רוית הכט
רוית הכט

גליה מאור היא ממש כמוכם. היא נבראה, כמוכם, בצלם אלוהים. בחורף קר לה, בקיץ חם לה; כשפוגעים בה היא עצובה, וכשמרעיפים עליה חום היא קורנת; כמוכם היא אוהבת את ילדיה, וכמוכם בסופו של יום, היא בסך הכל רוצה לחזור הביתה בשלום.

אבל מאור, מנכ"ל בנק לאומי שפרשה מתפקידה השנה, תקבל מהבנק שעזבה מענק של 3.25 מיליון שקל תמורת התחייבות שלא לעבוד בעבור בנק ישראלי אחר. ואתם? אתם תספגו שחיקה מתמשכת בשכר ולא תפצו פה, כי אתם צריכים לשמור בשיניים על מקום העבודה שלכם.

מאור תתלבט, אם לקבל את מרבית חבילת הפרישה שלה (שעל פי הערכות, האמירה עד כה ל-12.8 מיליון שקל) בפעימות יחידות וגדולות, או בקצבה חודשית דשנה של יותר מ-130 אלף שקל עד סוף חייה. אתם, לעומתה, תחפשו מאין לגרד את 2,000 השקל החסרים לכם החודש לשכר הדירה (ששוב עלה) או לגן של הילד. מאור השתכרה 218 אלף שקל בחודש שבו עבדה (לא כולל הטבות ותוספות שונות), ותקבל סכום דומה בתשעת החודשים הבאים שבהם לא תעבוד. אתם משתכרים, בממוצע, 8,774 שקל בחודש (על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), בשעה שכיום, ערב גלישה אפשרית למיתון, לא ברור אם הסכום הזה לא יילחץ עוד כלפי מטה.

מהי הסיבה לפערים העצומים האלה? האם כישורי הניהול של מאור כה מיוחדים, עד שהם שווים מיליונים גם כשהם מושבתים? האם מאור וחבריה בשדרות ההנהלה הם יצורים ביוניים, הניזונים מנקטר אלים שמעניק להם יכולות על-אנושיות? התשובה הסבירה יותר היא, שמאור היא מנכ"ל בנק בישראל, ואתם הלקוחות המממנים לה ולעמיתיה בצמרות הבנקים את משכורותיהם הבלתי נתפשות. כי לפי הדרוויניזם הכלכלי השולט בישראל, מאור אחת שווה מאות עובדים אלמונים, המוכרחים לפתוח חשבון באחד הבנקים כדי לקבל את משכורתם (השחוקה).

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, וגורמים רבים במערכת הכלכלית פועלים יומם וליל כדי לשמר ולחזק את האיתנות הפיננסית של הבנקים ומתגאים ביציבות שלהם בהשוואה לבנקים בעולם. העמלות שאתם משלמים אינן גבוהות כל כך, אומרים לנו, והן חיוניות כדי לשמר את רווחיות הבנקים; אם בנק יקרוס, נמצא את עצמנו מהר מאוד בקטסטרופה כלכלית-לאומית, וכולם ייצאו בהפסד. ראו מה קורה באירופה וביוון, ראו איך אצלנו הכל יציב וצומח.

מאור תקטוף מיליונים עם פרישתה. מחליפתה, רקפת רוסק-עמינח, תיהנה מעלות שכר שנתית שתגיע ל-4.2 מיליון שקל (משכורת צנע בהשוואה לזאת של אלי יונס בבנק המזרחי). במשך תשעה חודשים לפחות ישלם בנק לאומי - הבנק היחיד שאינו נשלט בידי טייקון - משכורות הגבוהות באלפי אחוזים מהשכר הממוצע במשק לשתי מנכ"ליות, שתפקיד אחת מהן הוא בעצם לא לעבוד.

כיצד בדיוק מחזקים המספרים המפלצתיים האלה את איתנות הבנקים? באיזו דרך הם שומרים על יציבות הכלכלה הישראלית? האם העמלות, הריביות והקנסות החמורים על כל איחור בהחזר הלוואה או חריגה ממסגרת אשראי, שאנחנו נדרשים לשלם (לעומת הרווחים המזעריים שנותנים לנו הבנקים על פיקדונות) - האם כל אלה אינם מחזקים בעיקר את האיתנות הפיננסית של גליה מאור ועמיתיה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ