מעשה בשן דנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חתך בשפה, או שן שבורה? לא ברור. מה שברור הוא, שהמכה חבש כיפה, על פניו היה זקן של ספירת העומר, והמוכה היה בלונדיני, אירופי, בעל חזות כמעט ארית. מן היפוך של תמונות רדיפת היהודים באירופה, סמוך כל כך ליום השואה. אבל לחלקנו נוח יותר לראות את היהודי כקורבן, ואת הארי כמכה. ההיפוך הזה הופך את הבטן.

שיניים עפות בכל פינוי מאחז. ילדות נגררות על הרצפה. בעמונה סוסים ועליהם קלגסים יהודים שעטו לתוך המון לא חמוש, והאלות הכו והכו. בגירוש מגוש קטיף חיילים ושוטרים הכו את המגורשים ותומכיהם בגלל פחות מחסימת ציר ראשי במדינת ישראל. סתם, כי הם יכלו.

למה הם יכולים? למה שן דנית גוררת שידורים חוזרים בלופ, בעוד גפיים של מתנחלים נשברות באין קול?

שיחת טלפון בהולה בין אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, שאת נחת זרועו כבר הרגשנו, לבין מפקד אוגדה 216, אגאי יחזקאל, שבתוך דקות ספורות חרצו את גורלו של שלום אייזנר, הקצין המכה.

האם התקשורת בישראל מפלה את המתנחלים? דברו על זה בפייסבוק

למה? כי עורך חדשות ערוץ 2 בחר לפתוח מהדורה בתקריב של המפגש בין קת הרובה של אייזנר לבין פיו של חוסם הכבישים הדני. בגלל זה. מפגש בעייתי, נכון, אבל לא בעייתי כמו רצח "על רקע כבוד המשפחה", שאינו פותח מהדורות, או מקרה של דוד, לא חשוב מאיזו עדה, שעשה מעשה מגונה באחיינו.

בעמונה קרע איש משמר הגבול את רצועת כף ידו של אבי, ח"כ אריה אלדד, לשעבר מנהל יחידת כירורגיה פלסטית בהדסה עין כרם. המפגש בין אגודלו לאמת ידו גרם לו לאבד את ההכרה. איש משמר הגבול תקף אדם לא חמוש. כשאבי הגיש תביעה אזרחית נגדו קבע בית המשפט, שהשוטר הפעיל "כוח סביר". ואם יטענו שאין תמונות, ואין עדויות, ואנחנו בעידן תקשורתי כיום - זאת טעות. יש ויש. אבל אין רצון להראות את הזוועה. לא כי היא קשה מדי לצפייה, אלא משום שאין היא עולה בקנה אחד עם האג'נדה של התקשורת.

אינני סבורה כי טוב שחייל יהודי מכה מתפרע גוי. לא בשביל זה הקמנו את מדינת ישראל. הכיבוש משחית, הכוח משחית, הכסף משחית, ואנחנו רוצים להיות חזקים, עשירים ומשחררים בלי לנצל כל זאת לרעה. זה לא פשוט, אבל לא זאת הבעיה. הבעיה היא, כרגיל, האיפה ואיפה שבה התקשורת נוהגת בסוקרה מקרים כאלה.

פריים המצלמה, גבות המגישה, מוסיקת הרקע של הכתבות, בחירת הנושאים וסדרם, כל אלה נגזרים מתוך פריזמה צרה מאוד של גלותיות. הרבה יותר צודק ונוח לדווח על חתך בשפה של גוי מאשר על פיגוע נגד יהודים. זאת בעיה יהודית מאוד, ישראלית מאוד, שמאלנית מאוד, כי הרי במדינות אחרות, דנמרק למשל, נהוג להתייחס ביד קשה מאוד לחוסמי כבישים, למפגינים נגד הגלובליזציה ולמפירי חוק בכלל, לא חשוב מאיזו עדה הם, כל זאת בלי התנצלויות, בלי התרפסויות, ובלי הדחות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ