העיתונות שבה לעבודה המאורגנת

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

בתשעה כלי תקשורת בישראל הוכרזו ועדים יציגים ביום ראשון לפני כשבועיים: חברת החדשות של ערוץ 2, חברת החדשות של ערוץ 10, מעריב, גלובס, טיים אאוט, וארבע מתוך חמש החברות המפיקות את מהדורות החדשות המקומיות בכבלים (בירושלים, בתל אביב, בבאר שבע ובחיפה). בכל אחד מכלי התקשורת האלה, שבהם עובדים כ-1,400 עיתונאים, יותר משליש מהם חברים בארגון העיתונאים של ישראל. לכן, לפי החוק, הארגון מייצג את כלל העיתונאים באותם כלי תקשורת.

זה רגע חשוב בעולם העיתונות, ששב אל חיק העבודה המאורגנת 30 שנה אחרי שפורקה. זה גם רגע חשוב במפת יחסי העבודה בישראל, שאינה רוחשת כבוד רב לעבודה המאורגנת. אפילו התקשורת עצמה הפכה במשך השנים את צמד המלים "ועד עובדים" למוקצה. די להביט בסיקור הלא מחמיא שקיבל ועד עובדי הרכבת, או להקשיב לתוכן השאלות העולות בכנסים של ארגון העיתונאים החדש.

ההטמעה של הרעיון שוועד עובדים הוא חתרנות - מקצועית במקרה הטוב, ולאומית במקרה הטוב פחות - היא כה עמוקה, עד שזה לא נשמע מוזר כשעיתונאית מבקשת לשאול "האם אפשר לדבר על ארגון עובדים בענף תקשורת פרטי?" או "מי יקשיב לוועד עובדים כזה כשבחוץ מחכים אלפי סטודנטים שמוכנים להשתכר 200 שקל לאייטם?"

התשובה לכך נמצאת בגוף השאלה. אפשר לדבר על ארגון עובדים גם בענף תקשורת פרטי, ברור שאפשר. הקמת ועד עובדים אינה שוות-ערך להלאמה. ועד עובדים בסך הכל מחפש דרכים להטיב עם העובדים. יקשיבו לוועד עובדים כזה ברגע שהוא יפסיק להיתפש כ"איום". ברגע שייתפש בדיוק כפי שהוא - כלי, פלטפורמה, ערוץ לדיון פורה על שאלות של אתיקה מקצועית, של הגינות עיתונאית, של סולידריות אנושית, וכן - גם שאלות של שכר. יוניוניסטים הם לאו דווקא אנרכיסטים, הנהלות אינן מורכבות בהכרח מחזירים קפיטליסטיים.

אבל האירוע הזה, ייחודי ככל שיהיה, אינו עומד רק בפני עצמו. מדובר בפרק נוסף וחשוב בסיפור של עמוד השדרה הנבנה לאטו של חברה ישראלית חדשה. חברה המבקשת להחזיר לעצמה את אחד ממרכיבי הזהות שאבדו לה במהלך השנים, או ליתר דיוק הוחלפו באחרים - זו חזרתה המתונה של הסולידריות והסרתו ההדרגתית של החשד.

במשך כמה עשורים נקצצה החברה הישראלית לפרגמנטים קטנים ומשוסעים, וחוט הסולידריות שקישר ביניהם נפרם ביד מיומנת. סלט ישראלי קצוץ דק. בזמן האחרון מאסו כמה קבוצות בסלט המריבה הזה והחליטו לחבור זו אל זו. באופן רשמי, ארגון העיתונאים החדש, המונה היום 1,300 עיתונאים מכל כלי התקשורת בישראל, הוא חבירה על רקע מקצועי. אבל באופן לא רשמי, מדובר בהרבה מעבר לכך. זה ארגון חוצה מגזרים, המסוגל לשנות את פני החברה בישראל - לא פחות. עיתונאים שמאלנים, ימנים, חילונים, חרדים, יהודים וערבים המאוגדים יחד הם עיתונאים שמסתכלים באופן אחר על ההתנהלות הכלכלית בישראל. הם עיתונאים שמצליחים להזדהות בצורה עמוקה יותר עם הבלילה החברתית שהם מסקרים.

הכותבת חברה בוועד הפעולה הזמני של ארגון העיתונאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ