להסתתר בפינה

מוטי גלילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי גלילי

אני לא יכול להשתמש בתארים חגיגיים או כאלה המשדרים שלמות מופלאה כי תמיד בסופו של דבר השקרים יבצבצו, ויכאיבו יותר. על רקע התכלת הבהירה בולטת הטיפשות של מנסחי הצהרות החג ביום העצמאות, המפליגים בשבחי עצמם וטופחים למציאות על השכם. נדמה שכולם שבעים ומרוצים במיוחד.

מרי, אמי השנייה, התקשרה ואמרה שעצוב לה. היא צפתה באירועי הזיכרון ובעדויות השכולים במשך כל היום. "נזכרתי באיציק, שהיה בא לבקר אותך". איציק לניאדו נהרג במלחמת יום הכיפורים, שנה אחרי השחרור מהסדיר. הכרנו בפלוגה ב'. היא אהבה לשחק עם שנינו רמי במטבח, הרווחנו והפסדנו גפרורים. אני, לצערי, שכחתי אותו.

אני לא יכול להשתמש בתארים חגיגיים כי הם איבדו את משמעותם, הם שייכים לתקופות אחרות ולאנשים אחרים. אני יכול רק לשמוח בניסוח מרומז, הנותן ממשות לרגע אחד של רוגע, רק מלה טובה. איני יכול לומר ארץ נהדרת, זבת חלב ודבש. איני יכול לומר שאני גאה וחש חלק מכל זה. איני יכול לומר על עצמי שאני נפלא ונהדר. כבר שנים שאני לא חלק ממשהו - אני בקושי חלק מהחיים שלי עצמי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

ביום העצמאות הזה אני רוצה לסכם בתארים יבשים ופשוטים ולהקטין את עוגמת הנפש, שהיתה יכולה להתעצם בקלות לדרמה, ולא רק מטעמי אמינות. אני רוצה להחליש את עומק האכזבה, ולא רק מטעמים תרבותיים ומשנאת הדמגוגיה, ולא רק בגלל הסלידה מהתלהמות דתית והרתיעה מהתלהמות ציונית.

אני רוצה לסכם בשקט ולעקוף את שלוליות האלימות שאפשר להחליק לתוכן בקלות, ולא להיות שותף בעל כורחי לשיחות שלא בחרתי להשתתף בהן ולא רציתי להביע בהן דעה. אני רוצה לסכם, שאין חלק קטן ממני, אף לא חלקיק, שראה אי פעם את צלליתו או בבואתו משתקפת בשלטון, או באחד המשרדים החשוכים שמעולם לא נפתח בהם חלון ולא חל בהם שינוי. המשקל הסגולי שלי לא השפיע ולא שמעתי את הד קולי חוזר אלי מן הגבעות. התארים החגיגיים דחקו אותי אל הפינה, כתלמיד שסרח.

אני לא בא בטענות, אני מסכם. אני מודה, שגם אם פתאום היתה נופלת עלי שמחה גדולה, הייתי מבקש להסתתר בפינה, בפינתי. מה כבר אני יכול לעשות עם שמחה גדולה? הרי היא נשכחה ואיננה, אני אפילו לא זוכר איך היא נראית ומה הייתי אומר לה אם הייתי פוגש בה.

אני רוצה לחרוג מנימת הסיכום האישי כדי לעודד אחרים כמוני, כאלה שאינם יודעים שמחת תארים חגיגיים ביום העצמאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ