מופז: פרד אסטר של הפוליטיקה

ניבה לניר
ניבה לניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניבה לניר
ניבה לניר

"כשהציבור יכיר אותי" - אמר שאול מופז לאחרונה ליוסי ורטר ("הארץ, 30.3.12) - "הוא ילמד לעכל אותי". אבל ממש לא בטוח שמערכת העיכול היא הרלוונטית בעניין שמגלה עכשיו הציבור בעניינו של מופז. אולי המערכת החיסונית של הציבור עומדת למבחן. ואולי יכולתו להשתמש בבית הבליעה. כי אולי מופז ילמד את הציבור שלא תמיד מוכרחים לבלוע. אפשר גם להקיא.

מופז, ממייסדי חוג ה"אני מציע לעצמנו", המפגיש מדי פעם את שאול עם מופז, רשם על שמו נכס אינטלקטואלי נוסף - את הפליקפלק הפוליטי. "הכן ולא" של שמעון נראה לעומת כישורי מופז מרושל ובלתי מהוקצע.

זה החל בכהנו כשר הביטחון, כאשר אריאל שרון, ראש הממשלה, העלה את תוכנית ההתנתקות החד-צדדית מרצועת-עזה. "לא יוצאים מעזה לא תחת טרור ולא תחת כפייה", אמר (אוק. 03, מכללת שערי משפט) התקפל, היה אחד מתומכיה המובהקים של ההתנתקות וקבלן הביצוע הראשי שלה.

בחורף 2005, כששרון הקים את "קדימה", לחץ ראש הממשלה על מופז להצטרף לתנועה החדשה. צעדי הריקוד של מופז לא היו מביישים את פרד אסטר וג'ינג'ר רוג'רס: "אני החלטתי שאני נשאר בליכוד וזהו", אמר ל"קול ישראל", "אם שרון רוצה לשנות את הכיוון שלו ולהקים מפלגה חדשה, זה לא אומר שאני צריך להצטרף אליו. בין הדרך לאיש - בחרתי בדרך". לא חלפו ימים אחדים והמיקרופון קלט אותו פעם נוספת (בסיור בשוק התקווה בתל-אביב): "עמדתי במבחן הכי קשה. הציעו לי ב'קדימה' להיות מספר 2, סגן ראש הממשלה ושר הביטחון - וסירבתי". כעבור שלושה ימים הצטרף ל"קדימה". "אני לא רואה שום בעיה ושום סוגיה בנושא אמינות", אמר.

בממשלת אולמרט צבר שר התחבורה, שאול מופז, מוניטין בעיקר כאופוזיציונר לראש הממשלה ושרת החוץ, ציפי לבני. הוא מיצב את עצמו מימין להם, התנגד לוועידת אנאפוליס, למחוות לפלסטינים ולדיון כלשהו בנושא חלוקת ירושלים. אבל גולת הכותרת של כהונתו הייתה כאשר קרא עצמו לדגל ופלט את השטות הגדולה ביותר שלו עד אז. האיש הנוטה לשכוח כי מיקרופון לא רק קולט ומשדר, גם זוכר ומתעד, הודיע קבל עם ועולם כי "תקיפה ישראלית באיראן היא בלתי נמנעת". תרומתו לכלכלה העולמית הייתה מהירה ודרמטית. מחירי הנפט בשווקים הרקיעו והעולם זכה להכירו ולסמנו.

לאחר שהתמודד עם ציפי לבני על ראשות קדימה והפסיד (דצמ. 2009) אמר (בראיון לארי שביט) כי בבחירתה נעשו מעשים על "סף הפלילי, וכי "לבני נכשלה בכל החלטה שקיבלה מאז שנבחרה לראשות קדימה". עדיין קשה להעריך את טיב החלטותיו מאז הצליח להדיחה, אם כי דוגמית ראשונה ומופתית קיבלנו אמש, ולצדה שלל תזכורות: מי אמר על מי מתי ואיפה (10 נקודות! כל התשובות נכונות. מופז על נתניהו): "תקשיבו טוב! אני לא הולך לממשלה הזאת! (דף הפייסבוק שלו, לפני חודשיים)"; "ידעו אזרחי מדינת ישראל שיש להם ראש ממשלה שקרן" (בוועדת חוץ וביטחון); "כהונתך הפכה לאיום ממשי על ביטחון המדינה" (שם); "אחרי שרשרת כישלונות, מורמים מעם בעיני עצמם, הזוג הזה מסוכן לישראל" (על נתניהו וברק, אפריל, "קול ישראל"); "נתניהו עושה מניפולציה פוליטית בסוגית האיום הגרעיני האיראני" (יוסי ורטר, 30.3.12).

אך אפשר לסיים בנימה אופטימית באמצעותו של החוזה שאול מופז: "אם המחאה תתעורר שוב בקיץ, ונתניהו, כמו נתניהו, ינסה שוב למרוח אותה,זאת תהיה אם כל המחאות ואני אוביל אותה. אני אוביל את הציבור השפוי, הדמוקרט, הליברלי, את רוב העם בישראל שמחפש כתובת. אני אהיה לו לכתובת" - אמר ליוסי ורטר (שם).

עם כתובת כזאת, הציבור יעדיף אולי להישאר חסר דיור, עם כתובת על הקיר ממול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ