יש סיבה גם לגאווה

אלכסנדר יעקובסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכסנדר יעקובסון

- כך סיכמה רחל נאמן את הרגשתה ביום העצמאות ("הארץ", 30.4). שמענו לא מעט קולות כאלה. מובן שזכותם של המרגישים כך לבטא את הרגשתם. אין טעם להתווכח אתם. ברור שיש בארץ הרבה דברים רעים והרבה דברים טובים, ואת המאזן הכולל עורך כל אחד לפי הבנתו. אבל מעניין לבדוק מהי הרגשתו של הציבור הישראלי על שכבותיו השונות בעניין זה.

לפי סקר מקיף שפירסם באחרונה המכון הישראלי לדמוקרטיה, 88% מהישראלים היהודים אומרים שהם גאים להיות ישראלים. מבין אלה המגדירים את עצמם כשייכים לשמאל, 82% גאים להיות ישראלים, מתוכם כ-53% "גאים מאוד". למען האמת, יש משהו מביך במשפט, "אני גאה מאוד להיות ישראלי". אין הוא אמור לצאת בטבעיות מפיו של אדם נורמלי (ובודאי איש שמאל נורמלי). ובכל זאת, רובם של אלה המגדירים את עצמם כאנשי שמאל - ואלה היום, לפי סקר אחר, 15% בלבד מהציבור היהודי הישראלי - מאמצים ניסוח מפליג זה בתשובה לשאלה על יחסם למדינה.

הנתונים הללו עשויים להפתיע, שהרי שני כוחות פוליטיים שוקדים בשנים האחרונות, בהצלחה רבה, על טיפוח הרושם שיחסו של השמאל הישראלי למדינה מאופיין בתיעוב יותר מאשר בהזדהות, שלא לדבר על גאווה. מצד אחד, אלה גורמים בימין, שיצירת רושם כזה היא אינטרס פוליטי מובהק שלהם. מצד אחר, אלה גורמים בשמאל, המעבירים לציבור הישראלי את המסר הזה "לשם שמים", בניגוד גמור לאינטרס הפוליטי של המחנה שאליו הם משתייכים. במובן מסוים הם ראויים להערכה על כנותם; הם גם יכולים לזקוף לזכותם, במידה ניכרת אם כי לא באופן בלעדי, את הצטמקותו של מחנה השמאל בארץ. ובכל זאת, ראוי להזכיר מדי פעם מהי עמדתם האמיתית של מרבית אלה המגדירים את עצמם כאנשי שמאל.

מבין החרדים, 65.7% אומרים שהם גאים להיות ישראלים. יש להניח שהמונח "ישראלי" עדיין חשוד בעיני חרדים רבים, מאחר שהוא נתפש לעתים כאלטרנטיבה מודרנית וחילונית ל"יהודי". ובכל זאת, כמעט שני שלישים מהחרדים מצהירים היום על גאווה ישראלית; זוהי עדות לעוצמתם של תהליכי הישראליזציה בחברה החרדית.

אולם היהלום שבכתר הוא התשובה שנותנים האזרחים הערביים: 52.8% מהם אומרים שהם גאים להיות ישראלים. איך אפשר להסביר נתון זה - שאינו מקרי או יוצא דופן בסקרים הנערכים במשך השנים על ידי גורמים שונים - בקרב הציבור הערבי? הרי על הציבור הזה אי אפשר לומר שעמדותיו נובעות משטיפת מוח ציונית, מגישה יהודית אתנוצנטרית ומאדישות למצבם של הפלסטינים בשטחים. גם לא ניתן לומר שציבור זה אינו מודע לחסרונותיה של מדינת ישראל. הוא מודע להם היטב. אלא שהוא מודע גם ליתרונותיה ולהישגיה - ואלה, מתברר, אינם מועטים כלל. יתרונותיה והישגיה של ישראל הם אכן משמעותיים, אם הם שקולים כנגד חסרונותיה בעיני רוב אזרחיה הערבים.

נראה אפוא שיש אחיזה לא מבוטלת במציאות להשקפתם של אלה שדווקא כן חשים שמחה וגאווה ביום העצמאות בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות