כל מעצמה צריכה בשורה

יורם וולמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם וולמן

בחירתו של ולדימיר פוטין לנשיא רוסיה בבחירות לפני חודשיים, היא שלב נוסף בחיפוש הדרך של מעצמת-העל לשעבר בעידן הבתר-סובייטי. פוטין והבוחרים בו רוצים, כמו תמיד, רוסיה חזקה ויציבה, והוא הבטיח ואף קיים את הבטחתו בשנות כהונתו הארוכות בשלטון. יש להניח שגם הצבא והכנסייה השמרנית הפרבוסלבית, תומכים בדרכו של פוטין. האם המתנגדים לו, עדיין במיעוט, היוצאים נגד השחיתות שבשלטונו, אינם רוצים ברוסיה חזקה שאינה מאוימת?

למרות שכלכלתה של רוסיה מפגרת אחר אלו של מדינות מערביות גדולות, ולמרות שאוכלוסייתה מצטמקת, אין ספק ששליטיה מתגעגעים לימי הזוהר של היותה מעצמה סובייטית בעלת השפעה עולמית, שוות כוח מבחינה צבאית לארצות הברית. על פי צבי מגן, שגריר ישראל לשעבר במוסקווה, מכוני מחקר במוסקבה מקיימים כנסים בינלאומיים בשאלה לאן פניה של רוסיה - האם תפנה מזרחה לברית עם סין, או שמא תחבור למערב. האם תהא עצמאית ותשוב להיות מעצמת-על.

יש כמובן הבדל בין מעצמה למעצמת-על, כפי שרוסיה הצארית האימפריאלית נהפכה למעצמת-על סובייטית לאחר המהפכה של לנין. הסופר המלוכני הגולה מברית המועצות, אלכסנדר סולז'ניצין, שדעותיו לא היו כל כך ברורות לפרשנים אמריקאים, דיבר על סבלו הממושך של העם הרוסי בעבר, וסבר שסבל זה יימשך גם בעתיד, אולם כאשר סאת הסבל תימלא, או אז יקום עם רוסי חדש וחזק, שבשורתו תהיה הנצרות. הפרשנים תמהו: האם לא סבל העם הרוסי מספיק? האם לא שרד את המהפכה, את שלטון האימים של סטלין, את מלחמת העולם השנייה? אבל לאיש הזה היתה בשורה להפיץ לעולם ולעם הרוסי. ספק רב אם חזונו התממש. נראה לי שכישלונו של סולז'ניצין הוא כישלונה של הבשורה שלו. ולכן לדעתי זו התשובה לשאלה שהצבתי למעלה: האם יש לרוסיה הבתר-סובייטית בשורה?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

לעם היהודי היתה ויש בשורה לעולם, אשר כתובה בתנ"ך ובפירושים לו, אולם מפאת קוטנו הדמוגרפי, דלות המשאבים החומריים העומדים לרשותו והוויתור מדעת על גיורים המוניים, לא יכול היה להפוך למעצמה במרוצת ההיסטוריה.

לספרד, שהפכה למעצמת-על שכבשה מדינות במערב אירופה ובאמריקה ואיימה לפלוש לאנגליה, היו לא רק הצבא החזק שלה והתאווה לזהב, אלא גם הבשורה קתולית שהפיצה. גם לאנגליה, אי קטן עם אוכלוסייה לא גדולה אך עם צי חזק וצבא ממושמע, היתה בשורה להפיץ: עליונות הגזע הלבן ויתרונות המשטר הדמוקרטי. בצרפת היה זה נפוליאון שהפיץ את עקרונות המהפכה; גרמניה תחת המשטר הנאצי, שבראשית קיומו קסם אף לחוגי אליטה לא מעטים במערב אירופה ובמזרחה, הטיפה לאיחוד אירופה; ויפאן האימפריאלית, שהקסימה לא מעט עמים במזרח אסיה כאשר הבטיחה להם שגשוג, הפיצה את בשורת ההתבדלות מן המערב. לארה"ב, כמובן, יש את הבשורה הקפיטליסטית שלה, המקפלת בתוכה את ערכי האינדיווידואליזם, היוזמה החופשית והאופטימיות הבלתי נלאית.

רק בשורה יכולה להפוך מעצמה חזקה כרוסיה, למעצמת-על בעלת השפעה עולמית. רק בשורה יכולה להוציא אותה ממעמד של מעצמה אזורית, שמתערבת צבאית בגיאורגיה, מכתיבה מדיניות סמויה באוקראינה או מנצלת חולשה זמנית של ארה"ב במזרח התיכון כדי לנגחה מעל כל במה. אמנם עומדים לרשותה טילים בין-יבשתיים, נשק אטומי וצבא משובח, אך עצם העובדה שהרוסים מתלבטים, מראה שמשהו אולי חסר בביטחונם העצמי. במובן זה, אין עדיין לרוסיה העכשווית ערך מוסף שיעשנה למעצמת-על.

סין הקומוניסטית ניצבת בפני בעיה דומה. השאלה האקטואלית היא באיזו מידה סין מנסה לתרגם את העוצמה הכלכלית שלה לכוח פוליטי גלובלי, והאם מסתמן עימות חריף ומסוכן בינה לבין ארצות הברית. אך מה תהיה הבשורה של סין לעולם? שהרי אין די בגישה של המנהיג הצרפתי שארל דה-גול, לפיה מדינות הן מפלצות קרות שפועלות משיקולי תועלתיות בלבד. ואולם, נראה שההנהגה הסינית "שוכחת" בהדרגה את הבשורה הקומוניסטית והיא כבר לא תוכל למכור אותה לקהילה הבינלאומית. מה נותר לה? אולי הבשורה הקונפוציאנית? אולי עצם ממדי אוכלוסייתה העצומים?

ובאזורנו, טורקיה של רג'פ טייפ ארדואן שואפת להגמוניה לא רק במזרח התיכון הערבי, אלא במזרח הקרוב האסיאתי בכלל, ולמעמד רם בקהילה הבינלאומית. וגם לה יש בשורה: להראות לאירופה ולעולם שאפשר למזג בין איסלאם לבין דמוקרטיה וקידמה.

ד"ר וולמן עוסק במחקר ביולוגי רפואי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ