זהר בר אור

הודעתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כי הוא תומך בנישואי הומואים ולסביות היא לא פחות מרעידת אדמה. לראשונה מודיע מנהיג המעצמה הדמוקרטית הגדולה בעולם, כי לדידו נישואים חד-מיניים שווים בערכם לנישואים הטרוסקסואליים. זו קריאת תיגר על הממסדים הדתיים והשמרניים בעולם, ובשורה היסטורית לקהילה ההומו-לסבית ולכל הגורמים הנאבקים למען זכויות אדם.

על הקהילה ההומו-לסבית בישראל לנצל את ההזדמנות הזאת ולהתייצב כעת בראש המאבק לנישואים אזרחיים במדינה. אמנם ביחס לזכויות הומואים, לסביות, בי-סקסואלים וטרנס-ג'נדרים ישראל היא מהמדינות הליברליות בעולם, אך רוב הזכויות הושגו בפסיקות של בתי המשפט ולא בחקיקה. הזכות להינשא היא אולי המקום האחרון שבו נותרה האפליה של חד-מיניים, אפליה קשה, שפוגעת בהם וברבים אחרים שאינם יכולים להינשא במדינה שבה הם חיים.

העובדה שבישראל אין נישואים אזרחיים מטילה צל כבד על ניסיונותיה להתהדר בהיותה דמוקרטיה ליברלית. בפועל היא מדירה רבבות אזרחים ואזרחיות (הומואים וסטרייטים כאחד), שאינם רוצים להינשא בנישואים דתיים. הפתרון המאולץ של נישואי חו"ל אינו מכפר על העוולה הזאת. המשמעות המעשית של העדר נישואים אזרחיים היא שיש בישראל אזרחים סוג ב', שנאלצים לכתת רגליהם למחוזות רחוקים כדי לממש את בחירתם.

האם יש לאפשר נישואים חד-מיניים בישראל? בואו לדבר על זה בפייסבוק

מכיוון שהומואים ולסביות יוכלו להתחתן בעיקר במסגרת נישואים אזרחיים, עליהם לעמוד בראש המאבק לכינונם. במציאות שבה קיימים בישראל עשרות אלפי זוגות חד-מיניים ואלפים מהם המגדלים ילדים, לא ניתן עוד לברוח מהכרעה שתשים קץ להדרתם.

הומואים ולסביות נמצאים בכל מקום: הם לומדים בגני הילדים ובבתי הספר, הם משרתים בצבא ובמילואים והם תורמים לחברה כאזרחים יצרנים המשלמים מסים. מדוע, אם כן, האהבה שלהם שווה פחות? מדוע החברה לא מתירה להם לממש אהבה זו במסגרת מוסד שאמור להיות פתוח ושוויוני לכולם? יש אמנם הומואים ולסביות שכלל לא רוצים להתחתן, בטענה כי מוסד הנישואים הוא שמרני ודכאני. אולם יש רבים הרוצים לחגוג את אהבתם ולהצהיר על מחויבותם במסגרת נישואים. דווקא הכוחות השמרניים, המקדשים את מוסד הנישואים, היו צריכים לשמוח על כך שגם הומואים ולסביות רוצים להיות שותפים למוסד זה.

הכוחות השמרניים בארה"ב, בישראל ובעולם כולו, בוודאי יעשו כעת ככל יכולתם כדי לסכל את קריאתו של אובמה. אסור לרוב הנאור בישראל, המשווע לנישואים אזרחיים ותומך גם בנישואים חד מיניים, להיכנע להם.

בימים הקרובים יעלה ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) בכנסת את הצעת החוק של מפלגתו לחופש בחירה בנישואים. מי שירצה יוכל להתחתן בנישואים דתיים, ואלה שלא ירצו או שהרבנות לא תרצה להשיאם, יוכלו להתחתן אזרחית, כולל בני זוג מאותו מין. לממשלת האחדות החדשה, שבה יש רוב לקול החילוני השפוי במדינה, יש כעת סיכוי לממש מהפכה אזרחית שתכלול נישואים אזרחיים. נישואים שמהם ייהנו גם זוגות חד-מיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ