כדי לא לעשות כלום

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

החידה הגדולה היא, מה קפץ לו בראש לבנימין נתניהו שהחליט להקדים את הבחירות. מדוע לא בחירות במועדן? הרי עוד שנה וחצי בשלטון בטוח לא הולכות ברגל. מה גם, שהוא מנהל את המדינה ברוב מוצק של 65 מנדטים. לאיש אין אפשרות להפילו. אילו רק רצה, היה אפילו יכול לשלב את קדימה של שאול מופז בקואליציה.

ביבי מוערך על ידי חלק גדול מהציבור, שלא כמו בכהונתו הראשונה כשהחליק על כל קליפת בננה. עתה לא מעטים סבורים, שאין שני לו. מה יכול להחמיא לפוליטיקאי יותר ממה שאמר לו הנשיא פרס: "האבא שלך כתב היסטוריה ואתה עושה היסטוריה". האם פרס באמת האמין למה שאמר? או התכוון לומר לביבי, שהגיע הזמן שיעשה היסטוריה בכל הנוגע לגבולות הקבע של המדינה. אם זה כך, אין צורך להיבחר בשלישית כראש הממשלה. בן גוריון כונן מדינה ובגין כונן שלום עם מצרים, בלי להיבחר בפעם השלישית.

מעבר לאותן מלים יחידות על שתי מדינות לשני עמים בנאום בר-אילן לא יזם ביבי שום מהלך. ביקורת רבה ספג ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין עקב דבריו על התנהלות ביבי בנושא האיראני. מי שהופך והופך בנאום המתלהם של דיסקין יגיע למסקנות שונות מאלה שהובעו בציבור. לביבי יש דווקא חלק חשוב בגיוס העולם השפוי לריסון איראן בלי לירות שום ירייה. מצד אחר, מה שנבלע בדברי דיסקין הוא אמירתו "תעזבו את הסיפורים על אנחנו רוצים לדבר אך אבו מאזן לא רוצה. הממשלה הזאת לא רוצה לדבר עם הפלסטינים". ופה קבור הכלב. גם בלי דיסקין התמונה ברורה. ביבי לא רצה, לא רוצה, ולא מסוגל להגיע לעימות עם המתנחלים. זה לא בכוחו, בוודאי לא במורשת אביו המנוח, שאותו כה העריץ.

מרבים לדבר על חוק טל ועל בעיות התקציב, אך לא בגלל זה מכריזים בחצי פאניקה על בחירות לאלתר. "הבחירות התחלקו לו מהידיים", מעריך גורם פוליטי. השאלה היא לא רק מדוע החליט ביבי לפתע להקדים את הבחירות, אלא למה דווקא עכשיו ולמה הוא ממהר כל כך. במונחים רפואיים אפשר לומר, שמסתובב חיידק הלוחש לו באוזן, שעדיף לקיים את הבחירות לפני הבחירות בארצות הברית, לפני שאובמה ישוב לבית הלבן, חופשי ללחוץ על ישראל. חשוב לו שהנשיא בכהונה שנייה, שלא מאוהב בביבי במיוחד, יידע, שרוב העם בישראל בחר בו לשלטון בפעם השלישית. שלא לדבר על מצב שבו ייבחר נשיא רפובליקאי.

יש מי שגורס, שביבי, שהתרשם מאוד מהמחאה החברתית בקיץ, רוצה להקדים תרופה למכה כדי שהמחאה לא תחזור גם הקיץ. איציק שמולי, ממנהיגי המחאה, נערך להיכנס לפוליטיקה. הדעת נותנת, שבבחירות רגילות ההצבעה צריכה להתמקד בבעיות חברתיות, בהתאם למקובל בעולם. אך אצלנו יש אנומליה משוועת כשעני וטייקון מצביעים לאותה מפלגה רק משום ששניהם שונאים ערבים.

גם סוגיית החרדים מטרידה - אך לא על זה תוכתב האג'נדה המדינית ולא על זה ביבי הולך לבחירות. בצורה זו או אחרת, הם יהיו ממילא אצלו בכל הרכב, כשם שאהוד ברק יוסיף להיות שר ביטחון, בין שרשימתו המזערית תעבור את אחוז החסימה ובין שלא. פרישת לבני מקדימה ומהכנסת היא המשגה הראשון הגדול של מופז. בחלומות הבלהה שלו לא חזה, שיאיר לפיד יעבור אותו.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

בתסריט זה או אחר, אחרי שאמרנו את כל מה שיש לומר על קצה המזלג - לא ברור עדיין מה באמת הניע את נתניהו להקדים את הבחירות בהפתעה ובמהירות כה גדולה. מקורביו מפיצים את השמועה, שהוא רוצה להיפטר מהפייגלינים - כאילו שנתניהו רוצה והם מפריעים לו ליזום הסדר עם הפלסטינים, להקפיא את ההתנחלויות ולהרוס את הלא חוקיות. כדאי גם לא להתרשם מהמתחים-כאילו שליברמן משדר ביחסיו עם ביבי. יש חשד, שהשניים מתואמים יותר ממה שרואה העין.

כשאנו מתקרבים לדקה ה-90 בסוגיית דמותה של ישראל - נתניהו חותר לניצחון מוחץ בבחירות כדי להיות במצב טוב יותר לא לעשות כלום.

Read this article in English: Bibi is running - in place

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ