ראובן פדהצור

פעמיים בעבר ביצבצו כאן ניצניו של מרד גנרלים: בעת מלחמת העצמאות, אז התפטרו ראשי האגפים במטה הכללי של ההגנה בעקבות פיטוריו של ישראל גלילי, ראש המפקדה הארצית (רמ"א), וב-2 ביוני 1967, אז כמה מאלופי המטכ"ל דרשו בתוקף מראש הממשלה לוי אשכול שיורה לצה"ל לצאת מיד למתקפה בחצי האי סיני. בשני המקרים גווע המרד בעודו באיבו, ואנשי הצבא קיבלו את מרות הדרג המדיני. הם גם דאגו שחילוקי הדעות בינם לבין הדרג המדיני (דוד בן-גוריון ואשכול) לא יקבלו פומבי, ולא העלו בדעתם להביע דעה בדבר כשירותם של השניים למלא את תפקידם.

והנה, בחודשים האחרונים מתפתח מרד הגנרלים השלישי. עוד ועוד מבכירי הדרג הביטחוני, מקצתם בשירות פעיל, מצטרפים לרשימת המבקרים הבוטים של ראש הממשלה ושר הביטחון. החמור ב"מרד" הנוכחי הוא, שהמבקרים לא רק מערערים על שיקול הדעת המקצועי של בנימין נתניהו ואהוד ברק, אלא גם מביעים חשש אמיתי שהם אינם כשירים להנהיג את המדינה. ואת כל זאת הם עושים בפומבי ובקול גדול.

ליובל דיסקין קדמו בביקורתם ראשי המוסד לשעבר, מאיר דגן ואפרים הלוי, וראש המוסד הנוכחי, תמיר פרדו, יועצו לענייני ביטחון של נתניהו, עוזי ארד, הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, והרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ. כל אלה, מי בקול תרועה ומי בלחישה רועמת, הביעו חשש מהדרך שבה ראש הממשלה ושר הביטחון מתייחסים לסוגיית הגרעין האיראני, ומנכונותם להורות לתקוף את האתרים הגרעיניים.

האם אכן מדובר במרד גנרלים? דברו על זה בפייסבוק

דגן אמר שתקיפה באיראן היא הדבר הטיפשי ביותר ששמע מימיו, והלוי הבהיר שלדעתו היא תשפיע על ישראל ועל האזור למאה שנה. האחרון גם יצא חוצץ נגד התזה המרכזית שמוביל נתניהו, וטען שצריך לדאוג מאיראן גרעינית, אבל מפה ועד סכנה קיומית יש מרחק.

גם פרדו התייחס לכך. "מה המשמעות של המונח 'איום קיומי'?" שאל ראש המוסד בכנס בהשתתפות עשרות שגרירים ישראלים. "האם איראן היא איום על ישראל? בהחלט. אבל אם אומרים שפצצה גרעינית בידי איראן היא איום קיומי, משמעות הדבר היא שצריך לסגור את החנות וללכת הביתה. זה לא המצב. משתמשים בחופשיות רבה מדי במונח הזה". הרמז ברור. כולם יודעים מי משתמש בחופשיות "במונח הזה", משווה בין מחמוד אחמדינג'אד להיטלר וטוען שיש לנהוג באיראן כפי שהיה צריך לנהוג בגרמניה הנאצית ב-1938.

הרמטכ"ל גנץ, בראיונות יום העצמאות, סתר שתיים מעמדותיו המרכזיות של נתניהו. איראן עדיין לא החליטה אם לייצר פצצה, טען, "אני חושב שההנהגה האיראנית מורכבת מאנשים מאוד רציונליים". ובביקורת מוסווית על דרך קבלת ההחלטות של נתניהו וברק הוסיף: "אנחנו מדינה שקולה... אפשר וצריך לקבל החלטות בשיקול דעת, מתוך אחריות היסטורית, אבל בלי היסטריה".

מדבריו של כל אחד מאלה, ומהתבטאויות של בכירים במערכת הביטחון שאינן מקבלות פומבי, עולה שבצמרת הביטחונית מתגבשת הסכמה עם דבריו של דיסקין: "אין לי אמון בהנהגה הנוכחית שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן. אני לא מאמין לא בראש הממשלה ולא בשר הביטחון". מרד הגנרלים צובר תנופה, ואנחנו צריכים להיות מודאגים מאוד אם כל כך הרבה בכירים, שאין מי שמכיר טוב מהם, ומקרוב, את נתניהו וברק, מודאגים כל כך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ