הלוחמים חוששים להפוך ל"קפטן ג'ורג'"

התנהלות המדינה בפרשת "קפטן ג'ורג'" וחקירת תלונותיו של מוסטפה דיראני, היא בבחינת איתות אזהרה לכל העוסקים בשקט במלאכת הביטחון: איש לא יעמוד לימינכם בעת צרה

קפטן סימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קפטן סימון

באחרונה נפתח משפט התביעה של "קפטן ג'ורג'" נגד מדינת ישראל. ג'ורג', ששמו אסור לפרסום, תובע 5.5 מיליון שקלים על נזקים שנגרמו לו לכאורה לאחר שנדחק מיחידה 504 של חיל המודיעין, שבה שירת כקצין, עקב טענות שנקט שיטות חקירה אלימות בחקירתו של בכיר חיזבאללה שנחטף לישראל, מוסטפה דיראני, ואף אנס אותו. בית המשפט המחוזי בתל אביב המליץ אתמול על הליך גישור בין המדינה לקפטן ג'ורג'.

"ג'ורג'" הוא כינוי. אחד מני רבים שאנו מאמצים ביחידה 504 בצה"ל, כל אחד לפי גזרתו ואופי העבודה. הכינוי נולד משיקולי ביטחון אישי, ומבקש לייצר כיסוי וחיץ מלאכותי בין האמיתי לבין הדמות שאותה אנו מגלמים. אולם לעתים הכיסוי משתלט על המקור.

אבל לא על כך ביקשתי לכתוב בשורות אלו. בחרתי להעביר מסר ברור לציבור, בדגש על מקבלי ההחלטות ובתי המשפט - מסר המבקש לומר, עד כאן. הלוחמים רוצים גיבוי!

התנהלות המדינה בפרשת קפטן ג'ורג' היא בבחינת איתות אזהרה לכל העוסקים בשקט במלאכה - עבודה מלוכלכת שממנה כולם בורחים. הפרשה - שראשיתה בחקירת תלונתו של רב-המרצחים מוסטפה דיראני, המשכה בחשיפה המדהימה בתוכנית "עובדה" של קלטות החקירתו ואחריתה בתביעתו של קפטן ג'ורג' נגד המדינה - היא רעידת אדמה במושגי יחידת 504. קולה של היחידה הקטנה, הפועלת בחשאי מאז קום המדינה, כמעט שאינו נשמע כלפי חוץ, אולם בפנים אנשיה מדברים, והרבה. כולם מדברים על דבר אחד - העדר הגיבוי. כולם מאז מדברים "וינוגרדית". מדברים לפרוטוקול. איש לא רוצה להיות קפטן ג'ורג'.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

מתוך קלטות החקירה של מוסטפה דיראני. הכל נעשה ברשות ובסמכותצילום: טלוויזיה

משמעות ההדחה והטיוח שבא בעקבותיה היא שהמדינה זונחת את לוחמיה העלומים. אותם לוחמים המבלים לעתים ימים ושבועות ארוכים מחוץ לבית, והכל למען ביטחון ישראל. אינני מבין מדוע מדינת ישראל לא מעניקה את אותה חסינות ממנה נהנים שופטים גם לעובדי משרד הביטחון.

התמזל מזלו של קפטן ג'ורג והקלטת מחקירת דיראני הגיעה למערכת "עובדה". כולנו ראינו כי כל מהלך החקירה תועד באופן מלא, והכל נעשה ברשות ובסמכות. זאת לא היתה גחמה או אלימות לשם אלימות. אלו היו שיטות חקירה עקביות ומסודרות. כולם ידעו, כולם עודדו. אפשר רק לתאר כיצד היו מתייחסים לקפטן ג'ורג' אם המידע היה מביא לחילוצו המהיר של רון ארד. כולם היו מחבקים אותו, מעלים אותו על נס.

מי ששירת ביחידות קרביות מכיר את הכתובות המתנוססות בכניסה לבסיסים - "המעז מנצח" ודומותיה. ביחידה 504 אין מקום לכתובות כאלה. במקום זה התחנכנו על משפט קצר המזהיר את הלוחמים מפני "הליכה עם סנדלים והמלצה חמה ללכת צמוד לקיר". סנדלים בגלל העקרבים, וצמוד לקיר מחשש שיתקעו לך סכין בגב. כך היה, לצערנו, במקרה של ג'ורג'.

504 היא אחת היחידות המיוחדות שיש לצה"ל. יש בה אנשים מוכשרים ונפלאים, אמיצים, נחושים, חכמים ומבינים את נפשו של האדם, וגם את חולשותיו. חשוב לשמור על אופי היחידה ולתת לאנשיה גיבוי מלא. אל לנו לזרוק אותם כל אימת שמוגשת תלונה או נפתחת חקירה.

בפרשת קפטן ג'ורג' האמת היתה מונחת על השולחן, היא תועדה בקלטות. שעות ארוכות של חקירות תועדו עליהן. לא נראו שם אונס ולא דבר שדומה לכך. את זאת קבעו גם חוקרי מצ"ח.

אבל היו מי שרצו להרחיק את עצמם מהעשן. במקום לכבות את המדורה כיבוי צופי פשוט הם בחרו להפנות עורף לקפטן ג'ורג'. הקלטת "הנעלמה", שנמצאה באורח פלא ונחשפה ב"עובדה", כיבתה את המדורה והציתה אש בגזרה אחרת. מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. תחושת הבגידה שחש קפטן ג'ורג' היא תחושה קשה. עם זאת בית המשפט בוודאי יצפה בקלטת כדי ללמוד כיצד מתבצעות חקירות בישראל. אגב, אנחנו הרבה יותר עדינים ומתורבתים מהחוקרים במדינות ערב, ואפילו מהחוקרים האמריקאים.

הכותב הינו רס"ן במיל' ר', המכונה קפטן "סימון" - קצין תפקידים מיוחדים ביחידת 504

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ