חוק הורס בג"ץ

יובל אלבשן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל אלבשן

טועים אלה המכנים למניעת ביצוע פסיקת בית המשפט העליון לפנות בתים בשכונת האולפנה. הם טועים משום שאין חיה כזאת בעולם המשפטי. למחוקק מותר לחוקק חוק שמשנה נורמה שקבע בית המשפט - במסגרת האיזונים והבלמים חקיקת חוקים כאלה לא רק מותרת אלא אף רצויה מבחינת דמוקרטית. הבעיה היא שחוק ההסדרה המוצע אינו מיועד לשנות נורמה שיפוטית, אלא מבקש לשנות פסק דין חלוט. וזה כבר לא לגיטימי ואף מסוכן, משום שזה מחריב את שיטת המשפט ומערער את אושיותיה.

חוק ההסדרה אינו חוק צופה פני עתיד שמבקש להסדיר מחדש את הבעלות על הקרקעות בשטחים, בניגוד להבחנה שעשה בג"ץ בין מאחזים לא חוקיים לשכונות שנבנו ברשות. צעד כזה הממשלה רשאית כאמור לנקוט, בכפוף למבחנים החוקתיים. אבל החוק הנדון מביט לעבר, ובכך הוא מנתץ את אחד העקרונות החשובים בשיטת המשפט: עיקרון סופיות הדין, שמבטיח את יציבות המשטר וכיבוד שלטון החוק על ידי כל, ומאפשר יישוב סכסוכים בדרכים משפטיות. חוק ההסדרה אם כן הוא לא "חוק עוקף בג"ץ" אלא "חוק מחריב בג"ץ". לכן עצם העלאתו לדיון היא משגה חמור למי ששלטון החוק והדמוקרטיה חשובים לו.

הדילמה שעומדת לפתחו של , שמתנגד לתוכן הפסיקה, גדולה יותר ממה שנדמה. זו דילמה מנהיגותית מהסוג שעמד לפני הנשיא דווייט אייזנהאואר בספטמבר 1957.

שלוש שנים קודם לכן פסק בית המשפט העליון, שההפרדה הגזעית בבתי ספר, בין ילדים שחורים ללבנים, מנוגדת לחוקת ארצות הברית ולכן היא בטלה ומבוטלת. בעקבות ההחלטה, שהתקבלה בהתנגדות עזה על ידי רוב האמריקאים (יותר מ-80 אחוז, ובראשם הנשיא אייזנהאואר עצמו), נרשמו תשעה ילדים שחורים לתיכון המרכזי של ליטל רוק בארקנסו. מושל המדינה, מתנגד חריף לאינטגרציה, הכריז, כמו מנהיגי הימין אצלנו, שזו החלטה לא מוסרית, בלתי לגיטימית ומוטעית חוקית, ולכן הוא יעשה הכל כדי למנוע את יישומה. הוא הורה לחיילי המשמר הלאומי לחסום בגופם את התלמידים השחורים.

אייזנהאואר, שכאמור התנגד להחלטה, לא היסס ושלח לליטל רוק את הדיוויזיה המוטסת ה-101, כדי לאכוף אותה. הפעולה גרמה לתסיסה כה גדולה, עד כי היה חשש להתלקחות מחודשת של מלחמת האזרחים, אבל הנשיא סבר שאין לו ברירה: הפעולה התחייבה מעליונות שלטון החוק וכיבוד פסיקת בית המשפט. חיילים ליוו את תשעת התלמידים לכיתותיהם ובמובנים רבים, זהו יום הכרזת העצמאות האמיתי של הדמוקרטיה האמריקאית. דומה שלמרות כל הישגיו של אייזנהאואר כגיבור מלחמת העולם השנייה, ההיסטוריה האמריקאית מצדיעה לו בעיקר על המעשה הזה.

הצעת החוק הרת האסון הזאת מעמידה בפני נתניהו מבחן דומה. האופן שהוא יצלח אותו יכתיב לא רק את הדרך שבה תיזכר מנהיגותו, אלא גם את המשך תפקודה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית באמת.

תגובות