מופת הקצין שסרח

אם ראש הממשלה מדבר ברצינות על שלום ועל שתי מדינות לשני עמים, עליו לטהר את הצבא מקצינים אלימים שמאמינים שהכיבוש נצחי ואפילו נובע מצו אלוהי מחייב

חיים ברעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ברעם

העיתונאי הוותיק ישראל הראל הודה למעשה ברשימתו ("כישלון ערכי של הרמטכ"ל", "הארץ" 19.4), שהוא יצא להגנתו של הקצין האלים סא"ל שלום אייזנר כיוון שנכנע ללחץ של קבוצת ההתייחסות החברתית שלו. סופו שציית לאיש המכונה ברשימתו ב', "שקולו נשמע ומוערך", התלהם באורח לא טיפוסי לכתיבתו בדרך כלל, והציג את הבריון כאיש מופת שכמו אחרים לפניו, "הוקרבו על מזבח יחסי הציבור של הפיקוד הבכיר". כיוון שהפריז, הלך עד הסוף ואיבד באחת את תדמיתו כנציג מתון של המתנחלים.

זה כשלעצמו מהווה אולי התחלה של מפנה במעמדם של המתנחלים המפד"לניקים בעיני הציבור הישראלי השפוי. כמו הראל עצמו, רובם ככולם מתיישרים בהדרגה לפי איתותי הסמנים הימניים שאתם הם חיים בשטחים, ואין שום סיכוי לתהליך חדש שיעצור את הסחף. מוזר שהראל, שראה כמו כולנו את ההתנפלות הנפשעת של אייזנר על מפגין השלום הדני, רואה בקצין שסרח מופת וקורא לאנשי מצפון, "שדואגים לרוח האמיתית של צה"ל", למחות נגד הדחתו (הזמנית?) של האיש.

נדמה שהוא קולט משהו מאופיו של המכניזם הצה"לי, ואין לכחד שמדובר בצביעות בוטה של הדרג הפיקודי. האלימות בשטחים היא פועל יוצא מהכיבוש הממושך, והפלסטינים חשופים לטיפול הרבה יותר אלים מאשר המפגין מדנמרק. לכן הדילמה של האזרחים בישראל ושל הפוליטיקאים האמורים לייצג אותם איננה כרוכה בתדמית אלא במהות.

הפגנה בבילעין. אלימות של חיילים היא סיבה לדאגה קיומית, לא להתפארות צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

ישראל הופכת למדינה מצורעת בעולם, הואיל והימין הקיצוני השתלט עליה כמעט לגמרי. הצבא עבר מהפך קיצוני, וקצין במדים כמו אייזנר, מסווג את המפגינים מחוץ לארץ בבורות תהומית ואינו מבדיל בין אנטישמיות לבין התיעוב שהעולם הנאור מפגין כלפיו כמתנחל וככובש. אם בנימין נתניהו עצמו עוסק בהסברה פרימיטיבית בנוסח טוקבקים ומכתבים למערכת, קשה מאוד לקרוא לסדר אדם כמו הראל.

מוטב לישראלים, שטרם הפנימו את השיח של המרכז הלאומני ושל הימין (ולכן הם עדיין מסוגלים להבין את המציאות בעולם ובאזור), להיבדל מאנשים כמו הראל באורח גלוי וחד-משמעי. עלינו להיות אדישים לגמרי ל"תדמית", אלא אם היא נובעת מהמהות. אם ישראל מבצעת פשעים בשטחים, אין לנו אלא לצאת נגד המבצעים ולזנוח כל מכנה משותף מוסרי אתם. הראל יוצא להגנתו של איש שהטיח באכזריות את קת הרובה שלו בפניו של אדם אחר? יפה עשה, שכן בכך חשף את פרצופו האמיתי. ממנו לא נלמד דבר על ערכים וגם לא על כישלונות ערכיים של קצינים, שטיפלו באייזנר בכפפות משי. אין שום קשר בין קידומם של קצינים אלימים והסלחנות המופרזת כלפיהם, לבין תפקודו של הצבא בעת מלחמה.

כדי לטפל באורח יסודי באלימות ובנטייה הגוברת של קצינים לבצע פשעים בשטחים, יש להגדיר את הכיבוש עצמו כמכשול לא רק לשלום, אלא גם להשתלבותה של ישראל בעולם הנאור. ייתכן שאייזנר הוא באמת נציג טיפוסי של צה"ל בשנת 2012, אבל זוהי סיבה לדאגה קיומית ולא להתפארות.

אם ראש הממשלה מדבר ברצינות על שלום ועל שתי מדינות לשני עמים, עליו לטהר כבר עתה את הצבא מקצינים שמאמינים שהכיבוש הוא נצחי ואפילו נובע מצו אלוהי מחייב. אייזנר הוא רק אחד בציבור גדול של מפקדים בצה"ל, שלא נלחמים את מלחמותינו אלא מנהלים מערכה להנצחת ההתנחלויות הממאירות. יש לעקור אותם מהצבא, לפני שניגשים למלאכה הרצינית של עקירת ההתנחלויות מן האדמה הכבושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ