מה שלפיד לא רצה לשמוע

יפעת ביטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפעת ביטון

ביום שישי שעבר התבקשתי על ידי מארגני פורום מג'די להנחות אירוע שבו התארח יאיר לפיד, תוך דרישה מפורשת לאתגר אותו בפתח דברי. התוצאה היתה סילוקי בבוטות מבימת הפורום, שעליה נאם אחרי לפיד. וכל זאת בעוד לפיד עומד מהצד וצופה. השילוב של "פוליטיקה של שתיקה" והשתקת אחרים מטריד אותי יותר מהעלבונות שהוטחו בי, לגרשני. כדי לתקן זאת, אציג כאן את מה שלפיד או תומכיו לא רצו שאשמיע. תחת שירעיף עלינו עוד נאום בחירות מוכן מראש, לפיד מוזמן לקרוא ולהגיב.

הנה כמה עובדות על לפיד. עובדה ראשונה: לפיד הוא אדם טוב שאכפת לו ממה שקורה כאן, שרוצה שיהיה טוב יותר, ומוכן, לשם כך, לעשות מאמץ אישי ולהירתם לפוליטיקה.

עובדה שנייה: יאיר לפיד הוא ניאו-ליברל. מייאש למצוא את עצמנו בסבך של מלים גדולות הנזרקות לחלל האוויר, אבל חשוב שנכיר מונח זה במיוחד, שכן הוא מסמל את מה שהביאנו עד הלום. ניאו-ליברליזם הוא פילוסופיה פוליטית ותורה כלכלית הגורסת שהשוק צריך להתנהל בחופשיות והמדינה לא צריכה לדאוג לרשת ביטחון לאזרחיה, הרואה סכנה בכל התערבות של המדינה, ובוחנת צמיחה כלכלית בראייה רחבה, בלא לבדוק מי המרוויחים הגדולים ממנה.

כללי היסוד של הניאו-ליברליזם הם שהצמיחו את המחאה החברתית שלפיד מבקש לתת לה מענה. הם שיצרו מציאות ישראלית מקוטבת, של ריכוזיות-יתר כלכלית, הגורמת לכך ש-30% מההון מוחזקים בידי עשר משפחות בלבד, והופכת את כולנו לעניים; מציאות שבה פחות מחצי אחוז מנוטלי האשראי נהנים מ-24% מהאשראי במשק, אבל אם הבנקים יתמוטטו, ייעלם הכסף של כולנו; מציאות שבה בעוד שהמשכורת שלכם עלתה בעשור האחרון בכ-30%, המשכורות של מנהלים בכירים עלתה ב-60% - ויש הטוענים בתוקף שזה טוב לכולנו; מציאות שבה חוסר השוויון השיטתי והממוסד, בעל הגוון העדתי, המגדרי והלאומי, מוצדק באמצעות העיקרון שלפיו "החזקים שורדים".

עוד עובדה היא, שלפיד רוצה לפתור את הסבך הכלכלי הזה. איך? למשל בעזרת מי שמסתמן כמספר שתיים ברשימתו: שלמה ינאי. ינאי הרוויח בחמש השנים שכיהן כמנכ"ל חברת טבע סכום בדיוני המוערך ב-15 מיליון דולר לפחות. כלומר, כ-3 מיליון דולר לשנה, כלומר, כמיליון שקלים בחודש. תנו למספרים האלה להדהד בראשכם והדהדו לידם את "מספר שתיים" ברשימת לפיד. האם סביר שאדם כזה ייאבק נגד השיטה שהפכה אותו לאיש עשיר ובעזרתה הוגדר כמקצוען מצליח כל כך?

רוצים לדעת "איפה הכסף?" - פתרתי ללפיד את חידת הקמפיין: הוא אצל מנהלי-העל, שחלקם נכללים ברשימת "יש עתיד". אה כן, עוד חלק מהכסף נמצא כנראה אצל מקורבים, כמו אהוד אולמרט, שעמם נועץ לפיד לקראת הצטרפותו לפוליטיקה.

לפיד רוצה לרפא מחלה באמצעות מחולליה. במעבדות לביולוגיה זה יכול לעבוד, כמו בחיסון: נזריק את הנגיף המסוכן בגרסה מוחלשת לגופנו, והוא יתחסן מפני מתקפה אמיתית של הנגיף. בפוליטיקה כללי המשחק שונים. אין תקדים למצב שבו חברה חולה הצליחה לרפא את עצמה על ידי מתן מנה נוספת מהמתכון לאסון חברתי.

ולמרות הכל, לפיד עדיין לא ביסס לגמרי את מפלגתו או את המצע שלה. דחיית הבחירות יכולה לאפשר לו לשקול את כל אלה, ואני מקווה שהוא יגיח לקראתן עם מבט מפוכח וביקורתי יותר על השינוי האמיתי שהחברה שלנו זקוקה לו, שיתבטא לא רק בסיסמאות קליטות אלא גם במעשים ברורים.

ד"ר ביטון מרצה בבית הספר למשפטים ע"ש שטריקס, המסלול האקדמי המכללה למינהל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ