עוקף בג"ץ

זוהיר אנדראוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהיר אנדראוס

את אל-ערקיב שבנגב, הכפר הערבי (בדווי) הבלתי מוכר - מושג שקיים רק בישראל - הרסו דחפורי "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" 37 פעמים, ואילו חמישה בתים שנבנו באופן לא חוקי בהתנחלות הלא חוקית בית אל, מכניסים את הממשלה והעומד בראשה למלכוד. בג"ץ מחליט לפנות, ובנימין נתניהו ושות' מחפשים חוק עוקף. השאלה שמטרידה אותי היא, אם הכיבוש הישראלי אינו חוקי, לפי האמנות הבינלאומיות, אז מדוע, אנו הפלסטינים, פונים לערכאה המשפטית הגבוהה ביותר במדינת הכיבוש, במסגרת הניסיון להשיב את זכויותינו הנרמסות?

בעתירות של הפלסטינים לבג"ץ, במודע או שלא במודע, אנחנו מעניקים לבית המשפט העליון גושפנקא דמוקרטית, שמאפשרת למדינה הגזענית להתהדר בפני אומות העולם הנאור בהפרדה בין הרשות המבצעת לבין זו המחוקקת, שתפקידה לנסות לתת משפט צדק באמצעות אכיפת שלטון החוק. כאן אולי המקום לשאול: אם הכיבוש הוא בלתי חוקי, כיצד הרשות השופטת של המדינה המפירה את החוק יכולה לעשות משפט צדק?

מאז הקמת המדינה על חורבות בני עמי הערבי הפלסטיני, קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם עשרות החלטות בגנות ישראל, אולם המדינה הפנתה להן עורף. נכון לעכשיו, נראה שישראל מובילה בעולם בכל הנוגע למספר ההחלטות הבינלאומיות שאינה מבצעת. ואם מישהו סובל מזיכרון קצר וסלקטיבי, כדאי להזכיר את אמרתו המפורסמת של דוד בן גוריון, "או"ם שמום", למרות שהמדינה הזאת הוקמה בעקבות החלטה של אותו או"ם.

בג"ץ, אותו בג"ץ, הורה למדינה בתחילת שנות ה-50 להחזיר לבתיהם את עקורי הכפרים הערביים איקרית ובירעם בצפון. שישה עשורים עברו מאז, ההחלטה לא יושמה על ידי שום ממשלה. די בכך כדי לקבוע בוודאות כי המדינה איננה מכבדת את החלטת בית המשפט העליון שלה עצמה. אם כך, מה הסיכוי שהיא תכבד החלטות של מועצת הביטחון?

בית הדין הבינלאומי בהאג קבע כי הקמת גדר ההפרדה בתוך השטחים הכבושים אינה חוקית, והורה להרוס את הקטעים שנבנו מעבר לקו הירוק, ולפצות את הפלסטינים שניזוקו מהקמתם. המדינה ציפצפה על ההחלטה ועד היום לא יישמה אותה. אדרבה, היא ממשיכה לבנות את הגדר בתוך השטח הכבוש, ולבנות התנחלויות, כאילו אין דין ואין דיין.

הפלסטינים חייבים להפסיק לעתור לבג"ץ נגד מדיניות הממשלה, שכן עד היום לא התקבלה בו החלטה דרמטית נגד המדינה, וכשכבר מתקבלת החלטה - למשל לפנות כמה בתים בשכונת גבעת האולפנה - אזי מוצאת המדינה דרכים שונות ומשונות לעקוף אותה.

על אחי הפלסטינים בשטחים לחדול מהגשת עתירות לבג"ץ, ובמקום זאת לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג. ישראל לא תבצע את החלטותיו, אולם אז תדע כל אם בעולם עד כמה הכיבוש הישראלי הוא אכזרי, ואיך הוא מתעמר בעם שנאנק תחת עולו, וגם התקשורת הבינלאומית לא תוכל להתעלם. לכן, חובה על הפלסטינים לנהל מלחמת התשה משפטית נגד ישראל ולדרבן את העולם לכפות על המדינה לבצע את ההחלטות, ומוטב מאוחר מלעולם לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ