על חתולים ומחאה

הפגנות המחאה בקיץ שעבר דרשו לשנות את השיטה, להפקיע את השמנת מידי החתולים - הפוליטיקאים וחבריהם הטייקונים. אז למה מובילי המחאה עצמם מנסים להצטרף למפלגות?

יוסי קליין
יוסי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי קליין
יוסי קליין

אלה אותם אנשים, זאת אותה שיטה, אז איך אתם יכולים לחשוב שדווקא האנשים האלה ישנו את השיטה? כך שאל לפני ארבע שנים ברק אובמה בוועידת המפלגה הדמוקרטית בדנוור. הוא התכוון לכך שאי אפשר לסמוך על כך שהחתולים בוושינגטון ובוול סטריט ישמרו על השמנת ששייכת לכולם.

אובמה ניצח בבחירות והביא לוושינגטון חתולים משלו. אנחנו ניסינו להחליף את אלה שלנו ונכשלנו. החתולים שלנו רעבים יותר, מיומנים יותר ושאול מופז רעב ומיומן מכולם. בקיץ שעבר הפגינו כאן מאות אלפים נגד השיטה שיצרה את מופז ודומיו. הם לא יצאו לרחוב רק בגלל הקוטג', הם הפגינו נגד הפוליטיקאים, נגד הטייקונים ונגד השיטה שמינתה פוליטיקאים וטייקונים לשמור על השמנת ששייכת לכולם. הפגינו והפגינו, אבל הפוליטיקאים שורדים, הטייקונים תופחים והשיטה פורחת.

יש מי שחושבים שאין כמו חתולים לשמור על שמנת. "תנו להם קרדיט", אמר בשבוע שעבר עורך הדין רם כספי ל"המקור" בערוץ 10. הרי גם לחתולים ששומרים על השמנת יש ימים טובים. ממי הוא ביקש קרדיט? מאלה שהבינו שאין יותר מקום לקרדיט. הפגנות המחאה דרשו החלפה ושינוי ולא שיפור וכוונון. הם דרשו לא רק את החלפת החתולים בכנסת ובממשלה, אלא גם את שינוי השיטה שהצמיחה טייקונים, ייקרה דירות ודילדלה את הפנסיה. את הדרישות זרקו לפח, ובמקומן קיבלנו את הצירוף מופז וביבי נתניהו.

הפגנות המחאה דרשו שינוי וקיבלו קיבוע. על פי השיטה ההכרזה על הקדמת הבחירות היא קומבינה וביטול ההקדמה היא קומבינה יותר טובה. אף אחד לא יודע למה הוקדמו הבחירות אבל כולם יודעים למה בוטלו: מופז הבין שהוא מתרחק מהשמנת, אהוד ברק ראה אותה מתרחקת ולביבי יש די שמנת לשניהם. האיש ברחוב דווקא התפעל: ראיתם איך הוא זיין את כולם? גם לימור לבנת התפעלה. יועצי התקשורת כבר עבדו על ההודעה. המלים "אחדות", "להשפיע מבפנים", "האיום האיראני" יופיעו בה. אולי גם "שואה", עוד נראה.

סתיו שפיר ב"צעדת המיליון" בתחילת ספטמבר בשנה שעברה. אסור לנטוש את המחאהצילום: דניאל בר און

ולקן הצפעונים היו מוכנים להצטרף מי שכונו בעיתונים "מנהיגי המחאה". לפני כמה שבועות עוד נשמעו דיבורים על "הפגנות בקיץ". אף אחד לא לקח ברצינות את האיום הזה. מה, איציק שמולי הוא האדמו"ר מוויז'ניץ'? סתיו שפיר היא עופר עיני? בתחילת השבוע, עוד לפני ביטול הבחירות, דווח שסתיו שפיר מצטרפת ל"עבודה" וכי האחרים "שוקלים להצטרף לאחת המפלגות". אחת המפלגות? למי? לשלי יחימוביץ', ששותקת כשצריך לדבר? ליאיר לפיד, שמדבר ומדבר ולא אומר כלום? או לשאול מופז שמדבר ולא מאמין לאף מלה שלו?

מצא חן בעיניהם העניין הזה של השמנת, נראה היה שהם ממהרים להצטרף לחתולים. ספק אם לחתולים כדאי לצרף אותם. מאחורי סתיו שפיר אין המונים. מה אכפת להם מה היא חושבת על הפלסטינים? באג'נדה שלה יש רק שתי מלים: "צדק חברתי" ובשמן הלכו אחריה ואחרי חבריה מאות אלפים. היא וחבריה היו דובריה של המחאה, הם "חוללו" אותה, אולי "הובילו" אותה, אבל לא הנהיגו אותה. ההצטרפות של שמולי וסתיו לשיטה, לא היתה מפיגה את תחושת המיאוס של המפגינים. הקומבינה של ביבי ומופז יונקת מהשיטה, בשעה שהם אמורים להילחם בה.

המחאה נקברה למרות שלא מתה, היא כוסתה בעפר אבל משמיעה קולות. שום חתול לא אוהב ללקק שמנת כשמחאה טורדנית מזמזמת ליד אוזנו. אבל התסכול והמיאוס שגרמו למחאה מזמזמים ומטרידים. הזמזום עוד יהפוך לצעקה והאיום בהפגנה עוד ימומש. בינתיים הוא האס שלנו, הנשק הסודי, הפצצה האטומית שקיומה יוכחש אבל נוכחותה תורגש. הפצצה הזאת תאיים על הפוליטיקאים שהדמוקרטיה נתנה בידיהם כלים לשנות והם ניצלו אותם לטובתם האישית.

שמולי וסתיו צריכים לעשות עכשיו את מה שעשו בהפגנות: לחולל, להוביל ולדברר. לא מדובר במפלגה, לא בפריימריס ולא במוסדות. מדובר בתנועה, הם יכולים להפוך את הפגנות המחאה לתנועת מחאה. לתנועת מחאה יש כוח.

לפני שש שנים הצביעו בעבור מפלגת הגמלאים עשרות אלפי צעירים שהביע כך מיאוס ותסכול מהשיטה ומהמפלגות. לא היתה אז מפלגה הרחוקה יותר מפוליטיקה ופוליטיקאים ממפלגת הגמלאים, לא תהיה מפלגה הרחוקה מפוליטיקה ופוליטיקאים מתנועת המחאה. לגמלאים לא היה פייסבוק אבל הם הכניסו לכנסת שבעה נציגים. למפגינים יש פייסבוק וגם כעס, מיאוס ותסכול. הצעירים של היום הם הגמלאים של מחר. היום עוד יש להם כוח לסלק את החתולים, מחר הם יהיו הקורבנות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ