האמת על ההתפלה

פרץ דר
פרץ דר
פרץ דר
פרץ דר

בידיעה שפרסם באחרונה כותב העיתונאי צפריר רינת, כי בדיקה שערכה רשות המים, העלתה שההתפלה "לא רק תסייע להתגבר על מחסור במים, אלא גם תביא לשיפור משמעותי באיכותם" ("חילוקי דעות בין רשות המים למשרד להגנת הסביבה על מתקני התפלה", "הארץ" 23.3). אולם בחינה של המתרחש בשנים האחרונות מעלה תהיות באשר לטיעון על מחסור במים.

למשל, מה התרחש בתקופה של 13 שנה שמצדיק השקעות עתק במתקני התפלה וייקור של מחירי המים ב-40%? לאמיתו של דבר, לא כלום. אף על פי שבשנים 1996-2009 האוכלוסייה גדלה ב-1.8 מיליון נפש - גידול של 31%, צריכת המים השפירים קטנה ב-20% והצריכה לנפש בסקטור העירוני ירדה מ-104 מ"ק לשנה ל-90.5 מ"ק. בתקופה זו נרשמה גם בחקלאות ירידה של 25% בצריכה, דבר שלא מנע גידול בתפוקה החקלאית. הנתונים מוכיחים שהבהלה סביב "מחסור המים" לא היתה מוצדקת לפני 13 שנה, ועוד פחות מכך היום.

גם הטענה לשיפור באיכות המים טעונה הבהרה: מים מותפלים הם בחזקת "מים מתים" לעומת המים "החיים" הטבעיים, שבמרוצת עשרות השנים שהם שוהים בקרקע סופגים אלמנטים חיוניים לבריאות האדם כגון סידן, מגנזיום ושורה של מיקרו-אלמנטים. על החסרונות הפוטנציאליים של מים מותפלים למדו החקלאים בישראל ששיבוליהם ירדו עקב ההרכב הפגום של מי השקיה מותפלים. ובאשר לבני אדם - מחקרים באנגליה, באיטליה ובארצות הברית הוכיחו שבאזורים שבהם יש ריכוז גבוה של סידן ומגנזיום במים, שיעור התמותה ממחלות לב קטן מבאזורים שבהם ריכוז החומרים האלה במים נמוך.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

במסגרת פסטיבל ההטעיות ומשטר ההפחדה שמנהלים משרד האנרגיה ורשות המים, אין נתון יותר מעוות מזה שלפיו "עלות המים המותפלים היא 2-3 שקלים למטר מעוקב", כפי שנכתב. במציאות מחיר החשמל, המהווה חלק ניכר ממחיר ההתפלה, גבוה בהרבה מהמחיר הנגבה כיום, מה גם שהעלות הזאת לא כוללת את ההשקעות של מיליארדי שקלים הנדרשות כדי להוביל ולחלק את המים המותפלים. כמו כן, אין התחשבות בנזקים שמתקני ההתפלה גורמים לסביבה. חישוב של עלות המים המותפלים המתבסס על מחירים ריאליים והערכה של כל הנזקים הסביבתיים, יצביע על עלות כפולה או יותר מזו שצוינה.

דבר נוסף: שכבת האבנית הנוצרת בצנרת הראשית הפרטית בשל הסידן והמגנזיום שבמים הטבעיים, מגינה עליה מפני קורוזיה. החלפת המים הטבעיים במי ים מותפלים, החסרים את המינרלים הללו, תביא להמסת שכבת האבנית, ויהיו יותר נזילות ונזקים לצנרת במערכות העירוניות והפרטיות, שעלותם עלולה להגיע למאות אלפי שקלים.

דומה שהממשלה עושה הכל כדי להסתיר מהציבור את המחיר האמיתי והנזקים הנובעים מהחלפת המים הטבעיים במי ים מותפלים. אך זכותו של הציבור לדעת את העובדות, כדי שיוכל לנקוט עמדה בנוגע לתוכנית להפקיע ממנו את הזכות לשתות מים מהטבע, כנהוג בכל העולם (להוציא כמה נסיכויות במפרץ הפרסי).

הכותב הוא מהנדס מים ובעבר שימש יועץ לנציבות המים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ