העלייה לא מתה

ארז חלפון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארז חלפון

בקרב היהודים האמריקאים הצעירים ועמיתיהם הישראלים, מתנהל באחרונה דיון מעניין, על התפכחותם כביכול של יהודי ארצות הברית והנתק לכאורה שהם חשים כלפי מדינת ישראל.

במאמרו של שלמה שמיר ("הארץ" 23.4) אף נרמז, שתחושת הנתק משפיעה על יהדות ארצות הברית באופן כה משמעותי, עד כי נושא העלייה הוסר מסדר היום היהודי והישראלי. ואולם, מי שמתאר את העלייה הנוכחית ממדינות צפון אמריקה כ"שולית", לא רק עושה עוול לעולים, אלא גם מעוות את המציאות.

עולים אלה תרמו וממשיכים לתרום באופן משמעותי לישראל ולחברה היהודית בארה"ב, בכל תחומי החיים. מספר הפנויים והפנויות שעלו לישראל ברבעון הראשון של 2012 גדל ב-38% לעומת השנה שעברה (147 לעומת 104), דבר המצביע על כך שרבים בוחרים להתחיל את חייהם המשפחתיים והמקצועיים בישראל. יתרה מזאת, בניגוד לדימוי הרווח של העולה מצפון אמריקה כאדם דתי, מתברר ש-65% מהעולים הצעירים אינם דתיים. שליש מהם הם בוגרי פרויקט "תגלית".

העובדה כי מספרם של הנרשמים לתוכניות של ארגון "נפש בנפש" גדול ממספרם של העולים ארצה, רק מוכיחה שהביקוש עולה על ההיצע.

בניגוד למה שכתב שמיר, אפשר לטעון כי הסיבה שפחות מנהיגים יהודים עוסקים באופן אינטנסיבי בנושא העלייה, מקורה דווקא בהצלחתו של ארגון "נפש בנפש". בשנים האחרונות הארגון העלה מספר שיא של עולים, והפך את המגמות שנתקיימו יותר משנות דור לפני כן. לא ברור כיצד הוא הגיע לנתונים לפיהם הארגון מעלה לישראל כאלפיים בני אדם מדי שנה - לפי הרשומות שלנו, מספר העולים מצפון אמריקה הוא כפול.

אני מזמין את הספקנים ביחס למצב העלייה לבוא לנמל התעופה בן גוריון בחודשי יולי-אוגוסט ולראות את המטוסים הנוחתים, גדושי עולים - משפחות עם ילדים, רווקים, חיילים לעתיד, רופאים ועוד - שבאים ארצה כאזרחים חדשים נלהבים, ולהיווכח כי העלייה עדיין חיה, נושמת ובועטת.

עלייה לישראל היא הציווי והאמונה הראשונים של הציונות. היא היתה הבסיס לעלייתה של הציונות הפוליטית המודרנית וקודשה בהצהרת העצמאות של ישראל. היא מצאה את ביטויה החוקי בחוק השבות - אולי החוק החשוב ביותר בספר החוקים של מדינת ישראל. למרות הטענות כי ההתעניינות בעלייה הולכת ופוחתת, הפעילות של "נפש בנפש" מצביעה על מגמה הפוכה: העלייה ממדינות צפון אמריקה מצויה בשיא, וההתעניינות בה הולכת וגוברת.

אנו ב"נפש בנפש" ושותפינו, שליחי הסוכנות היהודית ועובדי משרד הקליטה, חותרים בלי הרף להעצים את העלייה ומחפשים דרכים לעשותה מושכת ונגישה יותר. אנחנו יודעים, כי רבים פתוחים לרעיונות וליעדים שלנו, ואנחנו נמשיך להקל ולסייע בידי העם היהודי לשוב למולדתו.

הכותב הוא סגן יו"ר ארגון "נפש בנפש", וכיהן בעבר כמנכ"ל המשרד לקליטת עלייה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות