דרוש שר אוצר חדש

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

לאחר ההלם, יצאו כמה עיתונאים ופוליטיקאים במסע של זעם קדוש נגד . היה גם די מצחיק לשמוע אותם מוחים על חוסר היושר, התרגיל המסריח, הסיאוב והכיעור. נו באמת. האם אין הם יודעים שכך בדיוק עובדת פוליטיקה: יום אחד אתה באופוזיציה ותפקידך הוא לבקר ולהשמיץ, ולמחרת אתה עובר לקואליציה ועובד בשיתוף פעולה עם מי שהשמצת אתמול.

כמובן שלמופז ונתניהו היו שיקולים פוליטיים ואישיים. ככה זה תמיד. אבל מה שחשוב זה לבחון האם הברית טובה לעם ישראל - והיא טובה. כי הקואליציה הנוכחית הרבה יותר אוניוורסלית והרבה פחות סקטורלית מזו הקודמת. עכשיו החרדים אינם יכולים לסחוט בלי חשבון. פרישתם לא תפיל את הממשלה. עכשיו יש גם סיכוי מסוים לקידום ארבעת הסעיפים שעליהם מבוסס ההסכם: חוק טל חדש, שינוי שיטת הממשל, חידוש המו"מ עם הפלסטינים ותקציב חירום ל-2013.

לא סתם נכתב בהסכם "תקציב חירום". אנחנו אכן במצב חירום. הגירעון בתקציב יעמוד השנה על 3%-4%, שזו בעיה קשה, אך הוא צפוי לקפוץ ל-5%-6% בשנה הבאה - שזה כבר אסון ממש. גירעון כזה יגרום בהכרח לחברות הדירוג להוריד את דירוג האשראי של ישראל, מה שיוביל להעלאת הריבית, לקשיים בגיוס הון, לירידה בהשקעות, למיתון ולאבטלה - כלומר למשבר כלכלי נוסח יוון וספרד. רק השבוע קיבלנו איתות אזהרה ראשון עם נורה מהבהבת באדום, כאשר "מודיס" הורידה את אופק הדירוג של הבנקים.

וכאשר מדובר במצב חירום, צריך לעשות גם מעשה חירום, יוצא דופן, כדי לאותת לכל קבוצות הלחץ: המשחק השתנה. כמו שמחליפים מאמן כדורגל כאשר רוצים לזעזע את הקבוצה, כך צריך גם להחליף שר אוצר כשרוצים "לשנות דיסקט" במשק. צריך למצוא שר אוצר שנהנה לומר "לא", מישהו שמבין ששר אוצר "טוב" הוא שר אוצר "רע", ששומר על הקופה מכל משמר. כזה שלא נותן, שלא מחלק, שיש לו אומץ לעמוד מול הוועדים הגדולים ולבצע רפורמות קשות וחשובות בלי פחד. צריך מישהו שלא תלוי בראש הממשלה, שלא קיים בזכות חסדיו, אלא עומד וצועק ונאבק מולו. צריך מישהו שיש לו כוח פוליטי אישי, שלא יאפשר לח"כים לעשות שבת לעצמם ולחוקק חוקים פרטיים יקרים.

כבר לא מתאים. היו לו הרבה הישגים עד כה, אבל בשלוש השנים האחרונות הוא ניהל (בתמיכת נתניהו) מדיניות של "יש לי". הוא הרחיב את ההוצאה התקציבית בלי חשבון. כולם קיבלו יותר: גם הביטחון, גם החברה, גם הרווחה, גם התשתיות וגם העובדים במגזר הציבורי. הבעיה היחידה היא שאין עכשיו ממה לשלם את החשבונות.

בתוך הליכוד יש כמה מועמדים שיכולים להירתם למשימה הקשה. דן מרידור יודע בדיוק מה צריך לעשות. הוא כבר היה שר אוצר. הבעיה היא שאין לו כוח פוליטי בליכוד ונתניהו לא סומך עליו. יש את גדעון סער, שיש לו כוח פוליטי, והוא כן מסוגל לעמוד מול נתניהו. הוא גם יכול להיות "האיש הרע" אם יש צורך בכך. ויש את גלעד ארדן, שיש לו גייסות בליכוד, הוא לוחמני באופיו, יש לו אומץ וכושר דיבור והסבר, והוא לא עושה חשבון לאף אחד, אלא רק להצלחה.

יש גם מועמדים מחוץ לליכוד. אביגדור ליברמן מסוגל להיות שר אוצר מוצלח. הוא מאמין בכלכלה חופשית ובתחרות, והוא אדם חזק שלא מפחד. אבל יש לו בעיות משפטיות. ויש את רוני בר-און שכבר הוכיח את עצמו כשר אוצר חזק שלא נכנע לפופוליזם, שלא מהסס להתעמת עם כל העולם כולל ראש הממשלה. הבעיה אתו היא היחסים הגרועים עם נתניהו.

בכל מקרה, צריך לעשות "רי-סטארט". צריך לזעזע את המערכת. ואז העיתונאים יופתעו שנית. אבל מה רע בלהפתיע את התקשורת?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות