אי הוודאות של נתניהו

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

מה גרם לבנימין נתניהו להחליט על הקדמת הבחירות דווקא בשעה שהוא עומד בראש קואליציה יציבה, שנראתה כעומדת להציב שיא של אריכות ימים בתולדות ממשלות ישראל? אמנם עליו להתמודד עם בעיית הפטור משירות צבאי לעשרות אלפי חרדים; ובקרוב יידרש להעביר תקציב בכנסת, כשרמזים לעננים מעיבים על האופק הכלכלי; המחאה החברתית עלולה להתעורר שוב בקיץ; וקיימת כמובן הבעיה התמידית של יישובי יהודה ושומרון ושאלת חוקיותם. ואולם לא היתה סיבה של ממש לפקפק ביכולת הקואליציה הנוכחית לטפל בבעיות אלה.

מכל מקום, הבעיות הללו לא ייעלמו; הן יעמדו שוב לפני נתניהו אחרי הבחירות, אם יזכה בהן. האם נולדו בחירות אלה מגחמת פתאום, או, כפי שיש המניחים, הן תוצאה של תוכנית שתוכננה לפרטי פרטים והביאה בחשבון את הכל - המצב הפוליטי בישראל, המצב הפוליטי בארצות הברית, פרויקט הגרעין האיראני? תוכנית שכנראה הובילה למסקנה, שהזמן הנכון לבחירות חדשות הוא בדיוק בעוד ארבעה חודשים, והן יביאו לקפיצת מדרגה במעמד של נתניהו בבית ובחו"ל ויקלו עליו לפתור את כל הבעיות הצפויות לו.

השיטה הפרלמנטרית מאפשרת להקדים את הבחירות, אך בישראל קרה הדבר בעבר כשהקואליציה איבדה את תמיכת הרוב בכנסת. בבריטניה נהוגות בחירות "בזק" - כשהמפלגה שבשלטון סבורה שלפניה הזדמנות להגדיל את הרוב שלה. הזמן הנדרש שם להתכונן לבחירות הוא של שבועות ספורים, זמן קצר דיו לקבלת תחזיות סבירות בנוגע לתוצאות הצפויות. אף על פי כן היו גם מקרים שבהם תוצאות בחירות הבזק הביכו את מי שיזמו אותן ופעלו כבומברנג נגד המפלגה שהכריזה עליהן.

בישראל הכנת הבחירות נמשכת חודשים. מי יודע מה יקרה במדינה, במזרח התיכון, בעולם כולו בארבעת החודשים הבאים? סקרי דעת הקהל מצביעים על כך, שהליכוד יזכה כנראה לתוספת מושבים בכנסת, מה עשוי להקל על מלאכת הרכבת הקואליציה הבאה. אבל מי יודע? האם כדאי להסתכן ולהיכנס למערכת בחירות, שתעלה למדינה כ-400 מיליון שקל, על סמך ציפיות אלה? האם זה סיכון מחושב?

יש הרומזים, שהחישובים בעניין הקדמת הבחירות קשורים לתוכניות למבצע צבאי נגד פרויקט הגרעין של איראן. אבל איך בדיוק תקל הקדמת הבחירות על תוכניות אלו? ומדוע קיום בחירות בישראל לפני הבחירות בארה"ב, שייערכו בנובמבר, ישפר את מעמד ישראל כלפי הממשל האמריקאי? בוושינגטון כבר עמדו על טעותם בכך שסברו, שלחץ אמריקאי עשוי להפיל את ממשלת נתניהו. למרבה צערם למדו, כי הקואליציה הנוכחית יציבה דיה לעמוד בלחץ כזה. מדוע ישתנו פני הדברים לאחר בחירות מוקדמות בישראל?

המסקנה היא, שההחלטה להקדים את הבחירות מלווה באי ודאויות רבות, שאין לחשב אותן מראש. הן נמצאות בתחום שדונלד רמספלד, שר ההגנה לשעבר של ארה"ב, נהג לכנות "מה שידוע שאינו ידוע". הדברים האלה יתחילו להיות ידועים רק לאחר ספירת הקולות בבחירות הבאות. והם עשוים שלא להתאים במדויק לחישובים שהביאו להקדמתן.

את חוסר הוודאות הקשורה לתוכניות לעתיד תיאר המשורר הסקוטי רוברט ברנס לפני יותר מ-200 שנה (בתרגום טל ניצן): "המשובחות בתוכניות של עכברים ואנשים/ דרכן תדיר כה הפכפך/ ואין הן מותירות אלא יגון וכאב/ במקום האושר המובטח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ