לא, אצלנו זה לא כמו בקנדה

יוסף בן משה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף בן משה

יוזמי חוק יסוד עוקף בג"ץ ותומכיהם מצהירים עליו כעל חוק דמוקרטי, בין היתר תוך שהם משווים את סעיף ה"התגברות", המעניק עליונות לרשות המחוקקת על הרשות השופטת, לסעיף דומה בחוקה הקנדית. הנה, הם אומרים, גם בקנדה הדמוקרטית יכול הפרלמנט לגבור על בית המשפט העליון.

אכן קיים במגילת הזכויות של קנדה, שהיא חלק מהחוקה, סעיף המאפשר לבית המחוקקים הפדרלי או המחוזי, להצהיר שחוק מסוים תקף, למרות שהוא סותר סעיפים במגילת הזכויות. זאת לתקופה מרבית של חמש שנים, שבתומן אפשר לחוקק אותו מחדש (לתקופה שלא תעלה על חמש שנים).

לא נאמר אם ניתן להשתמש בסמכות זו שוב ושוב ללא הגבלה, והשאלה לא עמדה למבחן משפטי, הואיל ונעשה שימוש בסעיף המאפשר זאת רק פעמים ספורות, על ידי מספר קטן של מחוזות, ולחמש שנים בלבד. הסעיף מעולם לא הופעל על ידי בית המחוקקים הפדרלי ומזה 25 שנה הוא לא הופעל על ידי שום מחוז. בקנדה מתייחסים אליו כאל סעיף נושן (Obsolete), אך בישראל מבקשים לאמץ אותו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

עוד הבדל משמעותי בין המדינות הוא שבקנדה יש חוקה ובישראל אין. מגילת העצמאות של ישראל לא הוכרה על ידי בית המשפט העליון כחוק יסוד על-חוקתי. בקנדה סעיף ההתגברות לא מתיר לפגוע בכל סעיף מסעיפי החוקה, אלא רק בכמה מהם. למשל, לא ניתן לפגוע בזכות לבחור ולהיבחר לרשות המחוקקת ולא בזכות להתגורר ולעבוד בכל מקום בקנדה.

החוקה הקנדית קובעת שתי שפות רשמיות - אנגלית וצרפתית - שמעמדן שווה ומורה לפרש את מגילת הזכויות באופן שישמר ויחזק את המורשת הרב-תרבותית של כל הקנדים. זאת, בניגוד לאמור בחוק יסוד: כבוד אדם וחירותו הישראלי, שמטרתו לעגן "את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

יתרה מכך, סעיף ההתגברות הקנדי לא יכול לגרוע מהסעיף המכיר בזכויותיהם של העממים הילידים לשבת על אדמותיהם. בית המשפט העליון של קנדה אף פסק כי החוקה מכירה בעובדה שטרם ההתיישבות האירופית, הארץ כבר היתה מיושבת על ידי ילידים שחיו בקהילות ייחודיות.

נוכח גל החקיקה הגזענית של הכנסת הנוכחית, כדאי לזכור היטב את אזהרתו של הרצל: "הדמוקרטיה ללא משקל הנגד המועיל של מונרך, מפריזה גם לשבט וגם לחסד, מביאה לידי להג-פרלמנטים ולקטגוריה מכוערת של פוליטיקאים מקצועיים... את משאל-העם רואה אני כלא-נכון, כי בפוליטיקה אין שאלות פשוטות, שאפשר להשיב עליהן בהן או לאו סתם. בנוסף לכך, ההמונים עוד גרועים מהפרלמנטים, כפופים לכל אמונת-שווא ונוטים להישמע לכל צעקן קולני". הוא הוסיף: "אני משווה לנגד עיני רפובליקה אריסטוקרטית. זה גם מתאים לשאיפת הכבוד של עמנו, שנתנוונה לגנדרנות אווילית".

על כן, במצב הנתון, אין כל רע במעמדו המורם של בית המשפט העליון. אדרבה, עליו להיות השומר הנאמן של זכויות האדם כפי שבאו לידי ביטוי במגילת העצמאות, ולא להסס לבטל חוק הסותר אותן. ולאלה המציעים לאמץ את סעיף ההתגברות שבמגילת הזכויות הקנדית, אני מציע להיות הוגנים, אם כבר, ולאמץ את המגילה הקנדית כולה, לרבות ההכרה בזכויות הלגיטימיות של הילידים שהיו כאן טרם ההתיישבות היהודית.

עו"ד בן משה הוא יועץ משפטי של עמותת "אני ישראלי", הנאבקת על הכרה בלאום הישראלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ