אטיאס לא מפחד גם מצה"ל

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם יש אמירה אחת שדפני ליף בוודאי מצטערת עליה, היא המשפט שאמרה על מנהיג ש"ס, אלי ישי, בעיצומה של המחאה בשנה שעברה: "הוא יצא גבר". ליף אמרה זאת לאחר פגישה עם ישי, שם סיפר לה כל מיני אגדות על תמיכתו המלאה בכל מה שהמחאה דורשת, מדיור בר השגה ועד קוטג' בחצי מחיר. ליף נפלה ברשתו. היא לא הבינה, שהוא אמנם תומך בכל הדברים הטובים הללו, אך בתנאי קטן אחד: שהם יגיעו רק לבוחרי ש"ס. המפגינים משדרות רוטשילד הם ממש לא כוס התה שלו.

עכשיו ליף צריכה לצרף לרשימה את שר השיכון, אריאל אטיאס. גם אטיאס רוצה מאוד בדיור זול לזוגות צעירים, אבל גם כאן רק בתנאי קטן אחד: שיזכו לו בעיקר הזוגות הצעירים החרדים. ביום חמישי שעבר שבר אטיאס את כל שיאי הציניות כשטירפד הסכם לפינוי חמישה בסיסי צה"ל במרכז הארץ, ובכך מנע יציאה לדרך של פרויקט ענקי לבניית כ-40 אלף דירות על הקרקע שתפונה. מדובר בקרקע מבוקשת מאוד בתל השומר, בצריפין, בסירקין שליד פתח תקוה, ברמת גן במתחם השלישות ובמרכז גבעתיים.

דירות חדשות במספר גדול כזה היו משפיעות על המחירים וגם היו מאפשרות בניית דירות מסובסדות בנות השגה, אבל לאטיאס חשבונות משלו. טרפוד ההסכם מנע גם העברה מיידית של חצי מיליארד שקל לתקציב הביטחון, על חשבון הקרקע שתפונה, וזה בשנה תקציבית קשה ביותר לצה"ל, שנה שבה הצבא דוחה אפילו אימונים בשל בעיות מימון.

טרפוד ההסכם על ידי אטיאס הוא חלק מהמאבק שמנהל שר השיכון להעברת עיקר הדירות בנות ההשגה (5,000 במספר) למגזר החרדי. אטיאס עשה זאת על ידי קביעה חד צדדית של הקריטריונים לחלוקת הדירות. הוא קבע, שהקריטריון המרכזי להשתתפות במכרזי "מחיר למשתכן", שבהם המדינה מעניקה הנחה של 50% ממחיר הקרקע, יהיה "ותק בנישואין". אטיאס בחר בקריטריון זה כי לחרדים יש בו יתרון גדול על החילונים. הם מתחתנים בגיל 18-19 וצוברים ותק בנישואין עוד קודם שהחילונים בכלל חולמים על חתונה.

אטיאס סירב להכניס לנוסחה את קריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות" כי זה קריטריון הפועל לרעת החרדים שמשתמטים מעבודה וחיים על גב הקצבאות, בעוד החילונים יוצאים לעבודה ומשלמים מסים, שמהם נלקח הכסף למימון קצבאות החרדים. קריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות" הוא הקריטריון הכי צודק שיש. הוא התגלמות "הצדק החברתי" כי פירושו יצירת מיתאם חיובי בין מי שתורם למדינה לבין מי שמקבל ממנה. אך לפי "הצדק" של אטיאס, ככל שאתה תורם פחות, כך תקבל יותר.

לעוול הזה קיבל אטיאס את הסכמת בנימין נתניהו ויובל שטייניץ; אך היום, לאחר שהבינו שמחאה הציבורית מתעוררת והיא עומדת להפוך את סוגיית הדיור לנושא מרכזי, הם היו מעדיפים שקריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות" כן יובא בחשבון כשמחלקים את הדירות המסובסדות.

הנושא התפוצץ בשבוע שעבר על רקע התנגדות החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי, שתבעה שהטיפול בפרשה ייעשה באופן שקוף וברור. מדובר בהנחות על מחיר הקרקע שיגיעו לסך של מאות מיליוני שקלים, ולכן אי אפשר להעביר אותן כבדרך אגב באמצעות סעיף סל בתקציב. עבאדי טענה, שיש לגשת לוועדת הכספים של הכנסת ולבקש העברה תקציבית מסודרת לסעיף תקציבי מיוחד, אך לכך התנגד אטיאס וטירפד את כל המהלך. אטיאס אינו רוצה שהנושא יעלה שוב לסדר היום הציבורי, כי אז יתחדש הוויכוח על "מיצוי כושר ההשתכרות" והציבור יבין שעובדים עליו בגדול.

אטיאס רצה, שמאות המיליונים יועברו בשקט לבוחריו החרדים, מחוץ לאור הזרקורים. ומשום שהוא מרגיש חזק כל כך בממשלת נתניהו (למרות כניסת קדימה) הוא אפילו אינו חושש להיכנס לקרב חזיתי עם צה"ל, שבינתיים אינו מקבל את חצי מיליארד השקלים שנחוצים לו כל כך. כך נלקח צה"ל כבן ערובה לצורכי החרדים, והדירות בינתיים מחכות.

Read this article in English: Social justice for Shas voters

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ