נאט"ו בטעם וטו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

הכותרת "שבעה ימים במאי" נלקחה כבר לפני יובל לספר בדיוני על הפיכה צבאית נגד הממשל האמריקאי, על רקע שיאה של המלחמה הקרה; אבל היא מיטיבה לתאר את גודש האירועים של השבוע. פגישת ראשי הג'י-8 בקמפ-דייוויד; בשיקגו, ועידת 28 מנהיגי המדינות החברות בנאט"ו; בווינה, מגעי איראן עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית; בבגדד, שיחות חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה עם איראן; ולבסוף, הבחירות לנשיאות במצרים.

כחוליה ברצף עולמי זה תהיה פסגת נאט"ו לחגיגה של הנשיא ברק אובמה בעירו המאומצת, עם נופך פוליטי ורעשי-רקע של הפגנות מחאה. לשיקגו הוזמנו גם מדינות המוגדרות כשותפות המקיימות עם נאט"ו יחסים חיצוניים, מכאן רוסיה ומכאן אוסטרליה ויפאן. בנאט"ו גילו שהעתיד מבצבץ מאזור אסיה והאוקיינוס השקט. הברית אמנם מתקראת צפון-אטלנטית, אך יו"ר המטות של הצבא האמריקאי, גנרל מרטין דמפסי, מזכיר שארצו - וכמותה גם קנדה - היא בכלל מדינה פאסיפית, מאלסקה עד קליפורניה ומהוואי עד גואם.

לא הוזמנה ישראל, אף שהיא באסיה, ועם שש מדינות ערביות משתתפת בדו-שיח הים תיכוני של הברית, ומנהלת רקמה סבוכה של יחסים ביטחוניים עם נאט"ו ועוד יותר מכך, בנפרד, עם חברות בברית. המזרח התיכון אינו על סדר היום. יידונו בעיקר ניתוק-המגע ההדרגתי מאפגניסטאן, שם פועלים עדיין 130 אלף חיילי נאט"ו; אותן שותפויות הרחק במזרח; וגדול האויבים, המצב הכלכלי, הגוזר קיצוצים בתקציבי הביטחון. הסיסמה החדשה היא "הגנה נבונה", משמע צבא קטן וחכם, במגמה שלא כל הצבאות יקצצו אותם מערכים: אחד יוריד חטיבת שריון, שני גדודי חי"ר, וביחד יצליחו איכשהו להטליא כוח.

הסיבה האמיתית לפגיעה במעמד ישראל היא טורקיה, הממצה את יכולתה התקנונית להטיל וטו על כל החלטה, בזכות מיצובה כעוגן חיוני במדיניות ממשל אובמה. כשמנהיג מעצמה אזורית המארחת תשתית ליירוט טילים וגובלת ברוסיה, באיראן, בעיראק ובסוריה, אומר "לא", אובמה אומר לו, כן, המפקד.

רג'פ טייפ ארדואן רוצה לשמוע מלה אחת: התנצלות. לא הבעת צער, לא "צר לנו", לא "חבל"; הת-נצ-לות. החרם הטורקי על ישראל נובע מאירועי משט ה"מרמרה", שבסוף החודש ימלאו להם שנתיים. הסוגיה אינה צדקת התביעה. ארדואן שידר איבה לישראל הרבה לפני המשט. אם ביחסים בינלאומיים יש מקום להתמרמר על צביעות, הציפייה האמריקאית מישראל היא הזדמנות טובה לכך. הרי בעקבות הפרת ריבונותה של פקיסטאן במבצע נגד אוסמה בן-לאדן ובפעולות אחרות של הסי-איי-אי והצבא האמריקאי נתבעת ושינגטון להתנצל. מה פתאום, רוטנים בבית הלבן, זאת חוצפה - להשלים שנים עם הסתתרות בן-לאדן ועוד לדרוש מאתנו התנצלות.

הפתרון הוא לבטא את המלה המפורשת ולעמעם את ההקשר שהוליד אותה. לבקשת בנימין נתניהו ובתיאום עם נציגים טורקים ואמריקאים רקח עו"ד יוסי צ'חנובר נוסח גואל, שפיתוליו נוחים לשני הצדדים: ישראל "מתנצלת על טעויות מבצעיות שבהן הודתה בפומבי". שר הביטחון אהוד ברק מוכן, הרמטכ"ל בני גנץ ומפקד חיל הים רם רוטברג מסכימים, ראש המוסד תמיר פרדו ממליץ ונתניהו השתכנע שצריך.

סוף טוב? לא כל עוד נתניהו פוחד ממה שיאמרו עליו אביגדור ליברמן ומשה "בוגי" יעלון. ובינתיים הטורקים מחריפים ומטרפדים כל מה שזז, כולל השתתפות ישראלית במפגש של קציני רפואה ראשיים מצבאות נאט"ו. בלי ישראל, גם מצרים ואחרות אינן יכולות להשתתף, אבל להן, במיוחד עכשיו, לא אכפת.

וכשהמשימה העיקרית היא תחזוקה של ברית מדינות החוששות ממשבר כלכלי ושל מארח המחשב את בחירתו מחדש, ברור עוד לפני שהמזכ"ל אנדרס פו רסמוסן פותח את הוועידה: בשורת תמיכה במבצע ישראלי נגד איראן לא תצא משיקגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ