מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

בשבוע שבו נראה היה שיהיו בספטמבר בחירות מוקדמות עברתי בזיכרוני על כל הצבעותי מאז 1969, והגעתי למסקנה - עצובה, אך לא מפתיעה - שלא סופרים אותי. לא התעלמו, חלילה, מהפתקים שהטלתי לקלפי. פשוט, אף פעם התוצאה לא תאמה את בחירתי: או שהמפלגה שהצבעתי לה לא נכנסה לכנסת, או שלא קיבלה רוב, או שלא קיבלה די קולות כדי להיות מיעוט משפיע.

בחירות 1999 היו היוצאות מן הכלל: אחרי שלוש שנות שלטון הליכוד ובנימין נתניהו בחרתי ב"ישראל אחת" ואהוד ברק. כשגיליתי בבוקר שאחרי הבחירות שזו דעת הרוב, התחלתי מיד לחשוד שטעיתי. השנתיים הבאות הוכיחו, למרבה הצער, שצדקתי (בכך שחשדתי שטעיתי). עלי להוסיף שהלכתי לקלפי ב-1999 כשאני משנן לעצמי את מה שאנשים כמוני משננים לעצמם, מאז שהתברר שהמפלגה השלטת מאז קום המדינה היא לא משהו, והאלטרנטיבות עוד פחות: "קח גלולה נגד בחילה ותצביע 'העבודה'". אלא שהגוף מתרגל לגלולות והן מפסיקות להשפיע, הבחילה מתגברת, ומגיעה לשיאים חדשים למראה הדרך שבה התנדפו השבוע הבחירות המוקדמות לתוך הצחנה הפוליטית הכללית.

מה שנחוץ בדחיפות הוא אפשרות להצבעת מחאה בבחירות. באופן תיאורטי אפשרות כזאת קיימת בשיטת הבחירות היחסית שלנו. לכל אזרח יש זכות הצבעה, אבל הוא לא חייב לממש אותה. ב-2009 לא מימשו את זכות ההצבעה שלהם 1,862,398 ישראלים, שהם 33.28% מציבור הבוחרים. אלא שמי שלא מצביע לא חייב לנמק למה. אולי סתם לא אכפת לו או לה.

נהוג לדבר על הצבעה ב"פתק לבן". פתקים אלה אמנם נספרים, אבל לא נלקחים בחשבון בבחירות הכלליות בישראל, או בשום מקום אחר בעולם. ב-2009 היו 43,097 פתקים כאלה, 1.32% מבעלי זכות ההצבעה. לקראת בחירות 1996 ו-2001 הוגשו עתירות לבג"ץ, שיורה להתחשב בפתקים אלה, בשל ההשפעה שעשויה להיות להם על מניין קולות במקרה של סיבוב שני בבחירות ישירות לראשות הממשלה.

העתירות נדחו, ובאף אחת ממערכות הבחירות לראשות הממשלה לא נדרש סיבוב שני. בבחירות 1999 נבחר ברק כראש ממשלה, עם 179,458 פתקים לבנים. ייתכן, אך לא ודאי, שזו היתה מחאה, ואם כן, לא ודאי נגד מי. בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה ב-2001 אריאל שרון נבחר עם 62.4% קולות (שיעור ההצבעה היה 62.3%, הנמוך ביותר מאז קום המדינה; 1,697,975 ישראלים לא באו להצביע). 83,917 פתקים היו לבנים, וזאת כן היתה הצבעת מחאה, לפחות בחלקה: 16% מהמצביעים הערבים הטילו לקלפי פתקים לבנים בעקבות הריגת 12 אזרחים ערבים ביריות שוטרים באירועי אוקטובר 2000, בשלהי כהונת ברק.

מאחר ששאול מופז ובנימין נתניהו להוטים כל כך לשנות את שיטת הממשל, אני מבקש להציע כאן שלכל אזרח תהיה הברירה אם להצביע בעד מפלגה (בפתק לבן עם אותיות שמה) או נגדה (בפתק שחור, או בכל גוון קונטרסטי אחר, עם אותיות שמה). המנדטים יחולקו לפי מספר הקולות נטו - כלומר, מספר הפתקים בעד, פחות מספר הפתקים נגד. הדבר יחייב הגדרה חדשה של אחוז החסימה.

כיוון שהייתי משוכנע שאמרו את זה קודם לפני (לא משנה), שאלתי על כך את פרופ' דן פלסנטל, מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, מומחה לשיטות בחירה והתנהגות בוחרים. לא ידוע לו על מדינה בעולם שהנהיגה שיטה כזו. הוא פירסם לפני 23 שנים מאמר על היתרונות והחסרונות של שיטה כזאת, אבל התייחס בו להצבעה ישירה בעבור מועמדים בגוף בוחר קטן, ולא בבחירות יחסיות כלליות. פלסנטל הביע ספק בעניין ישימות ההצעה בבחירות יחסיות, והעיר שהדבר ייצור בעיה, במיוחד אם בסיכום ספירת הקולות בעד ונגד, יקבלו כל המפלגות מספר שלילי של קולות, או אם חלקן יקבלו מספר חיובי ואחרות מספר שלילי.

אני יודע שהצעתי איננה מושלמת. אבל היא תאפשר לנו לנסות כמיטב יכולתנו למנוע את בחירת מי שאנו חוששים שנזקו עלול להיות גדול ביותר. יכול להיות שאני לא יודע בעד מי להצביע. אני יודע די טוב מי אסור שייבחר. לצערי יש לי רק קול אחד. יכול להיות שזה המרב שאפשר להשיג במדינתנו היהודית והדמוקרטית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ