בחזרה לכסף תחת הבלטה

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט
רוית הכט

לפני שנים אחדות העבירו לי הורי סכום כסף שחסכו ב-45 שנות עבודה בצל ארובות מפרץ חיפה. הכסף, שאמור היה להיות הבסיס לרכישת דירה משלי, התגלה כמצע לחדר רחצה בגוש דן, או לכל היותר לדירה ישנה בפריפריה (עם גיבנת משכנתאית בת 30 שנה). לכן הוחלט שהכסף יישאר בינתיים בבנק בציפייה לימים יפים יותר (שספק אם יגיעו, אבל זה כבר נושא למאמר אחר).

לאחר ההעברה נפגשתי עם יועצת השקעות בבנק, ובגלל שלא הבנתי ולא רציתי להבין דבר בנבכי שוק ההון, ביקשתי ממנה להפקיד את הכסף באפיק הבטוח והסולידי ביותר. לא עבר זמן רב, ויועצת אחרת, אסרטיבית יותר, התקשרה אלי ונזפה בי שהפחדנות שלי גורמת לי להפסיד: "החיסכון שלך בקושי מגרד את האינפלציה, את מפסידה רווחי הון פוטנציאליים", הטיחה בי, או במלים אחרות: צאי מהבונקר, טמבלית, ותני לנו לעשות את העבודה.

בפעם הבאה שביקרתי בבנק פגשתי ביועץ שלישי, שהילל ושיבח מניה כלשהי, "שנסחרת עכשיו במחירי רצפה ומבטיחה כמעט בוודאות תשואה מצוינת". עכשיו כבר הייתי נוחה להתמסר. אם כבוד היועץ, שהקדיש מזמנו ולמד את אחד ממקצועות הכלכלה, שישב יומם וליל מול המסכים המהבהבים, עד שפעימות הלב של השוק התמזגו באלו שלו - אם הוא ממליץ בכזה ביטחון, מי אני שאתקע לו ברקס?

ואז הגיע גל גדול ועכור - דווקא לא אחד מהצונאמים שידע שוק ההון בשנים האחרונות - וצבע את הבורסה באדום. בתוך חודשים ספורים מחקו ההשקעות שבהמלצת היועצים קרוב לשבע שנות עבודה של הורי. ואני הבנתי שאו שאני מוציאה את הכסף ומטמינה אותו תחת אחת הבלטות, או שאני לומדת את מפת ההשקעות ומתיידדת עם מונחים מפחידים, כמו אג"ח קונצרני, תשואת שוק ומכפיל רווח. בגלל שהבלטה בדירה היא שכורה, כלומר אין לי רשות להרים אותה, בחרתי באפשרות השנייה.

תחקיר שפירסם נועם בר ב-"TheMarker" השבוע מראה כי רוב האנליסטים בבתי ההשקעות אינם "פוגעים" בהמלצותיהם, לא רק בגלל טעויות אנוש (שקורות וגם יקרו בקזינו הבורסאי, כי אלה הם חוקי המשחק), אלא בגלל ניגודי האינטרסים העמוקים שבהם הם מצויים. אנליסטים נאלצים לחקור ולהמליץ על ניירות ערך של חברות שנמצאות בקשרים עסקיים עם בתי ההשקעות שמעסיקים אותם (בית ההשקעות בעצמו מושקע בניירות של החברה; החברה משקיעה את כספיה דרכו או שהיא הונפקה באמצעותו). בשורה התחתונה, האינטרס של החברות - הלקוחות הכבדים של בתי ההשקעות - תמיד קודם לזה של המשקיע הקטן.

על רקע נתונים אלו, לא מופרך לחשוד שגם יועצי ההשקעות של הבנקים, שמתווכים בין הסחורה הפיננסית של החברות לבין המשקיעים הקטנים - שהם נהגי אוטובוס, מורים, כימאים או חקלאים, בקיצור אנשים מן היישוב שאין להם שום הבנה או עניין בשוק ההון - נגועים באינטרסים דומים. ראשית, יועצי ההשקעות ניזונים מהמלצות האנליסטים, כלומר מעבירים הלאה את העיוות לתחתית שרשרת המזון; שנית, גם לבנקים יש קשר עסקי לחברות ולבתי השקעות, שמשלמים להם תמורת הפצת הקרנות והמכשירים הפיננסיים שהם מנהלים. הבנקים מציעים לנו "פגישות ייעוץ חינם", אבל בפועל מישהו משלם על הפגישות האלו, כדי שיועצי הבנקים ידחפו לנו את המוצרים שלו. בעבור השירות הבעייתי ורב-הפניות הזה הבנקים עוד גובים מאתנו דמי משמורת על ני"ע (בשיעורים שאין להם אח ורע בעולם) ועמלות נוספות. התהליך הזה מורכב מהרבה דברים - שירות "בחינם" הוא לא אחד מהם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

המחשבה שיש מישהו אחר שמבין ויודע ורוצה את טובתנו כשזה נוגע לכסף שלנו - מוכיחה את עצמה פעם אחר פעם כנאיבית על גבול ההכחשה. כשאנליסט או יועץ השקעות רוצים לרצות את המחלקה העסקית שלהם, וכשפקידים ממשלתיים ברגולציה לא רוצים להרגיז אף אחד (כדי להשאיר את כל האופציות פתוחות לקראת הג'וב הבא) ולכן מסתפקים בפיקוח פושר וחסר שיניים על ניגודי עניינים למיניהם, הכסף שאנחנו חוסכים בעמל רב ובשנים רבות של עבודה - מופקר.

אני לא וורן באפט או ביל מילר, שזכו בחייהם לתואר "משקיעים אגדיים", ובחיים לא הייתי מייעצת לאף אחד היכן להשקיע את כספו, אבל היום אני יודעת שאם אני מפסידה כסף אז לפחות זה באחריותי, כתוצאה מהחלטה שגויה שלקחתי בתום לב. ואם אין לי זמן, יכולת או כוח לעקוב ברצינות אחרי מניה או אג"ח של חברה מסוימת - אני פשוט לא משקיעה, ונשארת לשבת על הגדר הסולידי.

לכן מי שלא רוצה או יכול להבין בעצמו איפה מושקע הכסף שלו - שייגש נא לפק"מ הסולידי, לבלטה או לבוידעם. שם לפחות הוא בטוח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ