מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

בשבוע שעבר היתה חגיגה גדולה של שוויון וליברליזם: הנשיא אובמה הודיע שהוא תומך בנישואים של בני ובנות אותו מין ומברכים הגיעו מכל עבר, גם בארצנו הקטנטונת נישאו ברכות ונשמעו קריאות לאפשר נישואים כאלה גם אצלנו. אבל האמת היא שממש אין כאן שום סיבה למסיבה.

ודאי שכל זמן שנישואים הם סטטוס המעניק פריווילגיות, מעמד חוקי והטבות כלכליות, הם חייבים להיות נגישים ואפשריים באותה מידה לכו-לם, בלי הבדל דת, גזע, מין, נטייה מינית וכו'. ולכן ברור שבמקומות שבהם אין לכל האזרחיות והאזרחים אפשרות להינשא, חייבים לתקן את המעוות ולהעניק להם את השוויון האזרחי הבסיסי הזה.

אלא שזאת בדיוק הבעיה. החברה והמדינה המודרניות ממשיכות להעניק הטבות כלכליות, מעמד חוקי וגישה לילדים על בסיס נישואים, סידור חשוך שהומצא לפני עידנים, כשלנשים לא היה מעמד עצמאי לפני החוק, כשלא היתה להן זכות בחירה למוסדות השלטון, ולא היתה להן זכות לבחור אם להינשא, למי להינשא והאם בכלל ללדת ילדים. סידור מימים שבהם נשים היו סחורה לכל דבר, שנרכשה על ידי גברים כדי לוודא שיהיה להם רחם שייצר ילדים שהם בוודאות שלהם.

כאלה הם הנישואים גם היום: סידור שמאפשר לכל גבר להחזיק בבעלות חוקית על אשה אחת לפחות, שתעמוד לשירותו ושתלד את ילדיו, מזרעו שלו. אם לצורכי העברת שמו ורכושו אחרי מותו ואם לצורך קיום מצוות פרו ורבו - החלה על גברים בלבד.

הגיע הזמן למצוא אלטרנטיבה למוסד הנישואים? דברו על זה בפייסבוק

מאה שנים אחרי שנשים היו לאזרחיות שוות בפני החוק, לפחות פורמלית, חלקן מחוקקות בעצמן, ויתרה מזאת, עובדות ומפרנסות את עצמן ולא זקוקות לגבר שיפרנס אותן ואת ילדיהן - אין כל הצדקה להמשיך את הסידור הזה והוא היה צריך להתבטל מאליו. מה פתאום שעוד יתקיימו טקסים וחוזים פרימיטיביים המחייבים אשה לחבילת השירותים שבאה עם השייכות החוקית לגבר אחד?

אבל גברים עדיין צריכים נשים כדי להוליד ילדים מזרעם. וכך מתקיימים הנישואים, המגדירים אוטומטית את חלוקת התפקידים המגדרית המסורתית במיניות, בהולדה, בעבודות הבית ובגידול הילדים - הנושאים את שם הגבר. כך מתקיימות גם בתוך מדינות דמוקרטיות - כמו ישראל - חברות שאינן מאפשרות לנשים לבחור את בן זוגן ואת מינו, ולא מאפשרות להן לבחור אם ללדת או לא.

כך מתקיימת הפונדקאות, המאפשרת לגברים להשתמש ברחם של אשה כלשהי כדי שיהיו להם ילדים מזרעם הם, ועכשיו מתקיימים כך גם נישואים לבני אותו מין, שיאפשרו, למעשה, גם להומואים גישה נוחה לפונדקאות. בכך, נישואים בין הומואים ולסביות משיגים אולי שוויון אזרחי פורמלי, אבל מצטרפים למוסד האי-שוויון האולטימטיבי ומחזקים מחדש את מוסד הנישואים, שממשיך להחליש נשים ולהכפיף אותן לגברים.

המדינה צריכה לבטל לחלוטין את מוסד הנישואים ולהציע תחתיו כמה דגמים של הסכמים - להולדת ילדים/ות, לגידול משותף של ילדות/ים, לניהול משותף של משק בית ואם מישהו/י רוצה - גם לבלעדיות מינית. ההסכמים יהיו דגם לא מחייב, אפשר להשתמש בהם ואפשר לכתוב חוזה פרטי. הסכמים הקשורים לילדים יחייבו אישור בית משפט, וכולם יכללו את הצדדים הכלכליים להתקשרות ואת ההסדרים למקרה של פרידה או פירוק השותפות. ההסכמים גם יהיו בנויים באופן שמכיר בייחודיות של קשר זוגי, אלא ש"קשר זוגי" לא יהיה עוד אופציה אחת ויחידה, המובנית על תפקידים מגדריים, אלא מגוון סוגים של קשרים במגוון סוגי תפקידים.

באירופה ובארה"ב מוסד הנישואים נחלש אמנם, אבל עדיין אין לו חלופות. אנשים עדיין לא עורכים ביניהם הסכמים כי הנישואין הם עדיין ברירת המחדל, הצובעת בצבעיה את כל האופציות האחרות. ביטול הנישואים יפתח פתח לחירות אמיתית, לשוויון וגם לאהבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ