הקבינט של יחימוביץ'

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אבינרי

המציאות הפוליטית החדשה, המציבה את מפלגת העבודה בראש האופוזיציה, מאתגרת ופותחת בפני הנהגתה אפשרויות חדשות לקראת הבחירות. לאחר שצלה של האופוזיציה הלא-כל-כך יעילה של "קדימה" הוסר, יכולה עתה העבודה למנף את מעמדה, למרות הרוב הפרלמנטרי המוצק של הקואליציה, ולמרות משקלה הזעיר של האופוזיציה בכנסת הנוכחית. השאלה היא האם הנהגתה מסוגלת לכך.

שלי יחימוביץ' באה להנהגת העבודה מן התקשורת, בלי ניסיון מדיני, ניהולי או ארגוני. מבחינה זו היא דומה ליאיר לפיד, אם כי בניגוד להגיגיו החלולים, לה יש משנה סוציאל-דמוקרטית סדורה, שהיא משכילה להעביר בהופעותיה הפומביות. אולם עיקרה של עבודת האופוזיציה אינה נאומים וביקורת על הממשלה, אלא ארגון וניהול פוליטי, ובתחומים אלה יחימוביץ' לא הוכיחה את עצמה במיוחד. כמו ציפי לבני לפניה, גם יחימוביץ' נוטה לראות את מעמדה כראש מפלגה - ועתה כראש האופוזיציה - יותר מדי כמטס סולו, בעוד שעבודת אופוזיציה יעילה מצריכה הרבה ארגון, חלוקת עבודה ויצירת צוות הנהגה מתאים.

בין אם מפלגת העבודה רואה את עצמה כמחליפה את הליכוד בבחירות הבאות, או כשותפה לקואליציה רחבה לא בהנהגתה, עליה ליצור עתה את הכלים הארגוניים שיציגו אותה בדעת הקהל כמדברת בקול ברור, צלול ואחיד. זה מחייב גיבוש של צוות הנהגה בעל כישורים מגוונים ומיומנויות בתחומים שונים. ראש המפלגה חייבת לבחור כבר עתה כמה דוברים שיהיו אחראים לנושאים ספציפיים, והם - ולא כל ח"כ מזדמן או אפילו ראש המפלגה - יהיו אלה שיובילו את מהלכי המפלגה.

העבודה יכולה להפוך לחלופה מרכזית וחזקה לממשלה? דברו על זה בפייסבוק

אין הכוונה לצוות תגובות, שלרוב יורה מן המותן ואינו יוזם או מגבש עמדות פוליטיות, אלא לקבוצת אישים שכל אחד מהם הוא בעל סמכות וניסיון בתחומו. בדרך כלל פריימריס אינם מעלים אישים כאלה. המפלגה זקוקה לדובר מוסמך בכל אחד מן הנושאים הבאים: מדיניות, ביטחון, כלכלה, רווחה, חינוך, שירותי רפואה, בעיית העובדים הזרים והמחאה החברתית.

המפלגה חייבת לגבש לעצמה מדיניות בנושאי המשא ומתן המדיני, הכלכלה וכן - אפילו בנושא האיראני הרגיש. אין אמינות לאופוזיציה אם היא רק תוקפת את הממשלה - עליה להציב אלטרנטיבות מושכלות, הניתנות להעברה במסרים ברורים לקהל הרחב, וגם להציב אישים שהציבור יתרגל לראותם כחלופות אמינות להנהגה הנוכחית. לא בדיוק "קבינט צללים", אבל גלריה של אישים שכבר היום יצטיירו בעיני הציבור כדוברים מוסמכים לנושאים שעליהם יופקדו.

את זה לא תוכל יו"ר המפלגה לעשות לבדה, מוכשרת ככל שתהיה. גם אין ספק כי לגיבושה של רשימה כזו - שלפי טבעה לא תסתפק בחברי הכנסת הנוכחים של המפלגה - יתלוו מאבקי כוח ויוקרה: זה טיבם של החיים הפוליטיים. אבל ללא גיבושו של צוות הנהגה כזה, שיתמוך ביו"ר המפלגה בייחוד בתחומים שבהם היא אינה חזקה במיוחד, אין סיכוי למפלגת העבודה לעצב את עצמה כאלטרנטיבה ממשית ולא רק רטורית לממשלה הקיימת. בלי מהלך כזה, גם המנדטים שהסקרים מנבאים עתה למפלגה יתנדפו ביום פקודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ