ציר המאמץ העיקרי

התנועה הציונית-הישראלית, כנהר החותר אל הים, שאפה תמיד למדינה יהודית בכל השטח שבין הים לירדן. כשתופשים זאת, כל מה שקרה ב-115 השנים האחרונות נראה הגיוני

אורי אבנרי
אורי אבנרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אבנרי
אורי אבנרי

בנימין נתניהו החליט לדרוש מבג"ץ לבטל פסק דין סופי שלו, ולמנוע את פינוי גבעת האולפנה. התנחלות מגרון עשויה לגרום לפירוק הממשלה. השרים פועלים להכשרת שלוש התנחלויות בלתי חוקיות אחרות. המצרים ביטלו את אספקת הגז לישראל. האביב הערבי מעלה כוחות המתנגדים לכל נורמליזציה עם ישראל כל עוד לא תקום המדינה הפלסטינית. נשיא איראן אומר שעל הישות הציונית להיעלם מן המפה כדי שהפלסטינים יזכו בזכויותיהם. ארצות הברית חותרת לחידוש המשא והמתן הישראלי-הפלסטיני, לפחות למראית עין. כל זרועות הממשלה מנהלות מערכה נואשת נגד ה"דה-לגיטימציה" של מדינת ישראל.

בפרוס השנה ה-65 לקיום מדינתנו, 115 שנה אחרי היווסדה של התנועה הציונית, ממשיך העניין הפלסטיני לשלוט בכל מערכות חיינו. הוא מעסיק את הממשלה, ממלא את מהדורות החדשות, ומשפיע כמעט על כל מעשינו ומחדלינו. איך זה קרה?

כאשר מצביא מפוכח פותח במלחמה, הוא קובע מהי המטרה העליונה. זהו "ציר המאמץ העיקרי". כל מאמץ אחר נידון בהקשר זה. אם הוא תורם למאמץ העיקרי, הוא מתקבל. אם הוא מזיק למאמץ העיקרי, הוא נפסל. "ציר המאמץ העיקרי" של התנועה הציונית-הישראלית הוא שלילה מוחלטת של מדינה פלסטינית כדי לאפשר מדינה יהודית בכל השטח שבין הים לירדן. מטרה זו קיימת בתת-מודע של התנועה מהרגע הראשון, ולכן אין צורך לדבר עליה בפה מלא, או אף לחשוב עליה.

כשתופשים זאת, כל מה שקרה ב-115 השנים האחרונות נראה הגיוני. כל הזיגזגים, הסתירות וההחלטות התמוהות מקבלים משמעות. ממעוף הציפור נראית המדיניות הציונית-הישראלית כמו נהר החותר בעקביות אל הים. כשהוא נתקל במכשול הוא עוקף אותו. התוואי מתפתל ימינה ושמאלה, לפעמים אפילו אחורה, אבל הוא חותר בנחישות מופלאה אל מקום חפצו.

מדיניות זו יכולה להתפשר על הכל, חוץ מהדבר האחד: מדינה פלסטינית. כל ממשלות ישראל לחמו ברעיון זה, בכל האמצעים שעמדו לרשותן. מבחינה זו לא היה הבדל בין דוד בן-גוריון, שב-1948 כרת ברית סודית עם המלך עבדאללה כדי לסכל את הקמת המדינה הפלסטינית על פי החלטת האו"ם, לבין מנחם בגין, שעשה שלום עם אנואר סאדאת כדי להוציא את מצרים מהמלחמה הישראלית-הפלסטינית. זה נכון גם ל"אופציה הירדנית" של שמעון פרס, ההתנגדות ליוזמת השלום של הליגה הערבית, וכל ההתנחלויות, שמטרתן העיקרית למנוע את החזרת השטחים הכבושים. אלף מעשים אחרים של ממשלות ישראל לדורותיהן נגזרים מאותו ההיגיון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

החריג היחידי הוא הסכם אוסלו. אבל אחרי חתימתו לא שעט יצחק רבין קדימה כדי שתקום המדינה הפלסטינית לצד ישראל. הוא היסס, חשש, דרך במקום, עד שהמכה הנגדית הבלתי נמנעת נחתה עליו ושמה קץ למפעלו ולחייו.

המאבק הנוכחי על ההתנחלויות הוא חלק בלתי נפרד מן התהליך הזה. להתנחלויות יש מטרה אחת ויחידה: לסכל כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית. כל ממשלות ישראל תמכו בהן בגלוי או בסתר. גבעת האולפנה היא עוד פיסה קטנה בתמונת הפסיפס. כך גם ההיסטריה בעניין הפצצה האיראנית, שנועדה להסיח את הדעת מהעניין הפלסטיני. כך גם הפעולה השיטתית לסיכול "פתרון שתי המדינות", שהוא הדרך היחידה לשלום.

לאן זה מוביל? לכאורה אין היגיון במדיניות נתניהו וחבריו. המשך השלטון הישראלי בכל הארץ מוביל בהכרח למדינת אפרטהייד, שתהיה נתונה במלחמת נצח וגם בעלות בריתה יפנו לה עורף, בהדרגה. ואם לא תהיה ברירה אלא להעניק לאוכלוסייה הפלסטינית זכויות אזרח, תהפוך המדינה היהודית במהרה למדינה ערבית.

יש רק "פתרון" אחד במסגרת מדיניות זו: טרנספר של כל האוכלוסייה הערבית מכל הארץ. בחוגי הימין הקיצוני מדברים על כך בגלוי. מדינת ישראל דומה לשחקן רולטה המהמר על מספר אחד. אם ההימור הזה ייכשל, המאמץ הציוני בן 115 השנים יירד לטמיון. האם ניתן לשנות כיוון לפני ההידרדרות לתהום? יש צורך בהרבה יותר מהחלפת מדיניות, או החלפת ממשלה. דרוש שינוי כיוון היסטורי. זה אפשרי - אך רק אם יקום כוח חדש, גדול ונחוש, להצלת המפעל המפואר שהקמנו. פרשת גבעת האולפנה היא רק הפרומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ