הזכות לשדוד אדמות

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

לפני שבוע רעשה הארץ בגלל שקומץ אנשי שמאל, יהודים וערבים, ביקשו לציין את יום הנכבה ברמת אביב - השם העברי של שייח מוניס. אמרו שהטקס, אבוי, מבטא תמיכה בזכות השיבה של הפלסטינים, בדרך להשמדתה של מדינת היהודים. אתמול צעדו בגאון המוני יהודים בשכונת שמעון הצדיק שבמזרח ירושלים. השם העברי של שייח ג'ראח.

הנכד של יהודייה שהגיע אתמול מקייב, יכול לקבל מפתח לביתו החדש בלב חברון - עדות לכך שאנחנו שוחרי שלום ויותר מזה, שאנחנו שוחרי משא ומתן. לעומת זאת, המפתח על צווארו של הפליט הזקן משכונת טלביה בירושלים, שהסבנו את שמה ל"קוממיות", מעיד על המזימה הפלסטינית לחסל את מדינת היהודים. עובדה: הם ביקשו מהאו"ם להכיר במדינת פלסטין בגבולות 67', שתחיה בשלום לצד מדינת ישראל.

הפלסטינים יכולים רק לחלום על מימוש זכות השיבה ליפו. הישראלים אינם מסתפקים במימוש זכות השיבה לבית אל; הם מיישמים את זכות השדידה שהממשלות מעניקות להם. בנאום בפני מתנחלים אמר באחרונה שר האוצר, יובל שטייניץ, כי אם מצב דומה לזה שהתגלה בגבעת האולפנה היה מתגלה ברמת אביב, הממשלה לא היתה נותנת יד להריסת המבנים. "אין גבולות להיגיון ולמוסר", חרץ הפילוסוף. איש לא שאל אותו כמה זמן היה לוקח למשטרה לפנות ולעצור חסרי דיור שהיו מקימים אוהל מחאה במגרשה של משפחת שטייניץ.

לא רק שהגיבורים של שטייניץ וחבריו בממשלה ובכנסת בנו באין מפריע בית ועוד בית על אדמתם של תושבי דורא אל-קרע. מנכ"ל החברה שבנתה את השכונה העיד במשטרה כי מאחר שמשרד השיכון השתתף במימון התשתית, "חשבתי לתומי כי אין שום מניעה לבנות את הבתים". ואף על פי כן, ביוני 2010 החליטה משטרת מחוז ש"י לסגור את החקירה מחוסר אשמה. גם בתל אביב, ד"ר שטייניץ, היו סוגרים את התיק לאדם שהודה בחקירתו במשטרה כי ידע שהוא בונה שכונה על אדמות השייכות לאחרים?

בית אל לא לבד. לפני שלוש שנים היועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לחקור פרשה של בנייה בהתנחלות עפרה, על אדמות של תושבי הכפר עין יברוד. לפני שבועיים מסר לי דובר משרד המשפטים, כי במאי 2010 הוחלט לסגור את התיק מחוסר ראיות. דובר המשטרה אמר כי ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יחא"ה) לא מוכרת חקירה כזאת. לפני שש שנים הודיעה הפרקליטות לבג"ץ כי המשטרה פתחה בחקירה פלילית בפרשת הבנייה הלא חוקית של מאות דירות בהתנחלות החרדית מודיעין עילית. גם במקרה הזה נחשפו חוזי רכישה החשודים כמזויפים ושיטה להלבנת קרקעות. החקירה טרם הסתיימה וראש המועצה יעקב גוטרמן, שנחשד בסיוע ליזמים, שודרג מאז לראש עירייה.

בדו"ח האחרון שלו נדרש מבקר המדינה לתופעת שוד אדמותיהם של פלסטינים לצורך סיפוחן לאזורי תעשייה. המבקר מתח ביקורת על המינהל האזרחי שאינו אוכף צווי הריסה נגד הפולשים וקבע כי הדבר מצביע על אוזלת יד של המינהל ופיקוד מרכז. לקרימינולוגים יש הגדרה לתופעה של שיתוף פעולה בין עבריינים לבין הממסד, במעשה או במחדל. קוראים לזה פשע מאורגן. רק כך יכלו לקום עשרות התנחלויות, בהן עפרה, בית אל ונוקדים (מקום מגוריו של השר אביגדור ליברמן). אפילו מוסדות ציבור ותחנות משטרה הוקמו על קרקעות פרטיות של פלסטינים.

בשנת 1948 תושבי שייח מוניס איבדו את בתיהם לאחר שהערבים דחו את החלטת האו"ם 181, שהציעה להם כמחצית משטח פלסטין המנדטורית. היום הפלסטינים וכל מדינות ערב מקבלים את עקרונותיה של אותה החלטה, שהכירה במדינה יהודית. על שולחן האו"ם ובפני ממשלת ישראל מונחת הצעתם לשלום ונורמליזציה בגבולות שמותירים בידיהם פחות מרבע מאותו שטח. היום ישראל היא זו שעומדת על זכות השיבה לשייח ג'ראח ועל זכות השדידה של אדמות דורא אל-קרע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ