פרשת הרפז: זמן הטיוח נגמר

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

או שאהוד ברק יקבל ציון לשבח על אזרחות למופת, או שיודח בבושת פנים מלשכת שר הביטחון ויוקע על ידי הכנסת. אין ואסור שתהיה אפשרות אחרת. התעלמות מערכת המשפט, התעלמות חברי הכנסת ושתיקת השרים, כאילו לא היו הדברים מעולם, אינה יכולה להימשך.

שר הביטחון האשים את הרמטכ"ל היוצא בעשר עבירות פליליות שונות, בהן קשירת קשר לשיבוש סדרי שלטון, קבלת שוחד, מתן שוחד, סיוע בשוחד, מרמה והפרת אמונים. אין מדובר רק בעוד גילוי שגרתי של מערכת יחסים עכורה בין שר לרמטכ"ל, שלשכמותה הורגלנו. הפעם מאשים שר הביטחון את מפקדו העליון של הצבא בעבירות מהחמורות בספר החוקים, וקובע שמי שהוביל את צה"ל במשך ארבע שנים, שבמהלכן תיכנן וניהל מלחמה בעזה וקיבל החלטות שחרצו את גורלם של חיילים - הוא פושע.

ואם לא די בכך, ברק טוען במכתב ששלח עורך דינו ליועץ המשפטי לממשלה, שאין מדובר רק בעבירות של זיוף מסמך וקשירת קשר לסיכול הליכי מינוי הרמטכ"ל, שביצע אשכנזי; הוא גם מעלה "כנגד קבוצת קצינים בכירים בראשות אשכנזי ‘כראש הפירמידה'" את החשדות הבאים: "קשירת קשר לשיבוש סדרי שלטון, שיבוש מהלכי משפט ותיאום עדויות, לקיחת שוחד ומתן שוחד בקשר לקידום מינויים בכירים בצה"ל". בהודעה שפירסם מדבר שר הביטחון על "קיומה של תת-תרבות ארגונית מסוכנת, שבה חבורה מצומצמת מאוד בצמרת צה"ל, בסיוע מספר אזרחים שפעלו בלא סמכות, פועלת נגד הדרג המדיני הממונה עליו ונגד פקודים שלו עצמו בדרכים לא ראויות". כלומר, לא רק הרמטכ"ל פשע וחטא, אלא גם בכירים במטה הכללי, חלקם עדיין בשירות פעיל. אם נכונים הדברים הרי אכן מדובר בניסיון של "פוטש בקריה".

הסיפור כבר אינו "מסמך הרפז" והשימוש שעשה או לא עשה בו הרמטכ"ל. יהיו ממצאיו של מבקר המדינה בסוגיית המסמך אשר יהיו, אסור שהפרשה תיגמר בדו"ח, חריף ככל שיהיה, של המבקר. רק חקירה משטרתית עשויה לשים קץ לפרשה שמסתמנת כחמורה ביותר בתולדות מערכת הביטחון הישראלית. היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, חייב להבין שזמן הטיוח נגמר ומתחייבת חקירה פלילית. מרגע שברק חילץ את השד מן הבקבוק, לא ניתן להחזירו לשם.

בזמנו תיאר האלוף בני גנץ בפורום מטכ"ל את "מסמך הרפז" כ"פגר שסירחונו השתלט על החדר". באותה העת טען, שיש לחקור את הפרשה לעומק כדי להוציא את האמת לאור ו"לאוורר את הסירחון מצמרת המטה הכללי". עכשיו, כשהוא מפקד הצבא, חייב גנץ לפעול כדי לחשוף את האמת. בלי קשר להחלטתו של וינשטיין אם להורות על חקירה פלילית, עליו להורות לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, להפעיל את מצ"ח ולחקור את החשדות לפלילים שעליהם מצביע שר הביטחון. כל עוד לא יעשה זאת תמשיך עננת הסירחון לרחף במסדרונות המטכ"ל.

עכשיו זה כבר לא מאבק בין שר הביטחון לרמטכ"ל היוצא על יוקרתם ואמינותם. עכשיו זה מאבק על דמותה וחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית. לא פחות. אם תמשיך ההתעלמות המוזרה מהאשמותיו חסרות התקדים של אהוד ברק, ויימשכו ניסיונות ההתחמקות מלבררן, יהיה זה עוד צעד גדול במדרון החלקלק שבו גולשת באחרונה הדמוקרטיה שלנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ