צדק סלולרי

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

לפני חמש וחצי שנים, בסתיו, נפטרה אמא שלי, חנה'לה. היא היתה צעירה ממני ומלאת חיים. בחודשיה האחרונים רוב שיחותי היו עם רופאים, במאבק אינטנסיבי לתת לה, אחרי 63 שנה, את הסוף הצלול עם מינימום הסבל האפשרי. את המחלה, שלה סירבה לקרוא בשם, אי אפשר היה לעצור.

מאז שאמא נפטרה הרחקתי ידי מהמכשיר הסלולרי שבו שוחחתי בבתי החולים. לא רציתי לגעת בו. עברתי להשתמש במספרים ומכשירים אחרים של אותה חברת תקשורת.

בחלוף כשנה, טילפנתי לחברה בעניין טכני שלפני נסיעה. המוקדנית היתה חדה. היא סיפרה שיש עניין מוזר עם אחד המספרים שברשותנו, ויש לשנותו. מתברר, הסבירה, שהמספר שבו לא השתמשנו נמצא ב"תוכנית" חיוב קבוע של 500 שקל בחודש בשנה האחרונה. למרות שלא יצאה ממנו אף שיחה שילמנו עליו כ-6,000 שקל.

הבעתי תדהמה. הבהרתי שמעולם לא הסכמתי ולא יכולתי להסכים ל"תוכנית" שכזאת. קבעתי שאין לי כוונה להשתמש במספר ובמכשיר הנ"ל, ומלבד הפסקה מיידית של התשלום המופקר, חייבים להחזיר מיידית את גביית היתר המופרכת. המוקדנית הבטיחה בחביבות שהתשלום ייפסק והתוכנית תבוטל. בעניין ההחזר יצלצלו אלי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

המצלצלים היו מלאי נחמדות של קיר לבן. כן, הם מבינים, אבל זה לא בסמכותם. במהרה מאסתי בשלל השיחות הריקות, הלבנות "הנחמדות" והחוזרות עם המוקדנים חסרי הפנים. הם הבטיחו שיעבירו הלאה, אני עברתי הלאה, נסעתי, חזרתי, כתבתי, שכחתי.

אחרי עוד שנה, בסתיו, שוב טילפנתי לחברה בעניין שלפני נסיעה. בדרך אגב שאלתי אם העבירו כבר את ההחזר. הקיר הלבן ממול הבהיר בנחמדות שלא, וגם החיוב מהמכשיר ממנו לא יוצאת אף שיחה לא פסק. 500 שקל בחודש. משעשע. שוב חזרה ההבטחה להפסקה מיידית של החיוב. ההתפתלות סביב ההחזר חזרה גם היא. אחרי חמש שנים קרה נס. החיוב המופרך פסק. בשנים הללו לקחה חברת התקשורת - ועדיין לא החזירה - על שיחות ממכשיר שלא חויגה ממנו אף שיחה 30,000 שקל.

הסיפור הנאה הזה הוא עלי לפני שהוא על חברת הסלולר הספציפית ואחיותיה. אין הרבה אנשים שייקחו לעצמם את החירות לא לבזבז זמן על מאבק אינטנסיבי בעניין פרקטי מופקר. אבל הסיפור הוא כן על חברת הסלולר ואחיותיה. הסיפור הוא על היכולת לייצר מערכת של קירות לבנים שהלקוח - מעבר למושא ללקיחה - אינו קיים. עתה, עם ירידת המחירים, התברר שבמשך שנים נבזזו סכומים הגבוהים פי שלושה ויותר מהסביר, מכל האזרחים. המדובר במיליארדים רבים של לקיחת יתר. ואם לא היה מפציע משה כחלון אחד, המלקוח היה נמשך.

הסלולרי מתאים כמשל. המכשיר שמרחיק אנשים ממגע בלתי אמצעי; המכשיר שמאפשר לאדם להימצא ביער מבלי להיות בו, כי הוא מדבר עם "אחיו" שהגיע לאבן גבירול; המכשיר שרידד את הקיום לזמינות עלובה - הקים גם מערכות אטומות שבוזזות את הקיום.

ואולם, רחב הסיפור מהצדק הסלולרי. את האלימות הרצחנית בחברה הישראלית מנסים להסית עתה ל"זרים", מהגרים וערבים ישראלים, בזמן שאת רוב הרציחות, מדן ועד באר שבע - רציחות בשם הבצע והכוח - ביצעו יהודים "כשרים". אלא שהאלימות מגיעה ממקום חזק, מנערים ה"מבלים" באלימות.

בארצות סקנדינוויה יש תודעת שירות גבוהה מאוד, שלטונית ומסחרית. הלקוח אינו למלקוח, והאזרח לשלטון אינו אובייקט לשימוש. המיסוי גבוה וכך גם התמורה והחירות. האלימות שם נמוכה יותר מפי 10 מזו הפושה במקומותינו. המתאם העולמי בין אלימות שלטונית לזו שברחוב מוחלט. הילד המוכה הופך תדיר לאיש מכה. מי שמעצב מוקדנים אטומים לצדק טבעי, מייצר חברה אטומה שבה הסכין מדבר. לוקחים את שהכוח מאפשר.

אמא שלי היתה כמו בת 17 במותה. עודה נפעמת, מתרוננת ונלהבת מפריחתה השלושת אלפים של הרקפת. עודה אוהבת אנשים. במכשירים ניידים לא נגעה. עכשיו מתחיל הקיץ. הסתיו רחוק. אולי האביב הסלולרי הישראלי ירחיק את הישראלים משיטה מדינתית המשכפלת בחברה כולה את רשעות הצדק הסלולרי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ