בין מין על חוף הים לניקיון הבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נדמה כי מאז נחשפה פרשת המין בחוף בוגרשוב קיבל השיח הישראלי הילה פמיניסטית מפתיעה. מאמרים, סטטוסים, שיחות סלון. אלפי לשונות ציקצקו ואלפי לבבות נכמרו, פמיניסטים כולם, מתמרדים נגד מצב האשה, מתקוממים נגד השתיקה ודנים מה זה אומר עלינו כחברה.

אך למעשה אין לאירוע הזה קשר מהותי למצב האשה בישראל 2012. פשעים מתרחשים גם בחברות המתוקנות ביותר. מעבר לזעזוע האינסטינקטיבי הבריא שאנו חווים לנוכח סבל של בעל חיים יש עוד סיבה לכך שאנחנו מתעסקים בזה בתאוותנות כזאת; זה גורם לנו להרגיש טוב יותר עם עצמנו. לעומת האשה על החוף, מצבנו בסקאלת מעמד האשה הוא נפלא, כמעט פלאי. אך המדידה הזאת הרסנית, והיא נועדה לתחזק את קיומנו כמפלצות מולטי-טסקינג שאינן ערות למצב שבו הן נמצאות.

הנה דוגמה. בכל שנה מתחתנים בישראל כ-50 אלף יהודים. הגיל הממוצע של הכלה הוא 25.4 שנים. במעמד החופה חותם החתן (גילו הממוצע - 27.7 שנים) על הכתובה. הוא מבטיח "לזון, ולפרנס ולכבד את אשתו". בנוסף הוא רושם את הסכום שהוא מתחייב לשלם אם יחליט לגרש אותה או אם ימות. המינימום הוא מאתיים זוז לבתולה, או מאה לאלמנה וגרושה. וכך באקט סמלי, כמעט חסר משמעות מבחינה משפטית, קובע החתן את שווי הכלה בעיניו.

כמה מהמתחתנות, החילוניות, שהאמונה באלוהים רחוקה מהן, מקיימות את הטקס הסמלי הזה בלי למצמץ? כמה מהן מתרברבות בצחוק על הסכום הגבוה שהבעל רשם? ומדוע המוזמנים אינם מצקצקים בלשונם ולבם אינו נכמר למראה הטקס המשפיל והפרימיטיבי?

אך אין דין פרשת מין קבוצתי כדין טקס סמלי. דין הטקס הסמלי בחברה בעלת יומרות שוויוניות הוא חמור בהרבה. וחמורים אף יותר מהטקסים הסמליים הם המנהגים הסמויים.

כמה מהגברים החילונים והמשכילים משתתפים בניקיון הבית באופן קבוע? כמה מהנשים החילוניות והמשכילות יורדות לחצי משרה מפני שהן מרגישות לפתע דחף עז להקדיש את עצמן לילדים?

חושבים שטקס החתונה היהודי הוא פרמיטיבי ומשפיל? דברו על זה בפייסבוק

האם מישהו מתקשר למשטרה כשגבר אינו מנקה את הבית? האם מראיינים לטלוויזיה אשה שבדיוק זנחה מרצונה החופשי את הקריירה שלה לטובת גידול הילדים? מובן שלא, וגם אין סיבה. העוולות הצבעוניות והמגרות על חוף הים מקומן בחזית, וזאת כדי לשמור שהעוולות האפורות והיום יומיות יישארו ספונות במרחב הפרטי.

כשלמדתי אצל החוקרת הפמיניסטית פרופ' קתי וויקס מאוניברסיטת דיוק, היא נשאלה באחד השיעורים, מדוע התמקדה במחקרה בנושא האזוטרי של עבודות משק הבית בשעה שתעשיית הפורנו, האונס והסחר בנשים הם נושאים חמורים הרבה יותר. וויקס ענתה, שקל יותר לחוקרת להילחם ולהתרעם על מה שרחוק ממנה, בעוד הניסיון להבין איך עברו הנשים בחברה המערבית מניקוי הבית בעצמן להעסקת מנקות ממדינות נחשלות בלי ששום גבר ינגב אבק דורש עימות ישיר עם העוולות הפמיניסטיות שבאורח חייך.

להסתכל בצלחת של עצמך ולשנות את הכשלים האישיים שלך אינם אקט נעים במיוחד, ולכן השיח שנוצר בעקבות הפרשה הוא כישלון פמיניסטי, לא הישג פמיניסטי. מספר העוולות הסמליות והמינוריות לכאורה שאנו משתפות פעולה אתן מרצוננו החופשי מדי יום הוא בלתי נספר. וגם כאן, בדיוק כמו על חוף הים, כולן וכולם ממשיכים לשתוק.

Read this article in English: A feminist failure

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ