הנשיאים של נתניהו

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

הבחירות הקרובות לא יהיו משאל עם על חיסול מתקני הגרעין של איראן. יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר, אינו היחיד שטוען שתקיפה ישראלית תעכב את פיתוח הפצצה האיראנית לכל היותר בשנתיים. דניס רוס, שהיה יועץ בכיר של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, השמיע באחרונה הערכה דומה והזהיר שמהלך כזה יקשיח את עורפם של האייתוללות. לפי סקרים, אם הציבור ינציח את שלטון הימין, בנימין נתניהו לא יקבל יד חופשית לחסל בכוח את תוכנית הגרעין האיראנית; הוא יקבל מנדט לממש את התוכנית השנייה שדיסקין רמז עליה - התוכנית לחיסולו הפוליטי של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, וקבורתו של פתרון שתי המדינות.

בקדנציה הראשונה שלו עלה בידי נתניהו לממש באופן חלקי את הבטחתו לחסל את הסכמי אוסלו. הוא הפסיד את השלטון לאחר שהציבור הטיל עליו את האחריות למשבר בתהליך המדיני. לזכותו של ביבי יש לומר שהוא למד את הלקח.

בקדנציה השנייה נתניהו שלף את נאום בר-אילן ובעזרת מלים ריקות גילגל את האשמה לפתחו של עבאס. הסקרים מלמדים שרובו המכריע של הציבור שילך בספטמבר לקלפיות, מאמין שנתניהו אכן משתוקק לחדש את המשא ומתן ועבאס הוא הסרבן. אפילו את שלי יחימוביץ' לא מעניין שנתניהו לא נענה להסכמה הפלסטינית הרשמית לאמץ את הצעתו של אובמה, לפתוח במשא ומתן על בסיס גבולות 67' וחילופי שטחים הדדיים ומוסכמים. אחרת, מנהיגת מפלגת העבודה לא היתה אומרת בשבת בערוץ 2 שהיא "לא מקבלת את הדיכוטומיה לפיה הפלסטינים רוצים בשלום וישראל לא".

בעת ביקור תנחומים בעפרה בשנת 2001, קלט המיקרופון של ערוץ 10 את דברי הרהב של נתניהו: "לא פחדתי להתעמת עם קלינטון", וגם "אני יודע מה זה אמריקה, אמריקה זה דבר שאפשר להזיז בקלות". הוא סיפר אז כיצד חילץ מממשל קלינטון הצהרה בכתב כי ישראל לבדה תגדיר את גבולותיהם של "האתרים הצבאיים" בגדה, שיישארו בידה. משהגדיר את כל בקעת הירדן כאתר ביטחוני, הסביר נתניהו "עצרתי את הסכמי אוסלו".

על תרגילים כאלה מול האמריקאים שילם נתניהו בהפסד בבחירות 1999. עם שובו לשלטון הוא השכיל להזיז את אמריקה לכיוון שלו בזירה הפלסטינית, מבלי לשלם על כך מחיר פוליטי. ההחלטה להקדים את הבחירות לכנסת ולקיימן ערב הבחירות לנשיאות ולקונגרס בארצות הברית, מבטיחה לנתניהו שני ירחי דבש בזירה האמריקאית.

לקח חשוב נוסף שביבי למד מהקדנציה הראשונה הוא שחשוב לפנק פוליטיקאים פעלתנים שעברו הסבה לנשיאים משועממים. ביבי זכר מן הסתם את דברי הביקורת החריפים על הקיפאון בתהליך השלום, שהטיח בו עזר ויצמן. הפעם ראש הממשלה העסיק את שמעון פרס במגעים עם עבאס, אך משהתברר שהנשיא לוקח את עצמו ברצינות ועומד להגיע להבנות עם עמיתו הפלסטיני, ביבי הזכיר לאדריכל הסכמי אוסלו שהוא נשיא בישראל, לא בארה"ב. בהכירו את פרס, נתניהו הימר על כך שהנשיא לא יקיים את מצוותו "לומר את האמת לעם" ובגיל 89 לא יסכן את הפופולריות שלו בארץ ואת השליחויות לחו"ל.

נתניהו ינצח בבחירות בספטמבר מאחר שעד נובמבר אובמה יוסיף לדקלם את הדברים שיועצי הבחירות שלו יכתבו, על המחויבות האמריקאית לביטחונה של ישראל. אף מלה על הפרת התחייבותה של ממשלת ישראל להציג את עמדותיה בנושא הגבולות והביטחון. גם ההתנחלויות נעלמו מנאומיו. מישהו הזכיר לו בוודאי מה המצביעים היהודים עשו לבוש האב, שערב בחירות 1992 העז להתנות סיוע כלכלי לישראל בהקפאת התנחלויות.

בעיצומו של מבצע "חומת מגן", שאלתי את פרס, אז שר החוץ בממשלת אריאל שרון, כיצד הוא נותן יד לחיסולו של בן טיפוחיו, הסכם אוסלו. "כיצד אני יכול להתנגד למהלך שהאמריקאים תומכים בו?" השיב פרס. לשאלתי, "כיצד האמריקאים יכולים להתנגד למהלך שחתן פרס נובל תומך בו", לא קיבלתי מענה.

Read this article in English: Netanyahu's presidents

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ