בר כוכבא - כזב תורתו

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

מה ידענו על ל"ג בעומר: ידענו שצריך "לסחוב" קרשים, להכין קרטושקס ולשרוף את הרשע התורן. וידענו, שהיה איש גיבור לדוגמה, בר כוכבא שמו. ולא ידענו את תוצאות גבורתו, לא סיפרו לנו.

ואלו התוצאות: כ-580 אלף יהודים נהרגו, 950 יישובים נחרבו. יצאנו לגלות אלפיים. אם "המרד הגדול" היה ליקוי מאורות, אזי "המרד הקטן" היה טירוף עשתונות גמור.

אין צורך בדיסקינים ובדגנים, כדי לאבחן במקרה זה תסמיני משיחיות; כדי לגלות לנו את מופקרותם ומופרעותם של בר כוכבא ורבי עקיבא, שבלי מטרייתו ההלכתית היה המרד דועך בטרם שהתלקח ושרף את הכל. שניהם מסמלים את החיבור שבין לאומנות תוקפנית לקנאות דתית; זה החיבור הקטלני, שמסכן את חיינו כל אימת שמתחילים כאן בחיים חדשים; וזה הדחף הכפייתי למרוד באומות, לעלות בחומה ולדחוק את הקץ.

רבים החכמים שמזהירים מפני הנטייה האובדנית הזאת. אך בכל דור ודור קמים עלינו פטריוטים לכלותנו; ובכל דור מתעדכנת רשימת האויבים - מאדריאנוס שחיק עצמות ועד לאחמדינג'אד יבוא רקב בעצמותיו.

אויבים מבחוץ, ואלה שמבית - מהרסים ומחריבים. אלה הם המתייוונים לדורותיהם - יהודים טובים בדרך כלל - שלא מסתפקים בד' אמות מחניקות של הלכה, ומבקשים לפתוח צוהר אל העולם ותרבותו, גם לו יש משהו להציע. טובה התייוונות מהתנוונות.

אנחנו המתייוונים של דורנו, ואנחנו דוחים את תורת "אפילו נוטל את נפשך" של ר' עקיבא, המחייבת להיהרג על כל מצווה. אנחנו מאמינים בתורת "וחי בהם", שהורישו לנו רבן יוחנן בן זכאי ורבי ישמעאל בן אלישע.

אין לנו דין ודברים עם היהדות האורתודוקסית שהתאבנה; בקושי יש לנו שיח ושיג אתה. הקובלנה שלנו היא כלפי היהדות החילונית דווקא, שגם ידה היתה בשכתוב ההיסטוריה; גם התנועה הציונית נטלה חלק בזיופה. לא מימי קדם בערה מדורת ל"ג בעומר, את האש האוכלת ליבו המדינה-שבדרך וראשיה: הפלמ"ח הוקם בל"ג בעומר, כך גם הגדנ"ע, שבסמלו, חץ וקשת, מזוהה עם הרפתקנות בר כוכבא ותעתועיו. וצה"ל קבע את יום ההוקרה לחיילי המילואים במועד האומלל הזה.

סייפא בעקבות בר כוכבא, גם ספרא: מז'בוטינסקי ושיר בית"ר - "למות או לכבוש את ההר - יודפת, מסדה ביתר", ועד לאורי צבי גרינברג - "אמת תורת בר כוכבא גם בנפול ביתר", ועד ללוין קיפניס, שאת שירו האינפנטילי (על פי "ביתרה" של טשרניחובסקי) שרנו בילדותנו ובנערותנו: "הוא היה גיבור, הוא קרא לדרור, כל העם אהב אותו".

רק בשנים האחרונות מחלצים אותנו בהדרגה ממיתוס הגבורה וההקרבה של בר כוזיבא, שהציג עצמו כמשיח בן דוד, ור' עקיבא העניק לו סמיכה למשיחות. האלוף והפרופסור, יהושפט הרכבי, היה ראשון לחשוף את יצר החורבן היהודי בספרו "חזון לא פנטסיה". ולאחרונה פירסם הרב ד"ר בנימין לאו את ספרו החשוב "חכמים", שבו הוא מחווה את דעתו על "אמת תורת בר כוכבא": "צריך להודות שרהב ושקר תורתו", כתב.

עד היום לא הצלחנו להיפטר מעונשם של משיחי השקר. נוח לנו בהזיותינו, בלכתנו שבי אחריהם. לפעמים נדמה, שהתנועה לשחרור לאומי - כאז כן עתה - מתקינה בתוכה מנגנון להשמדה עצמית. כך הופך כל חגא לחג, שיהפוך לחגא. חגים וזמנים לאסון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ