העניין האיראני הזניח

בניגוד להכרזת ברק ויעלון - אין סוגיה הראויה יותר להכרעת הבוחר מאשר החלטה של ראש המדינה להובילה למלחמת ברירה

עוזי בנזימן-צריבה
עוזי בנזימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי בנזימן-צריבה
עוזי בנזימן

איזו הקלה: אהוד ברק ומשה יעלון הבטיחו בשבוע שעבר, שהסוגיה האיראנית לא תמלא תפקיד במערכת הבחירות העומדת בפתח. רצו לומר: בחודשים הבאים עלינו לטובה, השמינייה, שהם נמנים עמה, לא תתחשב בשיקולים פוליטיים בבואה להחליט אם לתקוף את מתקני הגרעין בנתאנז ובבושהאר. וכפי שכולנו יודעים, אפשר לסמוך על מלתם ועל מלתו של ראש הממשלה, שבנאומו שלשום בוועידת הליכוד לא הזכיר כלל את הסוגיה האיראנית בהקשר לבחירות. לשיטתם, אפשר אפוא לנהל ללא הפרעה מערכת בחירות על הנושאים החשובים באמת העומדים על סדר היום הלאומי - בלי שהעניין האיראני הזניח יסיח את תשומת הלב.

ואמנם - רק עלה ריח הבחירות באוויר וכבר מלאה הארץ בעניינים-חשובים-מאוד, המוצעים להכרעת הבוחר: הקיצוצים הצפויים בתקציב, הגידול המפתיע בנתוני האבטלה, חוק טל, שינוי שיטת הממשל, מחאת הקיץ האחרון, ועוד ועוד נושאים גורליים שלדעת פוליטיקאים, פרשנים וספינולוגים יעמדו במרכז שימת הלב. רק הנושא האיראני לא מוזכר כמבחן לאיכות מנהיגותה של הממשלה הנוכחית וראשה וכסוגיה שיש לאזרחי המדינה עניין לענות בה.

וזה מוזר, כי השכל הישר אומר שדרך טיפולם של בנימין נתניהו וממשלתו בגרעין האיראני היתה אמורה להעסיק כל אזרח ולהיות הנושא בה"א הידיעה שעליו יש לשאול אותו לדעתו. לולא התרגשה ובאה מערכת הבחירות מהסיבות הלא-כל-כך חשובות שהולידו אותה, היה מקום - מה מקום, היה הכרח - לשאול את דעתו של הציבור על הדרך שבה מתמודדים נתניהו ושריו עם האתגר האיראני. עומד לו ראש הממשלה זה שלוש שנים ומודיע שהוא מתכוון להוביל את עמו למלחמה חזיתית עם איראן, אם לא תתממש דרישתו למנוע מטהראן יכולת גרעינית - והציבור אינו נשאל לדעתו על תוכניותיו אלו של המנהיג הנבחר.

שלוש שנים שנתניהו מהלך אימים על המדינה, מאיים לגרור אותה למלחמת ברירה שתחשוף את תושביה למצוקה קשה, משרה עליה ביודעין תחושה של ערב שואה, מקצה משאבים אדירים לקראת המתקפה הצבאית על איראן - והוא לא יידרש בקלפי לתת דין וחשבון על התנהלותו? אין סוגיה הראויה להכרעת הבוחר יותר מאשר החלטת ראש מדינה להוביל את עמו למלחמה ידועה מראש. לכן, במקום להתפאר בנטרול השיקול הפוליטי בהכרעות הממשמשות ובאות מול איראן, על נתניהו, ברק, יעלון ועמיתיהם להנהגה לדחות לחלוטין את דיוניהם בעניין זה עד לאחר הבחירות ולהציף את הדילמה בפני הציבור בחודשים הקרובים, כדי שההכרעה בקלפי תיסוב עליה.

נתניהו ייבחן ב-4 בספטמבר על טיב התנהלותו מול אחמדינג'אד: האם צדק מלכתחילה כאשר העלה את הגרעין האיראני על ראש דאגתו? האם הכוונות המוצהרות וההכנות המעשיות לתקוף את מתקני הגרעין הרחוקים הן מהלכים מועילים ומציאותיים, או עדות למגלומניה כוחנית ולקריאת מציאות מעוותת? האם לא היה נכון יותר, מעשי יותר, לרכז את המאמץ לקידום ממשי של הסדר ישראלי-פלסטיני שממילא היה עוקר את הנפץ הראשי מהמשטמה שרוחש המשטר האיראני לישראל? לחלופין, האם מהלכיו של נתניהו, לשיטתו, הובילו, או מובילים, לתוצאה הרצויה? אנשיו מפמפמים עתה שמדיניותו כלפי איראן כבר הביאה להישג גדול: הגרעין האיראני נהפך לסוגיה בינלאומית ראשונה בחשיבותה והעולם נזעק עתה לטפל בה.

שיהיה. יבוא נתניהו לבוחר וישכנע אותו שהפוזה של הבריון השכונתי הקורא להחזיק בו פן ישתולל, אכן הניבה תוצאות ביטחוניות ומדיניות ברוכות ושהממון הרב שהושקע כדי להעניק לפוזה הזאת אמינות, היה כדאי. יהיו שיקנו את הסחורה הזאת ויהיו שיסברו שנתניהו מעולם לא היה בריון אלא מי ששורק בלילה כדי לגרש צללים. בכל מקרה, הצגת עמדה כזאת במערכת הבחירות היא מהלך פוליטי לגיטימי. לא כך התעלמות מודעת מהסוגיה האיראנית במערכת הבחירות, וחמור מכך - קבלת החלטות גורליות מבלי לשאול את דעתם של אזרחי המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ