מדינת חוק מדומיינת

מה הסיכוי שהמדינה, שמעורבת בעצמה בהקמת מגרון ובית האולפנה, אכן תאלץ את המתנחלים לוותר עליהם? הרי לא מפני המתנחלים היא צריכה להגן על הפלסטינים, אלא מפני אלימותה שלה

דרור אטקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור אטקס

שאלת המאחז המכונה "גבעת האולפנה", שהצטרפה לסוגיית המאחז מגרון, מחדדת שאלה העומדת בבסיס היחסים שבין המדינה ואזרחיה: חובתה של המדינה להגן על אזרחיה ורכושם מפני גזל ועוול.

סיפורם של שני המאחזים הללו חושף מציאות מורכבת יותר בשני היבטים: הראשון הוא שלא על אזרחים שווי זכויות המדינה נדרשת להגן במקרים אלו, אלא על תושביו נטולי הזכויות של שטח כבוש, שישראל שולטת בו באמצעות צבאה זה 45 שנה. השני הוא שהמדינה, שמעורבת עד צוואר בהקמתם של שני המאחזים הללו, נדרשת להגן על רכושם של אותם תושבים לא מפני גורם שלישי, אלא מפני אלימותה שלה, המונעת מתיאבון חסר עכבות לאדמות הגדה.

צודקים אלו מקרב המתנחלים המזכירים שהסוגיה שמעלות העתירות בעניין מגרון וגבעת האולפנה היא רחבה לאין ערוך: אלפי משפחות מתנחלים גרות כיום בבתים המצויים על קרקעות פרטיות בבעלות פלסטינים, ולו היתה מדינת ישראל רצינית בכוונתה להגן על רכוש פלסטיני פרטי בגדה, זה היה כרוך בהיערכות שלא היתה נופלת בהרבה מההיערכות לפינוין של רוב ההתנחלויות.

עצרת בבית אל נגד פינוי שכונת האולפנה. המתנחלים ידעו בעבר להזעיק את בג"ץ כשנזקקו לוצילום: גיל כהן-מגן

אבל זו אינה הכוונה מאחורי מחזה האבסורד שבו אנו צופים. הכוונה היא לנסות ולשמור על שלמותו המדומיינת של חלון הראווה המציג את ישראל כ"מדינת חוק", שעה שכל בר דעת, בישראל ובעולם, מבין כי מאחורי חלון ראווה זה מתנהלת ישראל כארגון פשע לכל דבר ועניין. זו הרי מדינה אשר רוב כוחה והאנרגיות הממלכתיות שהיא מפעילה בגדה המערבית זה עשרות שנים, נועדו להשיג מטרה אחת: להפשיט את האוכלוסייה הפלסטינית מנכסיה ההיסטוריים ולהעבירם לאוכלוסיית המתנחלים הישראלית.

הטענות שמעלים דוברי הימין הדתי המתנחל, כי "אין להם אמון בבג"ץ השמאלני", נראות מגוחכות מתמיד. הרי מדובר בסקטור פוליטי, המפעיל מערך משומן של עורכי דין מיומנים שהפונים לבג"ץ בכל פעם שהם מזהים אפשרות של פגיעה או לחלופין של קידום האינטרסים הסקטוריאליים שלהם.

מתנחלי רצועת עזה ידעו להזעיק את בג"ץ (שנעתר להם, כזכור, בנדיבות יתרה), כדי להגדיל את הפיצויים שהם קיבלו מהמדינה (כלומר מכולנו), בעקבות פינוי ההתנחלויות שם. הם פונים לבג"ץ על בסיס קבוע באמצעות ארגון "רגבים", העוקב אחר בנייה לא חוקית של ערבים. מטרתו של הארגון, המסובסד על ידי המועצות האזוריות של המתנחלים בשטחים (כלומר, גם כן מכספי משלם המסים), היא לוודא שהמינהל האזרחי לא ישתהה יתר על המידה בקיום חובתו למרר את חייו של אחרון דרי הפחונים שבשולי שטח C.

המתנחלים גם זכרו את בג"ץ, "הכופר היוצא נגד דעת תורה", כאשר חשו כי סכנה מרחפת על מפעל הגיורים של חיים דרוקמן - מפעל בעל לא מעט היבטים חיוביים כשלעצמו, המהווה מקור תעסוקה ועוצמה בעבור לא מעט מעסקני המגזר - לאחר שבית הדין הרבני הגדול ביטל רטרואקטיבית את כל גיוריו. כן, זה אותו דרוקמן שחתם לפני חודשים ספורים, יחד עם עוד כ-130 רבנים, על הפנייה לנשיאת בית המשפט העליון לבטל את פסק הדין שהורה לפנות את מגרון.

הימין הדתי המתנחל אינו אויבו של בג"ץ, הוא אויבו של שלטון החוק. התנגדותו הצעקנית של הימין המתנחל לבג"ץ נשמעת אך ורק כאשר שופטיו מהינים שלא להעמיד בראש סולם שיקוליהם את האינטרסים הסקטוריאליים של המתנחלים. מפעל ההתנחלויות, שרבבות ממשפחות המגזר מתפרנסות ממנו או נתמכות על ידיו ישירות או בעקיפין, הוא התגלמות האינטרס הסקטוריאלי של הציבור הדתי לאומי.

אך לא אלמן ישראל. שכן, כאשר בג"ץ לא מספק את הסחורה, כמו במקרה של מגרון, באה הממשלה וקונה את הסכמת המתנחלים להתנהג יפה. 53 מיליון השקלים שבאמצעותם מתכוונת ממשלת נתניהו לקנות את שיתוף הפעולה של 50 המשפחות שהשתתפו בבמשך עשור בעושק שכניהם הפלסטינים, החיים בכפרים בורקא ודיר דבוואן שעל אדמותיהם נבנה מאחז מגרון, ממחישים בפעם המי-יודע-כמה כי הימין המתנחל אינו רק אויבו של שלטון החוק, אלא גם אויבה של מדינת הרווחה, שיכולה ואמורה היתה לספק את הצרכים של כולנו ובעיקר של החלשים בינינו. עמוק אל נפש האדם הביט קארל מרקס כאשר הסיק בזמנו, כי "ההוויה היא הקובעת את התודעה" ולא להיפך. נראה שגם את זו של המתנחלים היא קובעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ