של רוח חוק הנכבה וחוק כליאת הפליטים.

כמובן שכאשר מדובר בחוק שנועד דווקא להגן על מי שלא נחשב על ידי החברה הישראלית, אין יישום מרחיב של רוח החוק, אלא להפך - החוק נעלם משל היה פטה מורגנה. כך קרה בעניין המאחזים: הממשלה משתמשת ברעיון של "שלטון החוק" בגמישות כדי לנסות ולהכשיר נישול בלתי חוקי של פלסטינים, שנתפשים כמי שאינם זכאים להגנת החוק.

סתימת פיות, אלימות ונישול של מי שלא נחשב הם למרבה הצער המאפיינים של המדינה וחוקיה ביום הולדתה ה-64. יום הולדת שבו הידרדרנו עוד כמה צעדים במגרון החלקלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ