משאל עם על איראן

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

בואו נדבר עובדות.

עובדה מספר אחת: מי שמפרק עכשיו את הממשלה של בנימין נתניהו הוא בנימין נתניהו. לא איומים של אביגדור ליברמן ולא לחצים של אלי ישי עומדים מאחורי התפרקות הממשלה. לא חששות מפני שאול מופז ומפני שלי יחימוביץ' מביאים לפיזור הכנסת.

נתניהו עצמו ניסה לפרק את ממשלתו כבר בערב פסח כדי לערוך בחירות כלליות בטרם קיץ. הואיל והממשלה התגלתה כחזקה מדי, הניסיון לא צלח ונתניהו נאלץ להמתין עד לפתיחת מושב הכנסת. ראש הממשלה הוא אשר מוביל כעת את המהלך, שנועד להביא את כולנו אל תחנות ההצבעה בתחילת ספטמבר.

עובדה מספר שתיים: נתניהו אינו מפרק את ממשלתו בשל סיבות פוליטיות. מצבו הפוליטי איתן. נתניהו גם אינו מפרק את ממשלתו בשל סיבות כלכליות-חברתיות. אמנם צפויה מחאה בקיץ וצפויה האטה בסתיו, אבל ראש הממשלה נתפש עדיין בציבור הישראלי כבעל מיומנות כלכלית-חברתית גבוהה.

כך שהסיבה לכך שנתניהו מפרק עכשיו במו ידיו ממשלה יציבה וחזקה היא חיצונית: הבחירות בארצות הברית. ראש ממשלת ישראל נחוש להגיע אל הקלפי הישראלית לפני שנשיא ארצות הברית יגיע אל הקלפי האמריקאית בנובמבר 2012.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

עובדה מספר שלוש: הסיבה הראשונה לכך שנתניהו רוצה להקדים את ברק אובמה בקלפי היא שרידות אישית. מי שהחליף את יצחק שמיר ביצחק רבין ב-1992 היה ג'ורג' בוש האב. מי שהחליף את נתניהו באהוד ברק ב-1999 היה ביל קלינטון. שני המהפכים הפוליטיים שהחליפו כאן ימין בשמאל התרחשו בהשראת נשיאים אמריקאים שמאסו בשלטון הליכוד המכהן.

אובמה מתעב את נתניהו עוד יותר מאשר תיעב בוש את שמיר ותיעב קלינטון את נתניהו. אם הנשיא האמריקאי ינצח בנובמבר, הוא מיד ימחץ את ראש הממשלה הישראלי שהעז למרוד בו. לכן כבר בדצמבר עלול שלטון הימין להיקלע למצוקה. כדי להקדים בחירות למצוקה נתניהו מקדים אותן לשלהי הקיץ.

עובדה מספר ארבע: הסיבה האחרת לכך שנתניהו רוצה להקדים את אובמה בקלפי היא שרידות לאומית. ראש הממשלה נחוש להכות באיראן. ראש הממשלה מעריך, שרק לפני נובמבר 2012 יכולה ישראל להכות באיראן. לכן הוא מבקש לערוך את הבחירות בישראל במועד שיותיר מרווח זמן סביר בינן לבין הבחירות באמריקה.

במרווח הזמן הזה יהיה לממשלה החדשה בישראל מנדט מוחלט, בעוד הממשל האמריקאי יהיה מנוטרל. בכך שנתניהו מקדים את הבחירות הוא מגדיר את פרק הזמן האידיאלי לתקיפה באיראן: ספטמבר-אוקטובר 2012.

המשמעות המצטברת של ארבע העובדות ברורה. התהליך הפוליטי הסוער שיתחיל בשבוע הבא בישראל אינו מעיד על כך שסכנת העימות הישראלי-האיראני חלפה, אלא להיפך. בשקט בשקט נתניהו מקדם תוכנית פעולה סדורה, על פי לוח זמנים מדוקדק, אשר תביא את המשבר האסטרטגי לנקודת השיא שלו לפני החורף הקרוב. הוא פועל בנחישות גם בתוך המערכת הפוליטית הישראלית וגם בתוך המערכת הפוליטית האמריקאית כדי להגיע אל היעד. עד כה הוא משיג את מבוקשו ומעצב את לוח השחמט כרצונו. נתניהו מקדם בהצלחה את התרחיש של בחירות(בישראל)-מלחמה(באיראן)-בחירות (בארצות הברית).

לוח הזמנים מטורף. אבל גם המצב מטורף והאתגר מטורף והמערכת הפוליטית מטורפת. קיים פער בלתי נסבל בין המקום שבו ההנהגה הלאומית נמצאת לבין המקום שבו הציבור נמצא. נתניהו משחק שחמט רב ממדי על לוח רעוע של העדר גיבוי ציבורי. כך שמה שמתחייב כעת הוא, שמערכת הבחירות הקרובה לא תהיה רק כלכלית-חברתית. היא מוכרחה לעסוק באיראן והיא מוכרחה להיהפך למשאל-עם על איראן. רק כך החלטת איראן - לכאן או לכאן - לא תהיה החלטת יחיד, אלא החלטת אומה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ