מה כולם נטפלים לחרדים

יעל לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל לביא

המערכת הפוליטית כמרקחה. הולכים לבחירות מוקדמות, כשבמרכזן חוק טל. מזרקת ההשמצות המופעלת על ידי בנימין נתניהו, הנסיך החדש יאיר לפיד, הסוס הנכה והמקרטע שנקרא מפלגת העבודה, וקדימה, שהולכת יותר ויותר אחורה בסקרים - מפנה אצבע מאשימה לאותה קבוצה עושקת, בעלת הזקנים, לובשת השחורים ומדירת הנשים - החרדים. פתאום החרדים אשמים בה-כ-ל. הם לא עובדים - טפו! הם נהנים מהקלות מס וחיים על גבנו - טפו בריבוע! והכי נורא: הם משתמטים - יימח שמם!

"בניכוי הערבים והחרדים מצבנו מצוין", הכריז נתניהו לא מזמן. "לא נמשיך לממן אותם", הודיע לפיד השבוע והוסיף, "אני לא אנטי חרדי" - הוא כנראה רק משחק אחד כזה בטלוויזיה. משלי יחימוביץ' ושאול מופז לא נשמע קו שונה - הבטחות לעתיד כלכלי ורוד יותר, שבו החרדים לא גונבים אותנו. לסגור את החרדים בגטו - זה הקו החדש של כל המתמודדים. זה קו אנטישמי. בעיקר, זה מסך עשן שבאמצעותו מסמאים לאזרח הקטן את העיניים שוב, כדי לא לגעת בבעיה מהותית ומרכזית לחברה ולכלכלה הישראלית.

איכשהו בהמולה נשכחה קבוצה קטנה אחרת, שאף היא נהנית מכספי המדינה הרבה מעבר לחלקה היחסי באוכלוסייה. מתנחלים קוראים לאותה הקבוצה. בדומה לחרדים גם המתנחלים מקבלים מענקים והטבות שמהם רובנו לא נהנים. לדוגמה, מתנחל טרי מקבל מענק משכנתה בסביבות מאה אלף שקל פלוס הנחה על הקרקע. השבוע גם התבשרנו על מענק מיוחד חדש שהמציאה הממשלה - מענק העתקה לפורעי חוק גוזלי קרקעות, בעלות כוללת של 53 מיליון שקל.

חלק גדול מתקציב הביטחון מוקדש להגנה על תושבי הגדה המערבית. משרד החינוך מעניק תמריצים למורים בהתנחלויות ובהרבה מקרים מסבסד את שכר הלימוד. מענקים משמעותיים ניתנים לחברות וליחידים בהתנחלויות על ידי משרד התעשייה. שר האוצר, אדם שמטיף בדרך כלל לקיצוצים בתקציב, אפילו התגאה בראיון ל"מקור ראשון" בתחילת אפריל, כי בתקופתו הגדיל את התקציב להתנחלויות בעשרות אחוזים. בתחילת השנה האזרחית החדשה הוא אף קידם חוק, שעל פיו מוסדות ציבור העוסקים "בהתיישבות ועידודה" יוכרו כמקדמים מטרה ציבורית ויקבלו פטור ממס, ממש כמו מוסדות הדת ש"אחראים" לבעיות של כולנו.

אם המתנחלים, קבוצה קטנה של אנשים, נהנים מהטבות והקלות על גבנו - מדוע אף פוליטיקאי לא מבדיל אותם במרוץ הבחירות הנוכחי ומתאר אותם כעול שצריך להפסיק לממן אותו? איך קרה שלא מופז, לא לפיד ולא יחימוביץ', שלושת הטוענים לכתר "הצדק החברתי", לא סימנו מטרה על גבם של המתנחלים? האם זה רק משום שהם משרתים בצבא? האם נעלמה גם מעיניהם העובדה שהצורך בצבא כה גדול נובע בחלקו מהצורך לשמור על אותו ציבור קטן?

אם נושא הבחירות המרכזי שאותו מוכרים לנו הפוליטיקאים הוא אכן העניין חברתי, שוויון זכויות וחלוקה צודקת של העול (אחרי "שהצלחנו" להוריד את תהליך השלום מסדר היום הציבורי) - אזי החרדים הם בטח לא הבעיה היחידה ומקור הרע. אם באמת רוצים לדעת מהי התשובה לשאלה "איפה הכסף" - הרי שאפשר למצוא את רובו בקלות מתחת לאף של כולנו - בגדה המערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ