8 במאי, חג השוטים

יצחק לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק לאור

תמיד חשבנו שבחירות טובות לעם. החיים קלים יותר. השלטון מתחנף אלינו. הרי אין לדמוקרטיה ערך אחר, כי בלאו הכי האליטות מרוויחות. אחר כך, תיכף אחרי הבחירות, יוצא לנו השלטון מהמיטה, קסם החיזור פג, והוא יכול לסמוך רק על הזיכרון העלוב שלנו, שמחליף אותו בלאו הכי הפייסבוק, ומה שאתמול עוד שייט בגאון על מסך המחשב כמו נושאת מטוסים, נראה היום כמו דוגית שטה, מפרשיה שניים, ומחר יישאר רק הריק, והזיכרון יימחק, כי הזיכרון הישראלי קיים רק ביחס לאירועים לאומיים, ומה שהאומה לא מציינת כאירוע, לא התרחש.

אין אופוזיציה, בטח לא משמאל, כזאת שתציין את 8 במאי כחג השוטים שסיסמתו "כולנו אידיוטים", עם קריקטורה של שאול מופז על הדש. בדמוקרטיה הישראלית נשאר רק קולקטיב מוצק אחד, מעבר לגבול, מיעוט לבן שהשלטון צריך להתחנף אליו, כי כמו כל ציבור מתיישבים הוא אלים, למרות פסוקי דרבנן שמנוניים כווזלין. והחנופה הזאת צריכה, במוקדם או במאוחר, לרסק את שלטון החוק. לכן רצינו אופוזיציה, ואלה שהצביעו בעד ציפי לבני אולי נשבו בקסמיה, ולא זכרו שמעבר לה ניצבו הגברים הציניים, שלמדו לרמות את הילידים במושבות מעבר לקו הירוק, אבי דיכטר, או מופז. לא פתאום קם אדם בבוקר ומתנהג כמו אדון, המחלץ הודאה מהיליד: "האמת היא מה שאדוני אומר".

אבל זהו מעמד האמת בחברה ללא התנגדות. אל תטעו בתהילת הצנחן של מופז: כבר עשורים שקצין צנחנים לא כבש מתחם מבוצר בחירוף נפש. מופז הוא הנציג המובהק של הרקב הצבאי: האדון שהגיע מהשטחים. "האמת היא מה שאדוני אומר". אופוזיציה היתה צריכה כמובן להשגיח על השלטון, כי דמוקרטיה מייצרת, כמו כל כוח, שקרים בעלי מעמד של אמת. ואופוזיציה מופקדת על ביקורת האמת שהשלטון מייצר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

למשל, כשאומרים לנו כמה חשוב שיהיו בחירות, מייצר מבול של טקסטים את האמת ש"צריך בחירות". יאיר לפיד מזנק על הבמה למופע מרהיב של זמר רוק בלי מוזיקה. מופז מגייס את חוק טל (מגנה את שלי יחימוביץ' ש"אין לה אידיאולוגיה", דבר ליצן ה-8 במאי). וההבל הזה, כאילו גיוס החרדים הוא הבעיה שלנו, מקבל מעמד של "סיבה למשבר", בעזרת הכתבים הפוליטיים שגם הם משתתפים בבניית ה"אמת", אבל שעה אחר כך הכותרת משתנה, האמת הופכת לשקר, השקר הופך לאמת חדשה - "שינוי שיטת הממשל".

יאיר לפיד יצטרך למצוא לו חלטוריסט אחר, שיכתוב לו משהו שונה בעניין החרדים; זהבה גלאון תצטרך להחליט איזו אמת תמכור עכשיו, אחרי שהחרדים שירתו כל כך טוב את מופז, כמו אש הסחה בתרגיל חי"ר.

ההבדל בין פוקר על כסף לפוקר על גפרורים ידוע. בראשון אפשר ליהנות מרווח ולכאוב הפסד, בשני - רק צוחקים. בשני המקרים מוציאים את הג'וקרים. בפוקר של הפוליטיקה הישראלית זה אחרת. קודם כל, הג'וקרים נשארים, והעיקר, יש המון מטבעות מזויפים, מטבעות לשון. לשון הפוליטיקה היא זונה בלה, ומופז הוא כרגע הסרסור שלה. לא פשוט יותר היה לא לעזוב מלכתחילה את הליכוד? מה רצת, טרחן?