אמנות זה עבודה

יורם קניוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם קניוק

חזרתי בלילה מאיכילוב, כי לא היה מקום יותר טוב לבקר את עצמי בו, והתחלתי לכתוב מאמר תשובה למאמר של אלי אליהו שפורסם בשבוע שעבר ("ניטשה לא מכר במבצע", "הארץ", 7.5). בינתיים, תוך כדי הצצה בחדשות, הבנתי שהתחלפו היוצרות.

אחרי ששאול מופז ביקר בחריפות רבה כל כך את ראש הממשלה, הוא זחל במסכנות מגוחכת לממשלה לקבל איזה שר בלי תיק או משהו, וחשבתי מה חשוב עכשיו סופרים וכיליונם.

אבל חרף כל זה אני וחברי נישאר גם אחרי ששאול מופז יבקש להיות מזכירתה של שלי יחימוביץ', ואני חש מחויבות לסופרים צעירים ממני, ואלה רובם, ולכן אני מחויב לומר משהו לאליהו.

קודם כל לעובדות: הכנסייה הנוצרית לא נפלה וגם לא נחלשה בעקבות המצאת הדפוס. הידע שקיבל הציבור, שקידם את המדע, הצריך לימוד, ואת זה באמת איפשר הדפוס לעשות ובגינו סופרים יכלו גם לפרסם ספרים וגם להרוויח כסף.

כמעט כל הסופרים הישראלים אינם מתפרנסים מספריהם במדינה שבה התרבות דומה למהתלת ביבי-מופז, ואני הכרתי תרבות עוד כאשר הקמנו אותה עם ספרים בכיסינו.

"הארץ" אינו מחולק חינם אין כסף, בשביל זה יש את "ישראל היום", עיתון חינם למען אדם אחד. עובדי העיתון הזה כן מקבלים שכר בעבור עבודתם. מן הסתם - ביטוי שנוא עלי - גם אליהו, שבגוגל נאמר עליו שהוא עורך, בטח מקבל כסף בעבור עבודתו. וחוץ מזה הוא מוותר על הסרט "אווטאר", שלצערי אינני יודע מה הוא, אבל רוצה סרטים שייעשו רק מאהבה. המפיק יארוג אהבה, חשק וידע וירקום סרט עם במאי, שחקנים, עורכים, ויתר העובדים הנצרכים כדי לעשות סרט בחינם. סופרים יכתבו באינטרנט, שעניינו נידון במאמרו של אליהו, כאילו שהעניין כה פשוט. גם שם נחוץ לשלם על זכויות יוצרים, אפילו אם הם אוהבי אמנות ורוחניות ומוכנים לומר דברים חשובים בלי שיאכלו ארוחה אחת.

ומה דעתכם? האם יש לשלם שכר על יצירות אומנות? בואו לדבר על זה בפייסבוק

ואגב, האיש הזה, אלי אליהו, גם מביא את קהלת לסיפור. קהלת, הוא אומר, לא קיבל שכר סופרים. אולי זה נכון. אבל בניגוד לאליהו, שאוהב מאוד את קהלת, אני לא יודע מי היה קהלת ומה עשה למחייתו, ואם לא אכל ולא שתה ולא נסע באוטובוס. גם ניטשה נזכר במאמר, כי לא חיפש כסף בעבור עבודתו, אבל לניטשה חובר כנראה ברז ענק של מזון שהזין אותו בקומו ובשנתו.

אנחנו, הסופרים העברים והמו"לים העבריים והעורכים והמגיהים, צריכים להרוויח משהו מפועלנו, אפילו אם עיקר פרנסתנו היא הוראה וכל מיני עבודות אחרות. המו"לים מנסים כבר הרבה זמן להשיג נייר בחינם, וגם מגדלים עצים בגליל כדי לעשות נייר, אבל אפילו זה עולה כסף. אליהו טוען שסופרים אינם נגרים או סנדלרים. אולי. יש ויש. אבל כל יצירת אמנות היא קודם כל עבודה, ואינה שונה מעשיית רהיט.

לבטא הכל רק באינטרנט בלא לקבל פרוטה? לא יקום ולא יהיה. ספרי שירה, הגות ומחקרים לא ייקראו שם בחינם. החוצפה של אליהו כמעט מגיעה למעלת מופז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ