זהירות, ביפוביה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"כל הבקרים השמחים", סרטו התיעודי החדש של הבמאי הביסקסואל הישראלי עומר יפמן, מתאר את חייו של הבמאי בתור דו-מיני, ובעיקר את הקשיים בהתמודדות עם נטייה דו-מינית. הסרט, כמו גם הראיון שערכה נירית אנדרמן עם יפמן ("כשגבר אוהב אשה, אוהב גם גבר", "גלריה" 27.4), מספק הצצה כמעט חד-פעמית אל חוויה וזהות שרוב הזמן מושתקים לחלוטין, הן בכלי התקשורת והן בתרבות ככלל.

עם זאת, בתוך קלחת החשיפה והסרט חסר מרכיב אחד. סרטו של יפמן מתאר את ההתמודדות עם זהותו הביסקסואלית והקשיים הנלווים אליה משל היתה ביסקסואליות בעיה בפני עצמה - גורם עצמאי המוביל הן לתחושות שליליות מהעצמי והן לתגובות שליליות מהסביבה. באף מקום בסרט (או בראיון) לא מופיע ההסבר: מדוע זוהי בעיה?

מקור הבעיה, אשר אינו מוזכר בסרט, נקרא ביפוביה: פחד, רתיעה או יחס שלילי כלפי אנשים ביסקסואלים או כלפי ביסקסואליות כנטייה. ביפוביה היא מלה המתארת את שלל הגישות השליליות כלפי ביסקסואליות בחברה, הן מבפנים והן מבחוץ. כאשר ביסקסואליות מוכחשת כלא קיימת, כאשר היא מתוארת כמצב בלתי אפשרי, כאשר היא מקושרת לתכונות אופי שליליות או כמקור לבעיות, המדובר בביפוביה.

בניגוד לאחותה, ההומופוביה, הביפוביה (והביסקסואליות) סובלת גם ממחיקה נרחבת, בנוסף ליחס השלילי. כך עצם קיומם - הן של הנטייה הביסקסואלית, הן של אנשים ביסקסואלים והן של הביפוביה עצמה - נעלם מעין הציבור דרך השיח התקשורתי והתרבותי. ועם זאת, לביפוביה השלכות רבות וחמורות על חייהם של אנשים ביסקסואלים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

במחקרים רבים נמצא שביסקסואלים סובלים מעוני, חשופים לאלימות בבית הספר ובמערכות יחסים, וסובלים מדיכאון ומבריאות פיסית ירודה יותר מאשר לסביות, הומואים והטרוסקסואלים. במחקר מעניין במיוחד נמצא שביסקסואלים הם קבוצת המיעוט השנואה ביותר על הטרוסקסואלים - לבד ממזריקי סמים. סימני הביפוביה ניכרים גם בסרטו של יפמן, ביחס השלילי שמקבלת נטייתו הביסקסואלית הן מהסביבה והן דרך הטיפול בנושא בסרט עצמו.

ועם זאת, ביסקסואליות אינה מסתכמת בדיכוי ומרכיבים שליליים בלבד, אלא יכולה להיות גם חיובית ומעצימה. בביסקסואליות טמונה האפשרות לנהל חיים ייחודיים, שאינם מוכתבים על ידי דרישות חברתיות. היא מאפשרת חתירה כנגד הבינאריות שסביבה מעוצבת התרבות שלנו (גבר-אשה, סטרייט-הומו) ושדרכה מתבצע דיכוי חברתי. היא אף מאפשרת לנו למצוא קול ייחודי ומתנגד, לא רק למען שחרור מיני ומגדרי, אלא למען כל הקבוצות באשר הן.

בארץ קיימת קהילה ביסקסואלית שמהווה מקום תומך ופעיל, כמו גם מרחב למאבק נגד הביפוביה וההשתקה. בעבור ביסקסואלים רבים הקהילה נותנת תמיכה ומענה כנגד הביפוביה שהם חווים בחברה. הגיע הזמן שהקול הביסקסואלי יפרוץ את חומת האדישות והביפוביה, וייצור שינוי חברתי נרחב.

הכותבת היא מקימת הארגון הביסקסואלי "פאנורמה - קהילה בי ופאנסקסואלית פמיניסטית"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ