להיכנס לגן חיות – בלבוש צנוע

מיכל טמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל טמיר

גיל 36 הוא גיל נפלא לנשיות. לפני 15 שנה הייתי נערה מבולבלת ואבודה ועוד 15 שנים אהיה בת 50. אבל עכשיו, דרך ארוכה מאחורי ובלי לשים לב נהפכתי לאשה. פתאום קל הרבה יותר לאהוב את עצמי, את הגוף שלי. ללבוש בגדים שלא העזתי ללבוש בגיל 20 - צמודים יותר, חשופים יותר. להרגיש מושכת ומינית יותר משהעזתי בצעירותי. להרגיש חזקה ושלמה, לברך על הבטן הרופסת שהכילה פעמיים את הקסם המופלא ביותר בעולם, להרגיש נוח. חבל שנוחות היא תחושה כה נדירה בקרב נשים. איזה כיף להיות אשה שנוח לה.

כל זה אמור לגבי תל אביב. באר שבע זה כבר סיפור אחר. במיוחד אם התחשק לך ללכת לגן החיות בעיר באחד מימי חול המועד פסח. מי שניסתה ללכת באותו יום, גילתה שזרועות חשופות עלולות למנוע ממנה לממש את רצונה לבקר נימפית מצויצת. שלט מאולתר דיווח שם שבאותו יום הכניסה היתה לחרדים בלבד. אך אם תכסי את עצמך, הבטיחו הסדרנים, יסכימו שתיכנסי.

הכניסה לגן ברכב פרטי נאסרה ובהסעות המאורגנות הונהגה סלקציה: הנהג בחן את גופך ומלבושך והחליט אם תעלי או לא. זוג צעיר התלבט. גם אם היא תתכסה במטפחת שמוצעת לה כדי שתוכל לעלות על האוטובוס הנכנס לתוך הגן, בפנים, הונהגה הפרדה בין גברים לנשים ברוב המתקנים. לאשה אין חשק להסתובב בגפה ובן זוגה מתבאס. ואיך יחלקו את הילדים?

ישראלים רבים, גם חילונים, מסתייגים מאשה שמרגישה נוח מדי עם נשיותה ולא רואים כל פסול בכך שנשים נדרשות להתחשב ולהצניע את עצמן במקומות ציבוריים. אבל במי עלינו להתחשב?

האם אנחנו מפחדים מנשיות? דברו על זה בפייסבוק

התפישה היא, שהרגע הנפלא אליו לוקח זמן כה רב להגיע, בו אשה מרגישה טוב עם עצמה ויכולה לחגוג את נשיותה בבדים קלים או בבגד צמוד ומפתה, היא חוצפה והצקה לזולת. זו תפישה מעליבה ביותר.

גם לי מפריע אופן לבושן של נשים חרדיות רבות. מכעיס אותי הלבוש המכער שמשמר אותן במקום מאוד ברור. מעליב אותי המרחק שנכפה עליהן בינן לבין גופן ומתעורר בי חשק לפתוח בעבורן סדנה לאהבה עצמית. זוהי כמובן הכללה גסה - נשים חרדיות רבות התברכו בטעם נפלא בלבוש. אך ההכללה הזאת בהחלט משקפת מציאות. היעלה על הדעת שרגשות הכעס הכנים שלי יאפשרו לסגור את גן החיות בפני אותן נשים, או יאפשרו לכפות עליהן לנעול נעלי עקב, למשל, טרם ייכנסו?

נכון, בשני הצדדים נשים רבות הן קורבנות בכלל וקורבנות אופנה בפרט, של החברה בה הן חיות. אך מדוע צד אחד יכול לכפות על הצד השני את השקפת עולמו בנושא כה אינטימי ואישי כמו הלבוש?

סגן ראש העיר באר שבע, שבא באותו יום לבוש במיטב התלבושת האחידה של ש"ס, הבטיח שכל מי שבאה בלבוש צנוע תוכל להיכנס לגן החיות. אבל מי החליט שצניעות היא ערך שעלי לכבד? אני ממש לא רוצה להיות צנועה. אני רוצה להיות חופשייה, לנקר עיניים, להיות פרובוקטיבית וסקסית, וזו זכותי המלאה במדינה חילונית ודמוקרטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ