מופז מכר נשמתו לשקרן

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

בדומה לפאוסט, שמכר את נשמתו לשטן כדי להבטיח לעצמו נעורי נצח, שאול מופז מכר את נשמתו ל"שקרן", כהגדרתו החוזרת והנשנית את ביבי, תמורת השארת קדימה בחיים לפחות עוד 14 חודשים והצלת עצמו מכליה פוליטית.

עיתונאי זר היושב בתוכנו תיאר בראיון לגלי צה"ל את המהלך הזה כ"פוטש". אולי כך זה נראה מבחוץ. רק השנה כינה מופז את ביבי "שקרן" בפומבי ואף האשים אותו ב"מעשי נבלה". הוא חזר והבטיח לא להצטרף בשום מצב ובשום מקרה לממשלת ביבי. "זו ממשלה כושלת ואטומה". לא זו בלבד, הוא גם תקף את שלי יחימוביץ על הצהרתה שהיא לא פוסלת הצטרפות לממשלת אחדות בראשות נתניהו אחרי הבחירות.

בהתחשב בעובדה שבבחירות מוקדמות כפי שביבי תיכנן, הסוקרים חזו מפלה כואבת לקדימה, מופז הרוויח השבוע 14 חודשים של שותפות בממשלה כמשנה לביבי. כמי שהתרברב בשעתו באמירה ש"בית לא עוזבים", וכעבור יומיים נטש את הליכוד ועבר לקדימה, יחלפו כמה ימים או שבועות עד שנדע מה ביבי ומופז סגרו ביניהם בחשאי. אולי מופז יודע משהו שאנו לא יודעים, והוא שלאמינות ולחוסר אמינות אין חשיבות בחיינו הפוליטיים. מי שטוען שהפוליטיקה משולה למקצוע העתיק בעולם מוציא את דיבתו של המקצוע העתיק בעולם.

כשבאו בשעתו בטענות למשה דיין על ש"בגד" באמירתו כי עדיף שארם אל-שייח בלי שלום מאשר שלום בלי שארם אל-שייח, השיב דיין: רק חמור לא משנה את דעתו. במקרה שלפנינו לא ברור מי החמור ומי המנהיג הקורא נכון את המפה.

הרבה גירסאות התפרסמו השבוע לגבי השאלה מה גרם למהפך הדרמטי הזה. אחדות מהן מופרכות. הסיבה שפורסמה מחוגי ביבי: הליכוד שכר לוועידתו אולם קטן מדי, שלא הכיל יותר מ-500 מקומות. מטבע הדברים כשהגיע ביבי לאולם, ראה לפניו מאות אנשים חבושים בכיפות מתנחלים סרוגות, בעוד שאלפי חברים מנאמניו נשארו בחוץ. לקראת הבחירות שהקדים, היה בטוח שייבחר בקלי קלות כנשיא הוועידה, אך כשהנוכחים דרשו הצבעה חשאית נבהל ונעל את הישיבה.

לא צריך הרבה כדי להכניס את ביבי לפאניקה - אך הפעם צדק. הליכוד תחת הנהגתו נעשה קיצוני יותר, עד כדי חשש לאובדן שליטתו של המנהיג הכל יכול על מפלגתו. ככל שהסוקרים הבטיחו לליכוד ניצחון, כך חשש ביבי שלא לתינוק הזה פילל.

מה שכונה ביומיים האחרונים "תרגיל מבחיל" ו"מגה-קומבינה" לא נולד בן לילה. מי שכינה את העסקה שנרקמה עם קדימה מעשה מגונה לא טעה. המו"מ התנהל בסתר על ידי ידידם של ראש הממשלה ואשתו, נתן אשל, שהמלה מגונה לא זרה לו. מסרים הועברו בעל פה או בכתב למי שיובל שטייניץ כינה לא מזמן "אפס מאופס". סוכמו דברים הרבה מעבר למה שאמרו במסיבת העיתונאים המשותפת. איך אמר גלעד ארדן? "אנשים אוהבים נקניק, אך איש לא רוצה לראות איך עושים אותו".

במסיבת העיתונאים המשותפת הורגש המתח של שני הכוכבים בחליפות השחורות. כל פעם שמופז נתבקש לענות לשאלה, ניכרה על פניו של ביבי מתיחות. בייחוד כשמופז האריך בתשובה, מחשש שמא יסגיר במלה מיותרת את מהות ההסכם. ברור ששניהם עשו דיל שבראש וראשונה הסדיר את היחסים ביניהם. לא אתפלא אם סגרו במסמך דיל המכסה כל התפתחות אפשרית, שלא ייווצר מצב של "המנוולים שינו את הכללים ולא סיפרו לי", כאימרתו של סגן הנשיא האמריקאי שנתפס בהעלמת מס.

לא ברור מה בדיוק סיכמו - אך מעבר לטריקים, לשטיקים ולפוליטיקה המלוכלכת מבצבצים אולי גם כמה דברים חיוביים: א. הבחירות תיערכנה במועדן. ב. קדימה, שחזו לה קריסה בבחירות מוקדמות, תקבל בממשלה הזדמנות להבריא. ג. לביבי יהיה רוב, שיאפשר לו ליזום, תיאורטית, מהלכים בכיוון הסדר עם הרשות הפלסטינית והסדרת השוויון בנשיאה בעול בלי להיכנע לחרדים.

אז מה פה הפאנץ' ליין? ישאל העורך. תשובתי: עד לרגע זה - גועל נפש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ